"הציבור מפנים שהריביות נמוכות והכסף זורם לבורסה"

יאיר שני, מנהל השקעות ראשי ב-IBI קרנות נאמנות: "היה די צפוי שנגיע לשיא. השוק הישראלי נשאר מאחור לעומת השווקים בעולם"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מדד ת"א 25 זינק מאוגוסט האחרון ב-16.2% ונסחר 2 נקודות בלבד מהשיא אליו הגיע באפריל 2011 (1,346 נקודות). למשקיעים, כך מסתמן,  אין פחד גבהים.

"אין שוק, אבל השוק בשיא", מסביר זיו פניני מנהל חדר המסחר של מגדל שוקי הון, "הציבור מפנים שהריביות נמוכות לזמן ארוך ואין אלטרנטיבה אחרת לכסף. כל מי שחיכה עד היום לתיקון ראה שהוא לא הגיע. אנחנו מתקרבים לסוף השנה ולראלי שבדרך כלל מתרחש בסוף שנה. המשקיעים שחששו מהתפתחויות מדיניות רואים כי יכולה בקרוב לצאת לפועל עסקה מול איראן, ולכן הזרים חוזרים להסתכל על ישראל כאופציה מעניינת להשקעה".

יאיר שני, מנהל השקעות ראשי ב-IBI קרנות נאמנות, לא מופתע: "היה די צפוי שנגיע לשיא. השוק הישראלי נשאר מאחור לעומת השווקים האחרים בעולם והיה אחד הבודדים שלא הצליח להגיע לשיא. המחאה החברתית הרגולציה המשקיעים הזרים שיצאו והבעיה הגיאו – פוליטית מנעו מהשוק בישראל לעלות מעלה תקופה מאוד ארוכה. הנושא הגיאו פוליטי ירד מסדר היום המחאה שכחה לה והדוחות של החברות טובים, לכן אנחנו רואים את השוק מתחיל לתפקד ".

שני מציין את  סביבת הריבית הנמוכה בעולם ומדגיש כי "בדומה למה שקורה בעולם, גם בישראל הריבית נמוכה. אנשים עברו מאג"ח ממשלתי לאג"ח קונצרני כי המרווחים של התשואות התכווצו. עתה הגיע השלב בו עוברים לאפיק המנייתי. המחירים בישראל עדיין זולים באופן יחסי לחו"ל. נמשיך לראות זרימת כסף פנימה לתוך השוק הישראלי וגם  העליות יימשכו".

שני הסביר כי "הגיוסים בקרנות מתבצעים בהיקפים לא גדולים. לדעתי הציבור ייכנס כאשר העליות יתגברו רק אז נראה עליות במחזורים. מעבר לכך, הזרים ייכנסו לשוק באופן יותר אגרסיבי, כאשר הבעיה הגיאו פוליטית תיפתר. בסופו של יום אם יהיו ירידות בחו"ל אז הזרים יתמקדו בשווקים שלהם ולא בשוק בישראל".

ארז צדוק, מקרנות אביב הוסיף: כמו כל ספורטאי טוב, גם הבורסה האמריקאית והתל-אביבית עושות שחרור ומתיחות אחרי ההגעה לשיא, ואנחנו צפויים בתקופה הקרובה לימים של גישושים וחיפוש כיוון. בהתאם, בתקופה הקרובה מומלץ להתמקד יותר בבחירת מניות או תעודות סל של מדדים ספציפיים ופחות במדדים כלליים. מכיוון ובחירת מניות טובה תיתן את הערך המוסף, מומלץ לכל משקיע לא לרעות בשדות זרים אלא להתמקד בשוק בו יש לו ידע ויכולת בחירת מניות טובה".

גיל הוד, מנכ"ל פריקו השקעות ציין כי: "השיא במדד ת"א 25 הגיע לאחר מהלך עליות שנמשך כבר תקופה ארוכה, העליות בשוק המקומי נובעות משורה של מספר גורמים. הגורם הראשון הוא הריבית הנמוכה, השני – העליות בשווקים העולמיים כאשר הבורסה בתל אביב לא שונה מהם וכן הגורם השלישי הוא חזרתם של משקיעים שנעדרו מכאן מאז שינוי הסיווג של ישראל במדד MSCI. השוק הפנים שלא רק שהריבית במשק לא תעלה בתקופה הקרובה, אלא אפילו הריבית יכולה לרדת עוד ולכספים שיושבים בפיקדונות שקליים ובאיגרות חוב הקונצרניות בעלות הדירוג הגבוה אין כיום שום אלטרנטיבה, זולת שוק המניות בישראל ושוקי מניות אחרים בעולם. נתון נוסף שתורם לעליות בשוק המקומי הוא חזרתם האיטית, אך הבטוחה של המשקיעים הזרים לשוק הישראלי, זאת כתוצאה מהעובדה שהתמחור של המניות הישראליות הינו מהזולים בשווקים המפותחים".

רואי קוזין, מנהל ההשקעות הראשי של בית ההשקעות יוטרייד התייחס דווקא לשוק האמריקאי והעריך כי גל העליות האגרסיבי שנמשך בשוק האמריקני כבר שנה ברציפות צפוי להימשך. קוזין ציין כי ה-S&P500 והדאו ג'ונס נמצאים ברמות שיא של כל הזמנים והעריך כי מדד הנאסדק צפוי להצטרף אליהם ולפרוץ רמות שיא של כל הזמנים – רמה שלא נצפתה מאז התפוצצות בועת ההיי-טק בשנת 2000. עם זאת, בשלב זה המליץ קוזין להמתין עם עסקת הקניה עד לתיקון טכני קצר כלפי מטה אשר עשוי להתחיל בכל רגע על רקע העלייה המטאורית בשבועות האחרונים.ת"א

הבורסה בתל אביבצילום: bloomberg

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker