ראיון TheMarker |

אלשטיין: "לא כועס על דנקנר; אי.די.בי צריכה להתנהל עם פחות בזבוז"

כשנה אחרי שהפסיד אצל דנקנר בגנדן 100 מיליון שקל, אדוארדו אלשטיין שומר 
על רוח ספורטיבית: "אחרי שהנושים אמרו שצריך 200 מיליון דולר הבנתי שנצטרך להיפרד" ■ "הפגישה שהוא זימן אתי באוגוסט נועדה ללחוץ על גרנובסקי לסגור אתו עסקה"

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

כשאתה מסתובב בעולם בין נכסיך ועסקיך, איך אתה עושה זאת? במטוס פרטי?

אלשטיין: "לא. אני נוסע בטיסות של חברות מסחריות. אני לא מבין את התרבות של מטוסי מנהלים פרטיים, זה לא מדבר אלי".

אז אם תיהפך לבעל השליטה באי.די.בי, לא תקנה לה שוב מטוס מנהלים פרטי.

אלשטייין: "נכון. המטוס הזה היה צריך להימכר כבר מזמן".

זהו אדוארדו אלשטיין, איש העסקים "המסתורי" מארגנטינה שנוחי דנקנר דאג כל הזמן להשאיר בצל, ושבאחרונה החליט להתמודד לבדו על השליטה באי.די.בי. השבוע הוא החליט לעשות צעד נוסף במאבק ולהיחשף לתקשורת, לבעלי האג"ח ולמשקיעים. אתמול גם הופיע באסיפת בעלי האג"ח שכינסו הנאמנים של אי.די.בי.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הדו"ח שהרגיז את אלון חסן: כך תופרים ג'ובים בנמל

הצרות של מגה: בענף הביטוח מגבילים את החשיפה לרשת השיווק

מה השתנה? מדוע החלטת להיחשף לקהל?

"בדרך כלל אני אוהב לשמור על פרופיל נמוך ולא להתראיין בשום מקום", הוא מסביר. "אבל גיליתי שבישראל זה עובד אחרת. שלעיתונות כאן יש תפקיד חשוב בעולם העסקים".

עד לפני שנה וחודשיים, למעט משפחתו הקרובה ומספר קטן של ידידים, איש בישראל לא הכיר את אלשטיין. איש לא ידע מהו היקף עסקיו בחו"ל, ומיהי אחותו שגרה בקיבוץ ניר יצחק כבר 20 שנה. כל זה השתנה בספטמבר 2012, כשאלשטיין נהפך למלאך המושיע של דנקנר והשקיע 25 מיליון דולר (כ-100 מיליון שקל) בחברת גנדן חדלת הפירעון.

ההשקעה של אלשטיין, שנעשתה בחטף, כמעט מבלי לבדוק, ירדה לטימיון חיש קל. דנקנר הזרים חלק קטן מהכסף, כ-35 מיליון שקל, לאי.די.בי אחזקות לצורך תשלום אחרון של חוב לבעלי האג"ח מסדרה ב', ומרבית הכסף נועדה להרגיע את הבנקים - לאומי ומזרחי - שלהם חייבת גנדן כ-550 מיליון שקל.

אלשטיין הבין די מהר שנפל בפח, אך סירב להודות בכך. עם זאת, הוא דחה שוב ושוב את האופציה שניתנה לו להשקיע 75 מיליון דולר נוספים בגנדן. "חשבתי שההשקעה בגנדן תפתח לי חלון להכיר את אי.די.בי ולהיות שותף בה", הוא מסביר. "הקבוצה היתה בלחץ גדול והיתה צריכה את הכסף מהר. לא עשיתי לה בדיקה מקיפה (דיו דיליג'נס), כי לא היה מספיק זמן".

איך בעצם הכרת את דנקנר? מתי פגשת בו בפעם הראשונה?

"הפגישה הראשונה בינינו היתה ב-2004, במלון של החברה שלנו בארגנטינה. דנקנר טס לשם כדי לפגוש את הבת שלו שטיילה בדרום אמריקה. יש לנו מנהג במלון לארגן שם כל שנה סדר פסח למטיילים, וגם אני הגעתי לשם. אחותי, שגרה בישראל, אמרה לי שנוחי הוא איש עסקים חשוב בישראל. היא שאלה אם ארצה לפגוש אותו, והסכמתי כמובן. במהלך הביקור התרשמתי ממנו מאוד. לאחר מכן היו לנו כמה שיחות ובדקנו כל מיני אפשרויות לעשות עסקים יחד, אבל לא יצא מזה דבר".

איך נוצר הקשר ביניכם לפני שנה, שהוביל להשקעה בגנדן?

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

"נפגשנו בנסיעה שהיתה לי לבולגריה. פגשתי את הרב יאשיהו פינטו, שאתו אני מיודד, והוא שאל אותי אם אני רוצה להשקיע באי.די.בי. 'אתה האיש שיכול לעזור לנוחי', הוא אמר. בשלב הבא נפגשתי עם נוחי בביתו בישראל. בהתחלה הוא טען ש-25 מיליון דולר יספיקו לו כדי לייצב את הקבוצה. אחרי שקצת בדקתי את המצב הבנתי שזה לא יספיק, והצעתי לדנקנר להגדיל את ההשקעה ל-100 מיליון דולר".

מתי הבנת שההשקעה בגנדן מוטעית?

"כשהתחלנו לעשות לחברה דיו דיליג'נס כדי ללמוד אותה, הבנו שהדרך להבריא אותה תהיה הזרמה לאי.די.בי פיתוח ולא לגנדן. אחרי שנפגשנו גם עם הנושים הבנו מהם שגם 100 מיליון דולר לא יספיקו, וצריך לשים 200 מיליון דולר. זה כבר היה אחרי הדיון בבית המשפט ביוני. בשלב הזה אמרתי לדנקנר שבהשקעה של 200 מיליון דולר כבר לא נוכל להיות שותפים באופן שווה. הצעתי לו שאנחנו נחזיק ב-75% והוא ב-25%. הוא לא הסכים לוותר על השליטה, ואמר שאם זה המצב אז הוא הולך על ההסדר הזה לבדו".

האם אתה כועס על דנקנר? הרי הבאת כסף שהציל אותו, ובסוף הוא החליט ללכת להסדר בלעדיך.

"אני לא יכול לומר שאני כועס על נוחי. הוא עובד כך ואני עובד אחרת. הבנתי שאנחנו לא יכולים יותר לעבוד יחד, והחלטתי להיפרד מהשותפות אתו".

אחרי שנפרדתם היה עוד ניסיון שלכם לעשות עסקה משותפת. למה זה לא הצליח?

"באוגוסט האחרון הוא ביקש עוד פגישה כדי לבדוק אפשרות להגיש הצעה משותפת. שלחתי לשם את שולם (שלום לפידות - ע"ג) והוא נפגש עם הבן שלו, עומר דנקנר, ועם חיים גבריאלי (מנכ"ל אי.די.בי אחזקות). הם לא הגיעו להסכמות. לאחר מכן התברר לי שבאותו הזמן נוחי טס לסרדיניה לסכם עסקה עם גרנובסקי. הפגישה אתנו נועדה כנראה רק ללחוץ על גרנובסקי".

זה קצת מוזר, לא? דנקנר נפרד ממך כי לא רצה לוותר על השליטה, אבל בסוף הביא הרבה שותפים חדשים - שגם אתם בעצם לא תהיה לו יותר שליטה.

"אני לא יודע אילו הסכמים יש בינו לבין השותפים האחרים. יש שם הרבה שותפים קטנים. ייתכן שהוא בכל זאת שולט שם. אני חושב שהעסקה שאני הצעתי לו היתה טובה יותר".

כשנפרדת מדנקנר כולם חשבו שוויתרת על ההשקעה באי.די.בי. למה בעצם חזרת?

"נציגי הנושים, שכבר הכירו אותי מפגישות קודמות, פנו אלי. הם אמרו לי: 'אתה כל הזמן ניסית לעשות עסקה עם דנקנר, אבל בעל השליטה האמיתי באי.די.בי זה אנחנו. אנחנו הלווינו לאי.די.בי אחזקות 2 מיליארד שקל והיא לא יכולה לשלם, אז בפועל היא שלנו. אתה יכול לעשות את העסקה אתנו'. הבנתי שהם צודקים, והחלטתי להגיש לנושים הצעה משלי".

לפני יומיים חברת למוטי בן משה והגשתם הצעה משותפת. כעת אתם טוענים שזוהי ההצעה הכי טובה לנושים. למה עשיתם זאת רק עכשיו?

נוחי דנקנר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

"עשינו זאת כי זו בקשה שהגיעה מהנושים ומהמומחה של בית המשפט. לאורך הדרך היו כל מיני אנשים שהתעניינו באי.די.בי. חלק גם נפגשו עם הנושים ועם המומחה של בית המשפט. כל עוד בן משה לא הגיש הצעה אמיתית לבית המשפט, לא ידענו עד כמה הוא רציני. אחרי שההצעות הוגשו, דיברנו בטלפון, ובשבוע שעבר נפגשנו לשיחה שנמשכה שלוש שעות. רציתי לראות אותו בן משה כדי להתרשם ממנו באופן אישי.

"הפגישה נמשכה שלוש שעות. שאלתי אותו מהו החזון שלו לגבי אי.די.בי, וגיליתי שהחזון שלנו דומה מאוד. לפי החזון של שנינו, אי.די.בי צריכה להתנהל אחרת לגמרי. החברות התפעוליות עובדות בסדר גמור, אבל במטה יש המון בזבוז והוצאות מיותרות. באי.די.בי צריכים להיות מנכ"ל מקצועי ודירקטוריון מקצועי ועצמאי, שאינו תלוי בבעלי השליטה שלה".

בן משה אמנם ישראלי, אבל העסקים שלו אינם כאן אלא באירופה.

"מבחינתי הוא ישראלי. אם המשפחה שלו - הילדים שלו ואשתו - חיים בישראל אז מבחינתי הוא ישראלי. זה שהוא הצליח בעסקים מחוץ לישראל נותן לו נקודות זכות בעיני".

החבירה שלך לבן משה נראית קצת חפוזה. בפעם הקודמת שעשית השקעה חפוזה כזו בישראל, בגנדן, זה לא כל כך הצליח. בדקת את העסקים שלו באירופה?

לא היה לי זמן לבדוק. הוא היה בקשר עם הנושים ועם המומחה בבית המשפט ואני סומך על הבדיקות שהם עשו.

למה בכלל צריך לשמור על אי.די.בי כפי שהיא כיום? הרי זו חברת אחזקות. איזו סינרגיה יש בכלל בין החברות התפעוליות שלה?

"דווקא יש הרבה סינרגיה. שופרסל היא חברה שבאה במגע יומיומי עם לקוחות. כמוה גם סלקום. אלו שתי חברות שיכולות לשתף פעולה. בעתיד הרי ניתן יהיה לשלם על קניות בסלולרי. אנחנו אוהבים מאוד את החברות התפעוליות של אי.די.בי וחושבים שיש להן הרבה לאן להתקדם. לנכסים ובניין יש נכסים מצוינים בחו"ל. גם כלל ביטוח היא חברה טובה. אני בכלל לא בטוח שאני רוצה למכור בה את השליטה. כרגע יש הסכם חתום עם הקבוצה הסינית ולא נפר אותו, אבל אם הוא לא ייצא לפועל אני דווקא אשמח".

מה למדת בשנה האחרונה על עשיית עסקים בישראל?

"כשהגעתי לכאן אמרו לי שמי שבא לישראל מחו"ל משקיע בה הרבה כסף ונהיה מזה מעט. למרות ההתחלה הלא מוצלחת שלי בגנדן, אני עדיין חושב שישראל זו מדינה מתפתחת וצומחת שכדאי מאוד להשקיע בה. השקעתי כאן בעבר בקבוצת אלרוב של אלפרד אקירוב והרווחתי יפה. הייתי גם מעורב בקבוצה שרצתה להתמודד על השליטה בבנק הפועלים בשנות ה-90' אבל בסוף זה לא התרומם. אני עדיין מאמין שאפשר להרוויח כאן כסף, ובגלל זה הגשתי את ההצעה לאי.די.בי".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker