פישמן: "אני נהנה מבועת הנדל"ן; אני אחראי לבעיה - לא לפתרון"

בעל השליטה בכלכלית ירושלים תוקף את שר האוצר ("מה לפיד הולך להתחנן בפני טבע? זו בושה"), פותח חזית נגד המוסדיים ("חיות - אל תסמוך עליהם") ומספר על תוכנית המימושים האגרסיבית שלו

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

אליעזר פישמן, בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן כלכלית ירושלים, נאם אמש (ג') בפני יועצי השקעות בכנס של בית ההשקעות אפסילון, וכהרגלו היה פרובוקטיבי במיוחד. פישמן הסביר מדוע מחירי הדירות לא ירדו ("אני נהנה מהבועה"); סיפר על תוכנית המימושים האגרסיבית ("מה רצית, שיתלו אותי ליד אחרים?); הבהיר מה הוא חושב על המוסדיים ("חיות - אל תסמוך עליהם"); ופתח חזית נגד שר האוצר ("התחנן בפני החברות - אין לו בושה").

"אני לא אחראי לפתרון בועת הנדל"ן, אני אחראי לבעיה - אני נהנה ממנה", הבהיר פישמן בתחילת הנאום, שעסק בתחום הנדל"ן בישראל ובעולם. "מחירי הדירות לא ירדו - לא בשנה הבאה, וגם לא בעוד שנתיים כי לא בונים דירות. זה לא משנה אם יש בועה או אין - בפועל אין דירות. כבר כמה שנים מודיעים לקבלנים, שבשנה הבאה הם הולכים להפסיד כסף. בתגובה, הם מורידים את היקף הבנייה.

כתבות נוספות באתר TheMarker

התבוסה של רשות המסים: כך ויתרה המדינה על כ-20 מיליארד ש'

גל תביעות בדרום ת"א: "המעסיקים מופתעים - 
גם לעובד זר יש זכויות"

שמואל פרנקל עידן אזולאי ואליעזר פישמןצילום: משה כהן

"איך המחירים יכולים לרדת? 25% מהמחיר של הדירה זה מסים למדינה, עלויות הקרקע הן 40%, ואז יש את החלק של עיריות. בסוף, נשאר 10% לקבלן. כמה הוא כבר יכול להפחית?". פישמן הסביר כי שוק הדירות נתמך בכסף שחור שמגיע מיהודים מחו"ל. "היהודים בחו"ל חשבו להעביר את הכסף לארץ ולקנות דירות, אבל הם לא ידעו שהיהודים הם קנאים - הלכו והלשינו עליהם".

בניגוד לשוק הדיור, פישמן הדגיש כי שוק הנדל"ן המניב חלש מאוד, ולא צפויה בו העלאת מחירים. "כאשר אנחנו מחדשים היום חוזה, השוכר מקבל הנחה, ולא מעלים לו את המחיר. לא יכול להיות שחנויות יצאו מהקניונים כי הן לא מסוגלות לשלם שכירות - ויעלו את המחיר. זה מה שהולך לקרות בשנים הבאות. אנחנו רואים את החנויות פושטות רגל. אי אפשר לשלם 400 שקל שכירות בחודש על מ"ר".

"מה רצית שיתלו אותי?"

לאחר שוק הנדל"ן, פישמן התייחס לתוכנית המימושים האגרסיבית של כלכלית ירושלים בשנים האחרונות, והסביר שהיא נבעה בעיקר מחוסר ברירה. "היו לי חמש שנים קשות. לא היה לי כסף. הייתי חייב למממש. מה רצית שיתלו אותי ליד אחרים? מכרנו 7 מיליארד שקל, והחזרנו לארץ 3.5 מיליארד שקל. אם לא הייתי מוכר איך הייתי משלם? לא הייתי יוצא מזה. אף אחד לא היה מחכה לי.

"הבנתי שיש שני מצבים - או שאתה שומר על כל הנכסים ומעביר את כולם בסוף למוסדיים או שאתה מממש חלק, ושומר על החברה. המוסדיים הם חיות. אל תסמוך עליהם או על זה שתוכל לדבר אתם. בהתחלה, אמרו לי שאני מוכר את הנכסים הרעים, אח"כ הזהירו אותי שאני מוכר את הנכסים הטובים. זה הכול קשקוש - מוכרים את מה שאפשר. כשצריך לשלם אג"ח במאי, והכסף לא הגיע, אז לא ישנים ממארס עד מאי. בינתיים, בישראל היו 'אנשים טובים', שאמרו למי שרצה לקנות ש'פישמן לחוץ - תוריד לו את המחיר'".

"אני לא מודאג מהתספורות - זה גרושים"

אל אופנת ה"תספורות" באחד העם, פישמן מתייחס בקור רוח ומדגיש שאסור לשבור את עקרון החברה בע"מ - המעניק אוטונומיה לבעל השליטה ופטור מהצורך להזרים כספים לחברה שבמצוקה. "אני לא מודאג מהתספורות - זה גרושים. כשאתה קונה אג"ח בשוק ללא בטוחות, אז אתה מקבל פרמיה ולכן לא מגיע לך פיצוי. בעלי חברות בעולם לא מביאים כסף מהבית - בשביל זה יש חברה בע"מ. זה נוח לישראלים שבעל השליטה מביא כסף - לצערי זה השתרש. אפשר לקחת את החברה ושלום על ישראל. אי אפשר לקנות אג"ח ב-30 אג' ולהגיד 'עשקו אותי'.

בנוסף, הזהיר פישמן מפני המשך הנהירה לאג"ח הקונצרניות שהגיעה באחרונה לשיאים, על רקע המשך הפחתת הריביות בעולם. האג"ח הקונצרני הוא טרנד עולמי, אבל בסוף כתוב על הקיר 'הפסד הון'. אני לא יודע מתי זה יהיה, אבל אני לא הייתי קונה אג"ח בריבית של אפס. אם ארה"ב לא תעלה את הריבית - אז לא יקרה כלום. בדרך, יהיו לנו גם כמה זעזועים כשהבנק הפדרלי יקטין את כמויות האג"ח שהוא קונה, אבל בסוף המשקיעים יירגעו. אף אחד לא כתב שצריך לקנות 85 מיליארד דולר כל חודש".

שר האוצר יאיר לפידצילום: אוליבייה פיטוסי

בהמשך דבריו המשיך פישמן לעורר סערה כשמתח ביקורת נגד הניסיון של הממשלה ושל שר האוצר יאיר לפיד, לגבות מסים באמצעות הפעלת לחץ על החברות הגדולות לשחרור רווחים כלואים. "שר האוצר נפגש עם טבע כדי שתיתן לו תרומה, כאילו שזה ישנה למדינת ישראל. הבושה יותר קשה מזה. אם אתה רוצה - תשנה את החוק. מה אתה הולך להתחנן בפני אנשים? זה בושה. זה המצב. אין ממשלה, אין שום תכנון לטווח ארוך. אחרי שדידי לחמן-מסר (המשנה ליועץ המשפטי - ע"א) לקחה לי את HOT - אני לא עושה עסקים יותר בארץ בגלל ההתנהגות הזו".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker