המחיר שמשפחת שנידמן הציעה לביטוח ישיר לא התאים לפסגות

הצעת הרכש לביטוח ישיר שיקפה פרמיה של 6% על מחיר השוק ■ בעקבות כישלונה איי.די.איי, החברה הבת, תקצה ממניותיה 
למשקיעים פרטיים בהנחה של 4% על מחיר השוק - כדי לאפשר את כניסתה למדד תל אביב 100 שלושה חודשים אחרי שהונפקה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שלושה חודשים לאחר שהונפקה בהצלחה והחלה להיסחר בבורסה בתל אביב, הבטיחה, כנראה, 
איי.די.איי חברה לביטוח בסוף השבוע האחרון את כניסתה למדד ת"א 100 ולמדדי הביטוח והפיננסים המובילים בעדכון המדדים הקרוב שיחול בחודש הבא. 
איי.די.איי ביטוח נשלטת בידי ביטוח ישיר השקעות פיננסיות (ביטוח ישיר) מקבוצת צור שמיר של משפחת שנידמן.

ביום חמישי האחרון, איי.די.איי ביטוח, המנוהלת בידי רביב צולר, סיכמה על הקצאה בעסקה פרטית מחוץ לבורסה למשקיעים מסווגים פרטיים (לא חברות ביטוח אחרות, שכן מהלך כזה היה מצריך את האישור של המפקחת על הביטוח) כ-1% מהון מניותיה במחיר של 91.5 שקל למניה (הנחה של 4% לעומת מחירה בבורסה) ובתמורה כוללת של 12 מיליון שקל שהוזרמו לתוך החברה. ההקצאה תיערך בתחילת השבוע.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

זוג מאמנים העלה תמונה סקסית לפייסבוק: האישה פוטרה, הגבר לא

קניתם פולקסווגן לאחרונה? בואו למוסך להחליף את שמן הגיר

פרסומת הטלוויזיה של ביטוח ישיר צילום: מתוך יוטיוב, גליקמן נטר סמסונובצילום: מתוך יוטיוב גליקמ

כך נמנע צורך להשתמש לצורך המימוש במניות המוחזקות בידי ביטוח ישיר, החסומות עתה למכירה. לאחר העסקה גדלו אחזקות הציבור מעבר ל-20% - הרף המינימלי הנדרש להכללה במדדים המובילים בבורסה.

הצורך בעסקה זו נוצר לאחר שביום רביעי האחרון בערב נודע כי צור שמיר לא הצליחה להשלים את המהלך שעליו עמלה בחודשים האחרונים להפיכתה של ביטוח ישיר (77.08%) לחברה פרטית מדווחת (עדיין נותר לה אג"ח במחזור של יותר מ-700 מיליון שקל).

המהלך היה אמור להתבצע באמצעות הצעת רכש חליפין מלאה, שבה הוצע לבעלי המניות מקרב הציבור של ביטוח ישיר (22.92%) לרכוש מהם את מלוא אחזקותיהם. ההצעה המשופרת האחרונה בסכום של 265 מיליון שקל שיקפה פרמיה של 6% לעומת מחירה של ביטוח ישיר בבורסה ערב השיפור. לפיה, לציבור יוקצו מניות 
באיי.די.איי ביטוח וחברת הנדל"ן אדגר, כך שעבור כל מניית ביטוח ישיר תוצע יחידה המורכבת מעד 0.92 מניות אדגר ו-0.159 מניות איי.די.איי ביטוח - כך שלאחר השלמת שלב זה צור שמיר היתה מחזיקה ב-51.6% מאיי.די.איי ביטוח, קרן באטרי (15%) והציבור (33%).

מוקי שנידמן, בעל השליטה בביטוח ישירצילום: ניר קידר

כדי שההצעה תתקבל מספיקה היתה היענות של 17.92% מבעלי המניות של ביטוח ישיר. לפי חוק החברות, ניתן היה לכפות על יתר ה-5% את מכירת מניותיהם. בפועל, התקבלו הודעות קיבול של מחזיקים בכ-15% מביטוח ישיר.

ל-TheMarker נודע כי מי טרפד את הצעת הרכש היה בית ההשקעות פסגות, שכנראה לא השתכנע שהמחיר שהוצע מגלם את השווי הכלכלי המלא של החברות המעורבות בהצעות והצביע נגד הקיבול. אילו הצביע בעד, הצעת רכש היתה עוברת. בהמשך תפרסם ביטוח ישיר הצעת רכש חליפין חדשה, שתהיה חלקית ולא מותנית בהיענות מלאה.

מאז ההנפקה, שאותה הובילה לאומי פרטנרס חתמים, המנוהלת בידי עופר גרינבאום ושי נבו, רשמה מניית איי.די.איי ביטוח עלייה של 22%. בסוף השבוע החולף פירסמה החברה תוצאות חזקות לרבעון השלישי של 2013, שבהן הציגה צמיחה בכל תחומי הפעילות. הפרמיות ברוטו גדלו ב-13% לעומת הרבעון המקביל ל-375 מיליון שקל. גידול זה תורגם לעלייה של 10% ברווח נקי, שהגיע לשיא רבעוני של 35 מיליון שקל. את תשעת החודשים הראשונים של 2013 סיימה החברה עם צמיחה של 18% ברווח הנקי לעומת התקופה המקבילה ל-89 מיליון שקל, המשקף תשואה על ההון של 30%.

חברת הנדל"ן אדגר השקעות שבשליטת ביטוח ישיר סיכמה בסוף השבוע החולף עסקה עם גוף פיננסי קנדי למכירת 25% נוספים מהזכויות במרבית נכסיה בקנדה תמורת 53 מיליון דולר קנדי 
כ-180 מיליון שקל), כשהגוף הרוכש ייטול על עצמו התחייבויות כלפי המממנים של הנכסים בסכום של 192 מיליון שקל.

לאחר העסקה תחזיק אדגר, בניהולו של רועי גדיש, ב-50% מהזכויות בנכסים בקנדה. עם השלמת העסקה בחודש הבא, תרשום אדגר רווח לפני מס של 14 מיליון שקל. בעקבות העסקה החליטה אדגר להקפיא את תוכניות ההנפקה של פעילות בקנדה ולהפחית את הוצאות ההנפקה הצפויות של 9 מיליון שקל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker