איתן רף וגליה מאור נחקרו על ידי מפרק טאו בחשד לעבירות מרמה

המפרק מנסה להוכיח כי הבנק סייע לטייקונים להשתלט על קופת החברה בשביל להחזיר חוב כלפיו ■ עוד ינסה להוכיח כי קבוצת גיבור ספורט - שהיתה חייבת ללאומי כ-280 מילון שקל - נתנה לבנק שעבודים על חברת הכשרת היישוב

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

איתן רף, היו"ר לשעבר של בנק לאומי, וגליה מאור, המנכ"לית הקודמת של הבנק, נחקרו היום על ידי מפרק טאו, עו"ד יוסי שגב. לבקשת הבנק, על אף שמדובר בתקדים משפטי, הדיון נערך בדלתיים סגורות באולמו של השופט אילן שילה, שאמור להחליט בקרוב האם לפרסם את הפרוטוקול. לאומי ניסה למנוע ממאור ומרף להעיד ואף דרש שהחקירה תתבצע במשרדו של המפרק ולא בבית המשפט, הגיע עד העליון במטרה לעצור את החקירה אך נכשל.

במהלך הדיון ניסה מפרק טאו להוכיח כי הבנק ביצע מעשי מרמה, בטענה שהבנק בזז את חברת טאו ובמעשיו עזר לרועי גיל ואיתן אלדר להשתלט על החברה ולבזוז את כספיה לכיסם. המפרק בחקירתו ובעזרת הפרוטוקולים של דיוני הבנק שהגיעו לידיו, ינסה להוכיח כי קבוצת גיבור ספורט - שהיתה חייבת ללאומי כ-280 מילון שקל - נתנה לבנק שעבודים על חברת הכשרת היישוב.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

העיצומים בנמל אשדוד הסתיימו; העובדים חוזרים לעבודה

דירה להחליף: 
כך תצאו לחופשה בישראל בחינם

איתן רף, לשעבר יו"ר לאומיצילום: אלון רון

לאור כך שהשעבודים נחתכו עם הזמן לשווי של 190 מיליון שקל, עזר הבנק לקבוצה להשתלט על חברת טאו. ההשתלטות התבצעה באמצעות רכישת 65% ממניותיה כך שבעלי השליטה יוכלו לעשות כרצונם בקופת המזומנים של החברה, כמו גם למכור את נכסיה ולקחת לידיהם את הכסף. אם המפרק יצליח להוכיח את טענותיו, מדובר לשיטתו בהתנהלות המהווה עבירת מרמה תקדימית של הבנק כלפי טאו כלקוח.

במהלך הדיון הכחישו מאור ורף את הטענות כלפיהם וטענו שזאת לא היתה מדיניות הבנק ומעולם לא פעלו בניגוד לטובת הלקוח. עתה נותר לראות האם שילה יפרסם את החקירה והפרוטוקלים של הבנק החוסים תחת הגנה של סודיות בנקאית. עד כה כונס הנכסים הרשמי של ישראל הציג עמדה לפיה כן צריכה להתבצע חקירה ועל בית המשפט להעביר לידי המפרק את כלל הפרוטוקולים הפניימים בנוגע לטאו.

טאו, שנשלטה על ידי אילן בן דב, נכנסה לפירוק בשל חובות של 340 מיליון שקל למחזיקי איגרות החוב בהם לא יכלה לעמוד בזמן. הצעות ההסדר השונות של בן דב לחברה נדחו על ידי הנושים על הסף. אם התביעה תצליח קיים סיכוי כי הנושים יצליחו להחזיר חלק מהחובות האבודים כלפיהם.

אייל רוזבסקי, עו"ד בנק לאומי, מסר בתגובה "לכולם ברור שהטענות שהועלו נגד הנחקרים ונגד הבנק חסרות בסיס. העלאת הטענות והפרסום הן חלק מטקטיקה להפעיל לחץ על בנק לאומי. מכיוון שבית המשפט הטיל צו איסור פרסום על הפרשה אז לתוכן הדברים נבקש לא להתייחס".

יוסי שגב סירב להגיב לידיעה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker