ביהמ"ש נתן אור ירוק לבנקים להמשיך בגביית עמלת הטיפול במזומנים

המחוזי בחיפה קיבל את עמדת הבנקים - גביית עמלת טיפול במזומנים יכולה להיות מחושבת על מלוא סכום ההפקדה והמשיכה ולא רק על החלק היחסי העולה על עשרת אלפים שקל

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה היום (ד') בקשה לאישור תובענה ייצוגית שביקשה לקבוע כי האופן בו גובים הבנקים "עמלת טיפול במזומנים על ידי פקיד" נעשה שלא כדין. מדובר בעמלה ששיעורה במרבית הבנקים היא כ-0.2% והיא נגבית בעת ביצוע הפקדה או משיכה של סכום הגבוה מ-10,000 שקל. זאת בעוד שבהפקדה או משיכה של סכום נמוך מ-10,000 שקל כרוכה רק בעמלת פקיד שמחירה כ-4-6.3 שקלים.

בבקשה נטען, כי גם כאשר לקוח מבקש לבצע הפקדה או משיכה של סכום העולה על 10,000 שקל, על הבנק להחיל את עמלת הטיפול במזומנים רק על הסכום העולה על 10,000 שקל ולא על מלוא סכום ההפקדה/משיכה. הבנק הבינלאומי טען כי בהתאם לתעריפון הבנק ולכללי הבנקאות, יש וניתן לגבות את העמלה על מלוא סכום הפקדה, בתנאי שהסכום עולה על 10,000 שקל.

בבקשה לאישור התובענה ניטען כי אופן תמחור העמלה יוצר אבסורד, כי לקוח שיפקיד 9,999 שקל ישלם עמלת ביצוע פעולה באמצעות פקיד בלבד, ואילו לקוח שיבצע הפקדה של 10,001 ישלם עמלת טיפול במזומנים שהיא יקרה באופן לא פרופורציונאלי.

השופט אלכס קיסרי דחה את הטענה הזו וכתב בהחלטתו כי "ניתן למצוא בחקיקה מקרים רבים שבהם הפרש בין שקל אחד או דולר אחד הוא ההבדל בין חבות במס או במכס, לבין הפטור ממנה וקילומטר אחד יבדיל בין יישוב שתושביו זכאים להקלות מיסוי ליישוב שתושביו אינם זכאים להן". השופט קיסרי דחה את הטענה כי אופן גביית העמלה נוגד את התעריפון שקבע בנק ישראל.

עורכי הדין ברק טל ושגיא שיף ממשרד יגאל ארנון ושות', שייצגו את הבנק הבינלאומי, ציינו כי "צפוי כי בקשות לאישור תובענות ייצוגיות דומות שהוגשו בשנים האחרונות נגד בנקים נוספים בהקשר זה, ככל הנראה יוסרו בימים אלה בעקבות פסק הדין הברור של בית המשפט".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker