כלכלנים על המדד המפתיע: "בנק ישראל יגנוז את התוכנית להפחית הריבית"

מדד המחירים לצרכן, שפורסם מוקדם יותר היום, הצליח להפתיע רבים ■ מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר: "הצרכן הישראלי מתעלם מהגזרות הכלכליות האחרונות" ■ תנועת "ישראל יקרה לנו": "הנתונים לא משקפים את מה שהישראלים מרגישים בכיס"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11
ערן אזרן

"המדד מפתיע ומנוגד למגמה מהחודש שעבר. הנתון הגבוה מצביע על חידוש הביקושים במשק, שהם הקטליזטור המרכזי לצמיחה במשק בריא" - כך אמר שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי בתגובה לנתוני מדד אוקטובר בצהריים (ו') על פי נתוני הלמ"ס, מדד אוקטובר עמד על 0.3%, גבוה מההערכות המוקדמות לירידה של 0.1%.

"נראה כי הצרכן הישראלי מתעלם מהגזרות הכלכליות האחרונות ומעריך כי גיוסי המס המסיביים בתקופה האחרונה הולכים להקל עליו רבות בנטל המסים", אמר בן אריה. "המדד עלה למרות הירידה החדה במחירי הדלקים והאנרגיה בעולם. הורדת ריבית לא נראית באופק וזאת למרות ששער השקל-דולר עדיין במקום לא נוח למשק. נראה כי הציפיות האינפלציוניות והאינפלציה בפועל לשנה הקרובה יהיו מעל או כ-2%".

מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, יוסי פריימן, הסביר עוד כי "על אף המדד הגבוה יחסית מהציפיות בנק ישראל יידרש לבצע גם הפחתת ריבית כמרכיב בסל המכשירים שיופעלו לבלימת השחיקה ברווחיות הייצוא והבטחת שרידות התעשייה בישראל. בסביבה בה הדולר ממשיך להיחלש ותוואי האינפלציה עולה, תנועת מספריים פוגעת קשות במעסיקים, כאשר ההוצאות מתייקרות ואילו ההכנסות במט"ח המתורגמות לשקלים ממשיכות להישחק כל הזמן".

לדבריו, "בסביבה שבה שיעור האינפלציה נמצא מתחת לאמצע תחום יעד הממשלה, קשה להסביר לציבור העובדים כי את הנסיקה במחירי המזון הם יידרשו לספוג, שכן המדד בכללותו נותר בתחום יעד הממשלה. ציבור העובדים נדרש לשלם את המחירים שנסקו, דבר הצפוי להתגלגל בהמשך לדרישות מצד העובדים להתאמות שכר גם בהיעדר עלייה חדה בשיעור האינפלציה".

יניב פגוט, הכלכלן הראשי של קבוצת אילון ציין כי מדד המחירים הפתיע במיוחד, "אולם סנונית אחת אינה מבשרת על שובה של האינפלציה. לדבריו, "בנק ישראל יגנוז לפי שעה את התוכניות קצרות הטווח לעידוד הפעילות במשק באמצעות הפחתת ריבית מיידית. אנו לא סבורים כי מפת המחירים במשק נמצאת בנקודת פיתול וכי פנינו להאצה בקצב האינפלציה במשק, ההיפך הוא הנכון.

"צמיחת הליבה הכלכלית צפויה לרדת מדרגה ב-2014, הממשלה לא צפויה להעלות מסים ולפיכך בהתבוננות שנה קדימה ניתן להאריך אינפלציה נמוכה משמעותית ממרכז יעד האינפלציה של הבנק המרכזי. פגוט הוסיף: "עליית מחירי המזון ומחירי שכר הדירה היו ונותרו שתי ביצות האינפלציה היחידות במשק, ראוי לציין כי עליית מחירי המזון אינה נפסקת לרגע וזאת על אף ירידת מחירי הסחורות בעולם והמחאה החברתית שכולם הספיקו לשכוח".

אייל עופר, דובר תנועת "ישראל יקרה לנו", התייחס אף הוא לעליית המדד. "כל מי שמבצע קניות במשק חש בעליות המחירים המתגברות - בפרט במחירי המזון. הנתונים של הלמ"ס אינם משקפים את מה שכל ישראלי מרגיש בכיס", אמר. "המחירים עולים, גם בגלל העלאת המע"מ, גם בגלל חוסר יכולת ממשלתית להתמודד עם המונופולים וחוסר התחרותיות - ואזרחי ישראל הם שממשיכים לשלם את המחיר". לדברי עופר, "בנק ישראל - אשר תפקידו העיקרי הוא לשמור על יציבות המחירים כדי למנוע שחיקה של השכר והפנסיות - נרדם בשמירה ומוריד את הריבית שוב ושוב בהתעלמות מהתבערה במחירי הדיור והשכירות".

ציון בקר, סמנכ"ל החטיבה הפיננסית בבנק מרכנתיל, ציין כי: "למרות המדד הגבוה, אנו סבורים כי הנגידה קרנית פלוג תמשיך את דרכו של סטנלי פישר בדרך קביעת הריבית שתוכתב בעיקר על ידי הנתונים הגלובליים. הורדת הריבית באירופה רק לאחרונה היא תוצאה ישירה של המשך המשבר ביבשת אירופה וגם בארה"ב לא כל הנתונים מעודדים. המשך מגמה שלילית בשווקי העולם, המשפיעים ישירות על שערי חליפין המחזקים את השקל, עדיין יכולה להביא את הנגידה להורדת ריבית נוספת בחודשים הקרובים. עם זאת, הנתון המשמעותי ביותר שפורסם השבוע היה ההתאוששות בסחר החוץ בישראל. אם תימשך מגמה זו היא בהחלט יכולה לשמש כבלם מסוים להורדת ריבית נוספת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker