"אלמלא החוק לעידוד השקעות הון, תרומתה של טבע לכלכלת ישראל היתה קטנה יותר"

(עדכון) אייל דשא: "חוק הרווחים הכלואים הוא חוק נכון" ■ חברת הענק הודיעה כי תעביר כ-2 מיליארד שקל לקופת המדינה ■ מדובר במס על "רווחים כלואים" בגובה 35 מיליארד שקל שהחברה צברה בשנים האחרונות ■ השר לפיד: "המעשה הנכון והמתבקש"

מוטי בסוק
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק
יורם גביזון

חברת טבע הודיעה הערב כי החליטה להעביר לרשות המסים את כל המס שבו היא מחויבת: 1.8 מיליארד שקל. מדובר במסים שהחברה היתה צריכה לשלם על 35 מיליארד שקל של רווחים כלואים שצברה בשנים האחרונות. ה"רווחים הכלואים" הם סכום כסף שהצטבר בקופות חברות גדולות במשק במסגרת החוק הישן לעידוד השקעות הון. בתמורה להשקעת הרווחים בישראל, נהנו החברות משיעור מס חברות מופחת.

"אני שמח על השגת ההסכם שנכון לטבע ולרשות המסים. חוק הרווחים הכלואים הוא חוק נכון וישראל לא הראשונה שחוקקה אותו. קדמה לו ארה"ב שאיפשרה לחברות אמריקאיות להחזיר לארה"ב רווחים שנצברו מחוץ לגבולותיה בשיעור מס מופחת של 5%", כך אמר היום ל-TheMarker ממלא מקום מנכ"ל טבע, אייל דשא, בעקבות החתימה על ההסכם.

לדברי דשא, הוא "מאמין שהכסף לא היה מגיע לרשות המסים ללא החוק. צריך לזכור שטבע הקימה הודות לחוק עידוד השקעות הון 12 מפעלים, מעסיקה 7,500 איש ישירות ועוד 40 אלף איש כספקי החברה, והשקיעה בישראל 15 מיליארד שקל במחקר ובפיתוח. ללא החוק לעידוד השקעות הון טבע היתה חברה גדולה הרבה פחות ותרומתה לכלכלת ישראל היתה קטנה יותר".

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

- בוגרי משפטים במרכז הבינתחומי עקפו בוגרי אוניברסיטאות במבחני לשכה

- מאחורי הקלעים: אחיו של מיכאל גולן מחזיק ב-4.99% ממניות גולן טלקום

אייל דשאצילום: תומר אפלבאום

דשא התייחס להסכם ואמר שהחברה שיחררה 80% מהרווחים הכלואים שנצברו עד תחילת החוק בראשית 2012, כשיתרת הרווחים הכלואים שלא שוחררו, 9 מיליארד שקל, תשמש את החברה להשקעותיה בישראל בשנים הקרובות.

טבע שילמה במסגרת ההסכם 840 מיליון שקל בגין סגירת שומות מס ל–2005 עד 2007 ומקדמה על פי עקרונות זהים עד 2011 עבור שומות שטרם נקבעו לחברה. התשלום, כמו גם שחרור הרווחים הכלואים, מסיר את התביעה על סכום של 3.5 מיליארד שקל שהמדינה הגישה נגד טבע בטענה שרכישת חברת איווקס ב–2006 כמוה כחלוקת דיווידנד מהרווחים הכלואים.

טבע תעבור לשלם החל ב-2014 מס בשיעור של 9% על פעילותה בפריפריה ו-15% על פעילותה במרכז הארץ. לדברי דשא, הסכום המשוקלל יהיה קרוב יותר ל–9% משום שהקופקסון והאזילקט, שני המוצרים המקוריים והרווחים של החברה, מיוצרים ברמת חובב. לדבריו, שיעור המס שהחברה תשלם בעקבות ההסכם ב-2014 על בסיס גלובלי יתקרב ל-20% בהשוואה ל-14.5% ב-2013. שיעור מס זה מניח שטבע תתמודד עם תחרות גנרית לקופקסון כבר ב-2014.

כתוצאה מהתשלום של טבע, גביית המסים במסגרת חוק הרווחים הכלואים תסתכם ב-3.7 מיליארד שקל. בכך תעבור רשות המסים ב-700 מיליון שקל את רף המס שנקבע לגביית מסי הרווחים הכלואים, שהחוק המאפשר לגבות אותם מסתיים הלילה בחצות.

שר האוצר יאיר לפיד בירך על החלטת טבע. "אני שמח שגם חברת טבע עשתה את המעשה הנכון והמתבקש בהחלטתה", אמר. "מהלך זה, ביחד עם תשלומי מס נוספים, מכניס השנה לקופת המדינה 2.84 מיליארד שקל". לפיד הוסיף: "זו היתה אחת המשימות המרכזיות שהצבתי בפני רשות המסים. אנו נמשיך להוביל מדיניות נחושה ליצירת איזון בין עידוד יצירת מקומות עבודה לבין תשלומי מס המתחייבים על ידי חברות במשק.

"טבע היא נדבך חשוב בבניין התעשייה בישראל. ביום זה יש לזכור את תרומתה של טבע לכלכלת ישראל ולתעסוקה לאורך השנים. הציבור צריך היום לדעת שטבע חזקה היא אינטרס של מדינת ישראל".

חברת כיל, שגם לה היו רווחים כלואים, העבירה אתמול בבוקר צ'ק על סך 380 מיליון שקל לקופת רשות המסים. בנוסף לכיל, כמה חברות בינוניות העבירו 300 מיליון שקל נוספים לרשות. ברשות סירבו לפרט מיהן אותן חברות בינוניות.

מוקדם יותר היום, פנתה יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', בשאילתה דחופה לשר האוצר יאיר לפיד ושאלה: "האם בכוונתכם לגבות מס מלא מאותן חברות שלא ניצלו את חוק הרווחים הכלואים?".

לדברי יחימוביץ', עם סוף הוראת השעה בנושא הרווחים הכלואים, "אותם תאגידי הענק שזכו לפטורים ומתנות חסרי תקדים צריכים לקבל שומות מס כמו כל מפעל וחברה רגילים וכמו כל אדם במדינת ישראל שאינם מעיזים שלא לשלם את חובותיהם. זה הזמן לשנות באמת את כללי המשחק ולהתחיל לעודד את מנועי הצמיחה של המשק, העסקים הקטנים והבינוניים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker