מאיר שמיר: "בחנו אפשרות להתמודד על רכישת אי.די.בי - והחלטנו לוותר"

"כדי ללכת על העסקה היינו צריכים למכור את האחזקה בתנובה. להערכתנו, להישאר בתנובה זו החלטה טובה יותר מללכת על אי.די.בי"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"בחנו להתמודד על רכישת אי.די.בי, אך החלטנו שלא להיכנס לעסקה. לאי.די.בי יש הרבה חברות טובות בשכבות התחתונות, למטה. בפועל, אי.די.בי היא אופציה. השאלה ששאלנו - האם האופציה הזו שווה את הכסף. הגענו למסקנה שהמחיר לא נכון", כך אמר היום (ג') מאיר שמיר, בעל השליטה בחבת האחזקות מבטח שמיר בכנס שוק ההון של "כלכליסט".

"ספציפית למבטח שמיר, כדי ללכת על העסקה, היינו צריכים למכור את האחזקה בתנובה. להערכתנו, האחזקה בתנובה טובה יותר מללכת על אי.די.בי. עשינו בדיקה ראשונית לשווי של אי.די.בי. אפשר לצטט שם מחירים בין מינוס 2 מיליארד שקל לפלוס 2 מיליארד שקל. הערכות השווי לוקחות בעיקר את השווי העתידי של החברה, ולא את שווי שוק הנוכחי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

OECD ליאיר לפיד: המשך במדיניות הריסון התקציבי

אלשטיין: "אני לא כועס על דנקנר; אי.די.בי צריכה להתנהל עם פחות בזבוז"

מאיר שמיר
מאיר שמיר

"בטווח הזה יש כנראה איזשהו מספר נכון. להערכתנו, כל מי שקונה אי.די.בי צריך לקחת בחשבון שמעבר לסכום של הרכישה יצטרך להזרים כסף פנימה. צריך גם להניח ששוק ההון בישראל בשנים הבאות יהיה פעיל ומוצלח. יש גם מי שלא מעונין לקנות את אי.די.בי מכיוון שבשנים הבאות הוא יהיה הדמות הכי מסוקרת והכי מעניינת בכלכלה ובתקשורת. הרבה מאוד אנשי עסקים לא רוצים להיות שם".

בהמשך דבריו התייחס שמיר לאחזקה העיקרית של מבטח־שמיר - תנובה, שבה הוא מחזיק לצד קרן איפקס. "לא נמשיך להחזיק בתנובה אם לא נהיה בעלי השליטה בה", הצהיר שמיר. "כשעשינו את עסקת תנובה היה לנו מספיק כסף בקופה. למרות זאת עשינו גיוס פרטי, והחזקנו את הכסף אצל נאמן רק לרגע שנצטרך אותו".

שמיר התייחס לאפשרות שתנובה תימכר לידיים סיניות. "אני חושב שיש כמה נכסים חיוניים במדינת ישראל כמו חברת החשמל, בזק, שנכון שייישארו בשליטה ישראלית אני חושב שתנובה שייכת לרשימה הזו".

שמיר מתח ביקורת על אופנת ה"תספורות" וטען כי היא נובעת מהעיוות שהיה בשוק ההון בשנות הגאות והקלות היחסית לגייס בו חוב. "לא יכול להיות שמנפיקים אג"ח במאות מיליוני שקלים ומסתפקים רק בדירוג. העיוות שהיה בשוק ההון הוא חלק ממה שגרם למצב שבו אנחנו נמצאים. בתקופות החגיגה ראינו אנשים שלוקחים אג"ח רק בגלל שאפשר לקחת. אותם אנשים השקיעו במקומות לא ראויים כספים של פנסיונרים. צריך להתייחס לכך בחוסר סלחנות".

ביחס לשכר הבכירים הדגיש שמיר כי נכון להפריד בין שכר של מי שהוא בעל שליטה לבין שכר של מנכ"ל שמועסק בחברה. "במקרה של בכיר שהוא לא בעל שליטה – צריך לבטוח בדירקטוריון שהוא יודע מה הוא עושה. יש לדירקטוריון זכות לקבוע את השכר. לא צריכה להיות התערבות חיצונית. עשו פה עסקה נקייה. הדבר לא חל במקרה של בעלי שליטה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker