אורנשטיין לא פסל על הסף את בקשת הנאמנים, המשקיף ומומחה אי.די.בי

השופט אורנשטיין נתן לצדדים להגיב עד מחר ב-14:00 ■ המטרה של הנושים היא לשכנע את השופט להאריך במעט את הליכי ההצבעות כך שההצעה המשותפת של מוטי בן משה ואלשטיין תעלה להצבעות הנושים ■ בינתיים, השופט לא עצר את ההצבעות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

הבקשה הבהולה לעיון נוסף בהחלטתו של השופט אורנשטיין בתיק אי.די.בי הוגשה כעת שוב לידיו בבית המשפט המחוזי בתל אביב. מדובר בהחלטה שלא איפשרה להצעה המשותפת של חברת דולפין, הנשלטת על ידי אדוארדו אלשטיין ולקבוצת אקסטרה, הנשלטת על ידי מוטי בן משה, לעלות להצבעה באסיפות הנושים שהחלו לפני מספר ימים באי.די.בי אחזקות. אסיפות אלו אמורות להכריע את עתידה של החברה - האם תישאר תחת שליטת נוחי דנקנר וקבוצת המשקיעים החדשה אותה ייסד או תועבר לידיים חדשות.

אם אורנשטיין יקבל את הבקשה, יתאפשר לנאמנים להעלות את ההצעה המשותפת להצבעות. גם המחזיקים הפרטיים תומכים בבקשה, כשבנק לאומי טרם נתן את הסכמתו הסופית לעניין. בבקשה החדשה - אותה לא פסל השופט על הסף, שכן העניק לצדדים 24 שעות להגיש את תגובותיהם - הנאמנים ביקשו כי כל המציעים יגישו הצעות משופרות, מעודכנות וסופיות - הן בפן הפיננסי והן ביחס להבהרות לתיקונים שנדרשו להסדר נושים של החברה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

דעה // רני רהב מאבד שליטה

פרטנר מחליפה יו"ר: אדם צ'זנוף מונה במקום שלמה רודב

שופט בית המשפט המחוזי, איתן אורנשטייןצילום: מוטי מילרוד

הבקשה הוגשה בהסכמת המשקיף מטעם בית המשפט חגי אולמן והמומחה הכלכלי אייל גבאי, שתמכו בעמדת הנאמנים והנושים, התומכים במתן ארכה לחברה ולקבוצת אלשטיין-בן משה להגיש הצעות משופרות.

הנאמנים הציעו לשופט כי המומחה יחווה את דעתו על ההצעות עד ל-26 לחודש וכי אסיפות הנושים המקדימות יתקיימו עד ה-3 בדצמבר במקום ה-18 בנובמבר וכי הדיון שנקבע ל-5 בדצמבר בבית המשפט יידחה ללא יאוחר מה-11 בדצמבר, בהתאם ליומנו של ביהמ"ש. מהבקשה עולה כי היא הוגשה בתמיכה של מחזיקי איגרות חוב מוסדיים ופרטיים, המהווים כ-60% ממחזיקי איגרות החוב שהצביעו באסיפות (לא מכלל המחזיקים באגרות החוב - ש.א.).

במהלך הימים האחרונים הנושים פנו לנאמנים לאחר האסיפות שהתקיימו וביקשו שיפעלו על מנת שיותר לכל המציעים הקיימים - קבוצת נוחי-גרנובסקי וקבוצת מוטי בן משה-אלשטיין - להגיש הצעות משופרות. הנאמנים מסבירים לבית המשפט כי ניתן ללמוד מהפניות אליהם על רצונות כלל הנושים ועל התוצאות הצפויות באסיפות המקדימות אם לא יאשר את המבוקש. אם לא יקבל את דעת הנושים, הללו יכולים להצביע נגד כלל ההצעות שעל השולחן במטרה לקבל הצעות יותר טובות אחר כך - הליך אותו מנסה אורנשטיין לסגור במהרה.

הנאמנים מסבירים לשופט כי הבקשה שלהם אינה מנסה לעקוף את החלטתו הקודמת שעצרה את הליך ההתמחרות. לשיטת הנאמנים הפעם הם אינם מבקשים לערוך התמחרות בין המציעים, אלא עותרים כי תינתן לכל אחד מהמציעים שכבר הגישו הצעה ולהם בלבד, אפשרות להגיש הצעה אחרת נוספת משופרת וסופית. בשביל להסיר את החשש של בית המשפט מהתארכות אין סופית של ההליכים הם מדגישים כי המציעים והנושים ידעו כי לא תיערך כל התמחרות נוספת או מקצה שיפורים נוסף להצעות שיתקבלו.

בשביל להקל על בית המשפט לקבל את בקשתם הם משתפים אותו עם ההנחה כי הצעת אקסטרה-אלשטיין שתינתן במקצה שיפורים תהיה הצעה משופרת וטובה יותר מההצעה המשותפת שלהם שפורסמה ב-17 בנובמבר.

עוד הם מניחים כי גם קבוצת דנקנר-גרנובסקי תשמח להגיש הצעה משופרת ולהתייחס להסתייגויות ולהערות שקיבלה מהנושים. "שיפורים אלה עתידים להסיר את החשש כי ביהמ"ש יידרש בעתיד הלא רחוק פעם נוספת להליכי חדלות פירעון בקבוצת אי.די.בי", מסבירים הנאמנים לשופט. בגלל שמקצה השיפורים נפתח לכלל הקבוצות המתחרות ולהן בלבד לדעת הנאמנים עקרון השוויון לא ייפגע ולא תהיה סכנה כי צדדי ג' נוספים ינסו להיכנס לתחרות.

הנאמנים הדגישו בפני השופט כי ההצבעות באסיפות המקדימות החלו ועתידיות להסתיים ב-24 לחודש ואם תתקבל הבקשה, ספירת הקולות שמתבצעת כעת תהפוך להיות מיותרת לכן דרוש כי ביהמ"ש יכריע בעניין זה באופן בהול. השופט נתן החלטה כי הוא אינו פוסל על הסף את הבקשה לעיון חוזר ואיפשר לכלל המציעים, הכנ"ר, רשות ניירות ערך, המשקיף והנאמן  להגיב בתוך 24 שעות ולא יאוחר ממחר בשעה 14:00.

עוד ציין השופט בהחלטה כי "קבלת הבקשה תחייב דחייה לפרק זמן ארוך מהנטען, כך שהדיון בבית המשפט באישור ההסדר לא יהיה קודם ליום 15 בדצמבר ומבלי שיהיה באמור כדי לקבוע מסמרות לגוף הבקשה".

הצדדים הבינו כי ערעור לעליון לא יביא את מבוקשם וכי העליון לא צפוי להתערב בהחלטות ביניים של בית המשפט המחוזי כפי שעד כה לא התערב.

במהלך האסיפה כבר קראו מספר אנשים להצביע נגד כל ההצעות ובכך לאפשר את העלאת ההצעה המשותפת להצבעה ללא תמיכת בית המשפט. החברה, המשקיף והמומחה הכלכלי ניסו להסביר כי הדבר יגרום לכך כי תיק אי.די.בי ייפול להכרעה של נושי אי.די.בי פיתוח, כשבן משה ואלשטיין הבהירו כי זה לא יקרה משום שהצעתם תהיה תקפה עד ינואר.

"מופע האימים של עו"ד אמיר ברטוב באסיפה האחרונה של אי.די.בי אחזקות איגד את כל המחזיקים יחדיו והרחיק את המוסדיים מנוחי דנקנר", הסביר היום מקורב לנציגות את האיחוד בין כלל הצדדים בבקשה לאורנשטיין. בקרב החברה נשמעו קולות כי אופן התנהלות האסיפה הקודמת הינה ביזיון בית משפט. בינתיים השופט לא עצר את ההצבעות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker