בתוך 3 שנים: ילין לפידות ואלטשולר שחם העניקו תשואה כפולה מהאחרון ברשימה

יאיר לפידות: "לנהל השקעות זו עבודה סיזיפית; אלה שעברו להשקעה במדדים יכולים לנוח, אבל מי שפועל בשוק באופן אקטיבי צריך לעבוד קשה כל הזמן"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, נראה כי בתי ההשקעות אלטשולר שחם וילין לפידות יוכלו לסכם עוד שנה מוצלחת בתחום התשואות בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות. קופות אלטשולר העניקו למשקיעיהן תשואה של 26.8% בתקופה של 36 חודשים, ואילו משקיעי ילין לפידות נהנו מתשואה של 22.7%. במקום האחרון נמצא בית ההשקעות אנליסט עם תשואה של 13% - פער של פי שניים בין המקום הראשון לאחרון.

גם בקרנות ההשתלמות של אלטשולר שחם וילין לפידות התמונה היתה דומה. מי שהשקיע בקרנות של אלטשולר נהנה מתשואה של 26.2% ב–36 חודשים, ואילו קרנות ילין לפידות העניקו תשואה של 23.1%. במקום האחרון בין הקופות נמצאת קרן ההשתלמות הוותיקה של חברת הביטוח מגדל, קהל, עם תשואה של 12.5%.

יאיר לפידות, מייסד ומנכ"ל משותף בבית ההשקעות ילין לפידות, מסביר: "לא כל מנהלי ההשקעות עשו תוצאות דומות. זה אוסף של הרבה מאוד בחירות פרטניות שמשקף את סך התיק, כלומר אין בו אלמנטים בודדים שמייצרים את התשואה. התשואה היא ההשתקפות של מגוון החלטות ההשקעה במשך השנים". לפידות ממשיך: "קח למשל את האפיק המנייתי, מי שניצח עשה זאת בזכות בחירה פרטנית של מניות שנתנה תשואה טובה יותר ממה שהעניקו מדדי המניות".

כתבות נוספות באתר TheMarker

מחזיקים בדירות להשקעה? הרפורמה במיסוי נדל"ן דווקא תפעל לטובתכם

יאיר לפידות, בעלים ומנכ"ל משותף בילין לפידותצילום: עופר וקנין

11 עובדות על איקאה - שיפילו לכם את המדף

אלמנט נוסף שעזר לקרנות ולקופות של ילין לפידות הוא אלמנט המס. לפידות מסביר: "בקופות יש יתרון מיסויי, אבל צריך לנצל אותו בעיקר בהשקעה בחו"ל. אנחנו משתדלים לתכנן את המס בצורה נכונה, וזה פרויקט יותר מסובך בחו"ל. יש כל מיני דרכים לנסות לייעל את המס ולהגדיל כך את התשואה ללקוח". לפידות מסכם ואומר: "לנהל השקעות זו עבודה סיזיפית. אלה שעברו להשקעה במדדים יכולים לנוח, אבל מי שפועל בשוק באופן אקטיבי צריך לעבוד קשה כל הזמן".

גורם נוסף שפעל לטובת ילין לפידות הן סך ההוצאות הישירות המנוכות מחשבון העמיתים בנוסף לדמי הניהול הנגבים מהעמיתים. כך למשל, בדו"ח של אקסלנס גמל ההוצאות הישירות בחצי שנה הסתכמו ב–0.2% - תוספת סמויה של 0.4% לדמי הניהול השנתיים. באלטשולר שחם הוצאות אלו בחצי שנה היו 0.067%, ואילו בילין לפידות הן הסתכמו בחצי שנה ב–0.014%.

דני ירדני, סמנכ"ל ההשקעות באלטשולר שחם, מסביר: "כל שנה והסיפור שלה. אין משהו שמכיל את כל שלוש השנים, זו התנהלות דינמית. בכל פעם אנחנו מנסים להתאים את עצמנו למצב החדש. כך ב–2011 יצאנו מהקונצרניות ועברנו לממשלתיות על אף שכולם אמרו 'רק מניות', ואז המרווחים (הפער בין התשואה באג"ח קונצרניות לתשואת אג"ח ממשלתיות במח"מ דומה - א"ש) נפתחו, כלומר התשואה באג"ח הקונצרניות עלתה. ניצלנו את ההזדמנות כדי להגדיל את הרכיב הקונצרני בקופות. ב–2012 שמרנו על רכיב מנייתי גבוה עם חשיפה לחו"ל. ההיגיון אמר כי בסביבת ריבית יורדת האפיק המנייתי והאפיק הממשלתי הארוך ייהנו מכך, וזה מה שהיה. ב-2013 הביצועים שלנו זהים לביצועי השוק, אין יותר מדי פערים השנה. בסך הכל השווקים בחו"ל עשו תשואות פנטסטיות, אבל נפגענו באפיק הקונצרני כי אנחנו חשופים אליו יותר משאר השוק".

ירדני ממשיך: "אנחנו משתדלים לפעול בהתאם למציאות הקיימת. מה שחשוב הוא שתהיה היכולת להיות דינמי גם כאשר אתה גוף גדול. אנחנו משתדלים לא לקפוא על השמרים בתקופה האחרונה. קח למשל את האפיק הקונצרני - המרווחים בקונצרני נמוכים מדי, ואנחנו בתהליכי מכירה". לדברי ירדני, העתיד לא נראה ורוד: "השוק לא יכול לעשות עוד מהלך משמעותי למעלה, אבל מצד שני אין אלטרנטיבה. להערכתנו הריבית בעולם ובארץ תישאר נמוכה, מפה נגזר הכל, ותהיה נהירה לנכסי סיכון (מניות ואג"ח קונצרניות). הכל יקר, גם המניות וגם הקונצרניות, ואנחנו חושבים שבעתיד רמת התנודתיות והעצבנות של השווקים תהיה גבוהה מאוד. השוק מגיב מהר מאוד על כל שינוי, וצריך לראות איך נערכים לזה. אני בעיקר מוכר ועובר לנזילות. כשהשוק ייכנס למערבולת אנחנו נאסוף סחורה".

רונן מטמון, סמנכ"ל באקסלנס גמל, מסביר: "באוקטובר ראינו עליות בשוקי המניות והאג"ח לאורך כל האפיקים, ומדד MSCI נתן תשואה של 4.5% לעומת התשואה של ת"א 100 שהיתה 1.7%, כלומר ההשקעה בחו"ל העניקה עודף תשואה של כמעט 3% על פני ההשקעה בישראל. מי שהשקיע במדד ת"א 75 נהנה מתשואה של 0.5%, ולעומתו מי שהשקיע במדד ת"א 25 נהנה מתשואה של 1.9%. האפיקים המובילים מבחינת התשואה היו הבנקים והביטוח, כלומר מי שחשוף לחו"ל נהנה ומי שלא היה חשוף לבנקים ולביטוח בישראל הפסיד. הפערים בהשקעה היו גם בין אירופה לארה"ב - מי שהשקיע באירופה נהנה מתשואה של 5.5%, לעומת תשואה של 4.9% במדד S&P 500".

לקראת סוף השנה קופות וקרנות רבות צפויות להתמזג, שכן הוראת משרד האוצר האוסרת על ריבוי קופות באותו אפיק תיכנס לתוקפה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום