"ב-2014 יהיו יותר עסקות מיזוגים ורכישות במניות, ופחות במזומן"

עו"ד שרון אמיר, שמוביל את תחום המיזוגים והרכישות במשרד נשיץ ברנדס, מעריך כי מספר הרכישות של חברות ישראליות על ידי חברות זרות לא יקטן ב-2014 ■ עו"ד טוביה גפן: "דלת ההנפקות הראשוניות בוול סטריט נפתחה לחברות ישראליות עם הכנסות של 75-50 מיליון דולר"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"בניגוד לשנים האחרונות, ב-2014 אנו צפויים לראות יותר עסקות מיזוגים ורכישות שבהן תמורת הרכישה תשולם במניות החברה הרוכשת - במקום במזומן", אמר עו"ד שרון אמיר, שותף בכיר במשרד עורכי הדין נשיץ ברנדס ושות׳. הסיבה העיקרית לכך, לדבריו, היא "העלייה המשמעותית במחירי המניות בבורסות המובילות בעולם, ורצונן של החברות הרוכשות לנצל את מחירן העולה של המניות ולהשתמש בהן כמטבע רכישה. מדובר ברכישות אסטרטגיות של חברות ציבוריות רב-לאומיות, שכן קרנות פרייבט אקוויטי (קרנות השקעה פרטיות) ימשיכו לבצע רכישות במזומן".

הדברים נאמרו בכנס מיזוגים ורכישות שקיימו נשיץ ברנדס, KPMG ומשרד עורכי הדין האמריקאי דיוויס פולק. בין הדוברים בכנס: ויקרם פנדיט מנכ"ל סיטי גרופ לשעבר, עורכי הדין ממשרד דיוויס פולק שליוו את הנפקת טוויטר, ג'וזף מנדלבאום מנכ"ל חברת פריון, וגל הבר מנכ"ל חברת פלוס 500.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"התייצבות שיעור העוני בישראל בשנים האחרונות היא סיבה לחגיגה"

עתירה: "לא ייתכן שנתוני התמותה מזיהומים בבתי חולים יישארו סוד כמוס"

עו"ד שרון אמירצילום: אייל פרידמן

עוד אמר אמיר, שמוביל את תחום המיזוגים והרכישות בנשיץ ברנדס, ייצג את בעלי המניות של ווייז ברכישתה על ידי גוגל והיה מעורב בעסקות מיזוגים ורכישות נוספות בסכום כולל של כ-3 מיליארד דולר בשנה האחרונה: "מספר העסקות שבהן נרכשת חברה ישראלית על ידי חברה זרה, כמו גם היקפן הכספי, לא צפוי להשתנות ב-2014, ואולי אף לגדול לעומת 2013. הסיבה לכך היא שבעוד שחברות אמריקאיות מחזיקות כסף רב מחוץ לגבולות ארה"ב ומחפשות שימושים לכספים אלה בלי להחזירם לארה"ב, ישראל ממשיכה להוות מקור משיכה למשקיעים זרים, בעיקר בתחומי הטכנולוגיה".

עו"ד טוביה גפן, שותף המוביל את תחום שוק ההון הבינלאומי בנשיץ ברנדס, הוסיף: "מצעד החברות הישראליות להנפקות וגיוסים בוול סטריט ובלונדון צפוי להימשך לתוך 2014. חלון הגיוסים בוול סטריט התרחב מאוד בשנה האחרונה, מה שפתח את דלת ההנפקות הראשוניות (IPO) גם לחברות ישראליות עם הכנסות שנתיות של 75-50 מיליון דולר ורווחים ראשוניים.

"מעבר לחברות היי-טק פרטיות שהיסטורית היו מועמדות טבעיות להנפקה בארה"ב, רשימת החברות המתעניינות גדלה באחרונה וכוללת גם לא מעט חברות ציבוריות שנסחרות כבר בתל אביב ומעוניינות להנפיק גם בוול סטריט - מתוך תקווה שהשוק האמריקאי ייתן להן שווי שוק אטרקטיבי יותר ונזילות גבוהה יותר מזו המוצעת להן בשוק המקומי. כל עוד חלון ההזדמנויות יישאר פתוח, יתרבו גם גיוסי ההמשך והצעות המכר של חברות ישראליות שנסחרות כבר שנים בנאסד"ק על פי המודל ההיסטורי - מגייסים כשאפשר".

עו"ד מייקל קפלן, שותף וראש מחלקת שוק ההון הגלובלי במשרד דיוויס פולק, הציג את הדברים מהזווית האמריקאית: "זו היתה השנה הטובה ביותר להנפקות ראשונות מאז המשבר הפיננסי בארה"ב. השוק האמריקאי היה חזק בכל המגזרים - טכנולוגיה, ביוטכנולוגיה, מדעי החיים וגם במגזרים התעשייתיים והפיננסיים. הנפקת טוויטר יכולה לשמש דוגמה במגזר הטכנולוגיה והנפקתה של קמהדע בתחום המדעים. בימים אלה אנו עובדים על ההנפקה של הילטון. השוק האירופי היה שקט כמעט כל השנה, אבל באחרונה החל להראות סימני חיים. הנפקת רשות הדואר המלכותית של בריטניה, שליווינו באחרונה, היא דוגמה לכך.

ויקראם פנדיט, מנכ"ל סיטיגרופצילום: עופר וקנין

"בתחילת השנה היו כמה עסקות מיזוגים ורכישות גדולות מאוד, בהן עסקת רכישתה של היינץ על ידי ברקשייר האת'ווי שליווינו, ועסקת Dell, שגרמו לרבים לצפות לשנה טובה. עם זאת, מספר העסקות היה נמוך מהצפוי משום ששווי המניות הגבוה, כפי שהשתקף השנה בשווקים, גרם לקונים להיות קצת הססנים. באחרונה אנחנו רואים יותר עניין מצד קונים וצופים שיפור ב-2014".

קפלן התייחס בדבריו גם למעורבות הגוברת של בעלי מניות מהציבור בניהול החברות: "האקטיביזם של בעלי המניות, שבא לידי ביטוי במעורבות גוברת של בעלי מניות מהציבור בניהול החברה ובהתוויית האסטרטגיה שלה על ידי מנהליה, הפך מתופעה אמריקאית לתופעה גלובלית. הדבר גרם לשינוי בהתנהגות של ארגונים ולעתים הביא לכך שיעדים ארוכי טווח שתוכננו בארגון, הוקרבו לטובת רווחים בטווח הקצר".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker