אלטשולר שחם עושה "סיבובים פיננסיים": הגדיל את חלקו בילין לפידות

אלטשולר שחם רכש באחרונה 3% נוספים מלידר שוקי הון והגיע לאחזקה של כ-15% ששווייה 55 מיליון שקל ■ לידר שוקי הון מחזיק ב-50% מילין לפידות ■ בעבר כבר ביצע אלטשולר כמה "סיבובים" על מניות של בתי ההשקעות אנליסט ואי.בי.אי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית ההשקעות אלטשולר שחם רכש באחרונה 3% נוספים מבית ההשקעות לידר שוקי הון והגיע לאחזקה מהותית של כ-15% ששוויה מגיע לכ-55 מיליון שקל. זו האחזקה השנייה בגודלה בבית ההשקעות אחרי בעלת השליטה בו, לידר השקעות (47.49%), שבראשה עומד צחי אפלויג.

לידר שוקי הון מחזיק ב-50% מילין לפידות, שנחשב הנכס העיקרי שלו. ילין לפידות, הנמצא תחת ניהולם של המייסדים יאיר לפידות (25%) ודב ילין (25%), נמצא בתנופה מתמדת וכבר הגיע לניהול נכסים בסכום של כ-32 מיליארד שקל.

מתחילת 2013 רכש אלטשולר שחם, הנמצא בשליטת גלעד אלטשולר וקלמן שחם, כ-5% מלידר שוקי הון. האחזקה מתחלקת בין אלטשולר שחם השקעות, קרנות נאמנות, קופות גמל ואלטשולר גידור. גם קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, הנמצאת תחת ניהולם של שמעון אלקבץ ומישל סיבוני, היא בעלת עניין בלידר שוקי הון (כ–6%) במשך תקופה ארוכה. הראל הרוויחה על ההשקעה בלידר שוקי הון עשרות אחוזים ונמצאת בקשרים עסקיים טובים עם הנהלתו.

לידר שוקי הון, הנמצא תחת ניהולו של עמית ורדי, מעסיק 40 עובדים ועוסק בחיתום, בהנפקות, בברוקראז' ובמסחר בניירות ערך ובמכשירים פיננסיים. בית ההשקעות הונפק ב-2006 במחיר של 15.25 שקל למניה, לפי שווי של 165 מיליון שקל אחרי הכסף. מאז ההנפקה חילק לידר שוקי הון דיווידנדים בסכום של כ-200 מיליון שקל. כלומר, משקיע שקנה מניות של לידר שוקי הון בהנפקה כבר קיבל את כל התמורה בדיווידנדים (יותר מ–15 שקל למניה) ונשאר עם מניות ששוות כיום יותר מ–25 שקל למניה – כלומר, רווח של פי־שלושה על ההשקעה.

יאיר לפידות
יאיר לפידותצילום: דודו בכר

מה רואה גלעד אלטשולר?

לא ידוע אם אלטשולר שחם מתכוון להשתלט על לידר שוקי הון. לאלטשולר שחם אין נציגות בדירקטוריון של בית ההשקעות. אם כן, מה אלטשולר שחם מחפש בלידר שוקי הון שמשקיעים אחרים אינם רואים? גלעד אלטשולר, הנחשב אחד ממנהלי ההשקעות הבולטים בשוק, כבר זיהה בעבר הזדמנויות של עיוות בתמחור בתי השקעות מתחרים, כמו אנליסט ואי.בי.אי, וביצע בהם "סיבובים פיננסיים" נאים. נראה כי גם במקרה של לידר שוקי הון, אלטשולר סבור כי בית ההשקעות נסחר בחסר לעומת שוויו הכלכלי האמיתי, גם לאחר שמניית לידר שוקי הון עלתה מתחילת 2013 ביותר מ-100% והגיעה לשווי של כ-370 מיליון שקל.

אתמול נחשפו הדו"חות של בית ההשקעות פסגות. פסגות, הנמצא תחת ניהולו של חגי בדש, מייצר EBITDA (רווח תפעולי תזרימי) בקצב שנתי של כ-320 מיליון שקל ונושא חוב למערכת הבנקאות בסכום של מיליארד שקל נטו, בעוד ילין לפידות מייצר EBITDA בקצב שנתי של כ-90 מיליון שקל, ללא חוב. בקרן איפקס, בעלת השליטה בפסגות, מעריכים את שוויו של בית ההשקעות בכ-2.5 מיליארד שקל; אם מוסיפים לשווי זה את החוב של פסגות ומחלקים ב-EBITDA שהוא מייצר, החישוב מגלם לפסגות מכפיל EBITDA של 11. לפי אותו היגיון לילין לפידות ניתן להצמיד מכפיל EBITDA אף גבוה יותר של 13–12 בשל היעדר מינוף - מה שגוזר לו שווי של כמיליארד שקל.

הפניקס ידון בשכר של עד 8 מיליון שקל ללפידות/ ערן אזרן

דירקטוריון חברת הביטוח הפניקס, הנמצאת בשליטת יצחק תשובה, עתיד לדון היום בחבילת התגמול המיועדת למנכ"ל אייל לפידות – כך נודע ל–TheMarker. לפי מדיניות התגמול שאושרה, התגמול עשוי לכלול שכר של עד 8 מיליון שקל בשנה, לא כולל אופציות.

בספטמבר אישרה אסיפת בעלי המניות של הפניקס ברוב של 98% את מדיניות התגמול לבכיריה. מסגרת התגמול שנקבעה ללפידות כוללת רכיב שכר קבוע של כ-2.5 מיליון שקל בשנה ו–1.4 מיליון שקל נוספים מדי שנה (שבגינם לא יהיה זכאי להפרשות סוציאליות).  נוסף על כך, נקבעה ללפידות תקרת מענק הוני (אופציות) בשווי של עד 6.8 מיליון שקל בשנה.

חברת הייעוץ לגופים המוסדיים, אנטרופי, המליצה לתמוך במדיניות התגמול של לפידות. אנטרופי אף המליצה לתמוך במענק מיוחד של חצי מיליון שקל שהפניקס ביקשה לאשר ללפידות בעבור השנה החולפת. עם זאת, אנטרופי הסתייגה מרכיב האופציות שהוצעו ללפידות. בעקבות ההתנגדות, הפרידה הפניקס מחבילת התגמול את רכיב האופציות, שיעלה לאישור בדיון נפרד באסיפת בעלי המניות.

לפידות, שהחל לכהן בתפקיד מנכ"ל הפניקס ביוני 2009, נחשב אחד המנהלים המתוגמלים בשוק ההון המקומי ומתברג מדי שנה בצמרת מקבלי השכר. ב-2012 הסתכמה עלות העסקתו של לפידות ב-6.7 מיליון שקל - 3 מיליון שקל תגמול באופציות.
מהפניקס נמסר: "החברה דנה באימוץ תגמול למנכ"ל, שהולם בדיוק את מדיניות התגמול שאושרה על ידי בעלי המניות כדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker