אי.די.בי פיתוח מכרה כמחצית ממניות כור ב-180 מיליון שקל

אי.די.בי פיתוח הרעבה למזומנים מכרה מניות של כור במחיר של 67 שקל למניה - דיסקאונט של 4% ■ המחיר נמוך ב-6% מזה שנקבה אי.די.בי פיתוח לצורך מיזוגה של כור עם דסק"ש

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת אי.די.בי פיתוח השלימה אתמול הפצה של מניות חברת כור תעשיות בהיקף של כ-180 מיליון שקל. ההפצה בוצעה במחיר של כ-67 שקל למניה – דיסקאונט (הנחה) של כ-4.5% לעומת מחירה של כור אתמול בפתיחת המסחר - כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker. ההפצה בוצעה גם במחיר הנמוך בכ-6% מהמחיר העדכני של 71.19 שקל למניית כור, המשתקף מעסקת המיזוג הנרקמת בימים אלה ושבמסגרתה תמוזג כור לתוך חברה האם דיסקונט השקעות.

לפני ההפצה שאותה הובילה חברת כלל פיננסים חיתום בראשות צחי סולטן, החזיקה אי.די.בי פיתוח ב-6.33 מיליון מניות כור (13.35%), ששווי שוק שלהן נכון לאתמול בבוקר היה 443 מיליון שקל. בהתאם לכך, מימשה אי.די.בי פיתוח כ-5.6% מכור ונותרה עם אחזקה של כ-7.7%. את המניות בהפצה רכשו גופים מוסדיים ושחקני נוסטרו (השקעות עצמיות). בעקבות ההפצה, ירדה אתמול מניית כור בכ-4% במחזור גבוה של יותר מ-100 מיליון שקל.

בדו"ח תזרים מזומנים האחרון לפירעון התחייבויותיה שפירסמה אי.די.בי פיתוח באוגוסט, צוין כי בכדי לעמוד בכל התחייבויותיה צופה החברה כי תממש עד סוף 2013 את אחזקתה בכור תמורת 450-420 מיליון שק. זאת, בהתאם למחירי שוק של המניה דאז. אי.די.בי פיתוח אף העריכה אז כי בעקבות המיזוג היא תקבל תמורה גבוהה יותר עבור המניות. על אף שמאז עלתה מניית כור ביותר מ- 5%, ההפצה הנוכחית בוצעה מתחת למחיר השוק ותחת לחץ כבד של אי.די.בי פיתוח למזומנים. קופת החברה הידלדלה באחרונה לרמה של כ-150 מיליון שקל בלבד בעקבות פירעונות חוב גדולים. כתוצאה מכך, יש חשש כי החברה תגיע למצוקה תזרימית כבר בחודשים הקרובים. זאת בשל עיכובים אפשריים בהשלמת המיזוג כור דסק"ש.

אין זו הפעם הראשונה שחברות מקבוצת אי.די.בי מוכרות מניות של חברות בנות תחת לחץ מזומנים ובמחירים לא אופטימליים. בפברואר מכרה דסק"ש מניות של כור, סלקום ונכסים ובניין ב-150 מיליון שקל. מחיר מניות אלה עלה בינתיים בעשרות אחוזים. פחות מחודש לאחר מכן מכרה אי.די.בי פיתוח לאלטשולר שחם ולמנורה 10.6% מכלל תעשיות (כת"ש) שנותרו לה תמורת 223 מיליון שקל במחיר של 13.3 שקל למניה. המכירה נעשתה בהנחה של כ-12% לעומת מחיר המניה בשוק דאז. לו היתה אי.די.בי פיתוח ממתינה רק מעט, היתה יכולה לקבל מחיר טוב יותר. באחרונה השלים בעל השליטה בכת"ש, לן בלווטניק, את מחיקת החברה מהמסחר במחיר מותאם דיווידנד של 15.8 שקל למניה.

תהליך ההפצה בכור מעלה סימני שאלה כמו מי החליט על המכירה? את מי היא משרתת? איך המכירה מתיישבת עם מהלך המיזוג של כור ודסק"ש שאותה מקדמת אי.די.בי? והאם עו"ד חגי אולמן המשקיף מטעם בית המשפט בדירקטוריון אי.די.בי פיתוח עודכן בתהליך? "יש כאן מכירת חיסול, פירוק דה פקטו, של אי.די.בי פיתוח", אמר אתמול מחזיק אג"ח גדול באי.די.בי פיתוח. "הבעיה היא שאת התהליך הזה מנהל בעל השליטה הנוכחי, נוחי דנקנר, במקום שיעשה זאת בית המשפט".

בתוך כך פירסמה אתמול כור תוצאות כספיות מקדמיות. החברה עידכנה כי הרווח המיוחס לבעלי המניות ברבעון עשוי להסתכם ב-320-280 מיליון שקל. את תשעת החודשים הראשונים צופה כור כי סיימה עם רווח של כ685--725 מיליון שקל. מקורב לאי.די.בי אמר כי בקבוצה חששו מזליגת מידע בכור, הקשור להליך הצעת רכש של מכתשים אגן, לבעלי מניות של Sanonda, ולכן, בין היתר, פורסמו התוצאות המקדמיות.

עיקר הרווח של כור ברבעון השלישי, בהיקף של 396 מיליון שקל, נבע משערוך ההשקעה במניות הבנק השוויצי קרדיט סוויס, שקוזז בחלקו בשל הוצאות מימון של כ-105 מיליון שקל. בעקבות סדרת מימושים של מניות קרדיט סוויס, יתרת המזומנים ושווי המזומנים של כור מגיע לכ-2.81 מיליארד שקל.

נוחי דנקנר, הבוקר בבית המשפטצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker