מי חשובה יותר לפיליפ פרוסט: טבע או אופקו?

חברת אופקו שבשליטת פרוסט, יו"ר טבע, השתתפה בגיוס של ארנו תרפויטיקס המפתחת תרופה לסרטן הערמונית ■ טבע מושקעת בחברה אחרת, אונקוג'ניקס, המפתחת תרופה מתחרה ■ יו"ר ארנו הוא אריה בלדגרין המכהן כדירקטור בטבע ■ מבולבלים? גם אנחנו

יורם גביזון
יורם גביזון

הבעיות שבהן נתונה בחודשים האחרונים חברת טבע העיבו מאוד על יחסי האמון בין חלק מהנפשות הפועלות בה. פתאום מתברר שלא כל הדירקטורים בטבע מסכימים ביניהם על הכל פה אחד, ולא כולם מסכימים עם דרך ההתנהלות של היו"ר שלה, פיליפ פרוסט. הדחתו החפוזה של ג'רמי לוין מתפקיד המנכ"ל חשפה חלק מהסכסוכים הפנימיים בחברה. בין השאר, היא תאלץ את פרוסט לבצע כמה צעדים בוני אמון עם חבריו לשולחן הדירקטוריון לפני שיוחלט על מינוי המנכ"ל הבא של טבע.

אחת מנקודות השפל בפיאסקו שכלל את הדחת לוין היתה חילופי הדברים הקשים בין פרוסט לבין האנליסטים בשיחת הוועידה שהתקיימה מיד לאחר ההודעה על עזיבתו של לוין. פרוסט נגרר לוויכוח עם אחד האנליסטים, שטען כלפיו כי טבע היא ארגון לא מתפקד שמחמיץ סדרתית תחזיות מכירות ורווח, ושהוא, פרוסט, עסוק מעל לראשו בעסקות בעלי עניין ובחברת אופקו שבשליטתו. אותו אנליסט אף הציע לפרוסט להתלוות אליו למסע בין נפגעי טבע - משקיעים שספגו הפסדים כבדים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

הפעיל את הטלפון כדי לראות מה השעה - וחויב ב-700 שקל

בשל ריבוי מקרי רמאות: הרכבת תתחיל במבצע אכיפה של כרטיסי חיילים

פיליפ פרוסטצילום: תומר אפלבאום

פרוסט הודה שאופקו היא בבת עינו שמסבה לו הנאה רבה, אך הדף את הביקורת ביחס לנושא עסקות בעלי עניין, באומרו כי אופקו פועלת במכוון בתחומי פעילות שטבע אינה מתעניינת בהם. הוא ציין כי כל עסקות בעלי העניין נבדקות ומאושרות תוך הקפדה על נהלי ממשל תאגידי תקין.

אפשר להבין מדוע פרוסט משתמש במונחים כה אמוציונליים כשהוא מדבר על אופקו, ואילו על טבע הוא מדבר במונחים יותר טכניים. אחרי הכל שווי אחזקתו של פרוסט באופקו הוא 1.5 מיליארד דולר (38% מהחברה), בעוד שווי אחזקתו בטבע הוא 543 מיליון דולר (1.5% מהחברה).

אלא שדיווח לבורסה של חברת ארנו תרפויטיקס (Arno Therapeutics) מגלה שפרוסט לא לגמרי דייק. ארנו השלימה לפני 10 ימים גיוס של 30.7 מיליון דולר בהנפקה פרטית של מניות ואופציות למניות למשקיעיה הוותיקים של החברה, כמו קרן של ג'ורג' סורוס, קרן Perceptive וקרן פונטיפקס, שנוסדה בידי אלי הורביץ ז"ל, לשעבר יו"ר ומנכ"ל טבע, ולמשקיעים חדשים, ובהם אופקו שבשליטת פרוסט, וכן הוא אישית. כל זאת לצד דמויות כמו דייוויד בונדרמן, שותף ומייסד של חברת ההשקעות הפרטית TPG.

כחלק מההסכם קיבלה אופקו זכות ניהול מו"מ ראשונית, שלפיה אופקו קיבלה זכות בלעדית לנהל מו"מ על כל עסקה אסטרטגית שמועצת המנהלים של ארנו תחליט לבצע, כך שאופקו הפכה למשקיע האסטרטגי הפוטנציאלי של החברה.

ארנו מפתחת תרופות נגד סרטן; תחום שלטבע יש דווקא עניין בו, בניגוד לדברי פרוסט. תרופת הדגל של ארנו היא Onapristone לטיפול בסרטן השחלות סרטן השד וסרטן הערמונית. לפי הערכות, אונפריסטון, שהיא תרופה אורלית נקשרת לחלבון שנקרא "קולטן פרוסגסטרון", ובכך מונעת את קשירתו של ההורמון פרוגסטרון לקולטן, את תגובת השרשרת של אירועים כמו קשירה של שני קולטנים, וזרחון של חומצות אמינו על הקולטן, שגורמת לשיגור אות לגרעין התא להתחלק ולהתרבות בצורה לא מבוקרת.

טבע הגדירה את מחלות הסרטן כתחום פעילות של מחקר מקורי שבו תפעל בצורה סלקטיבית. החברה מחזיקה במניותיה של חברת Oncogenex, שבה השקיעה 50 מיליון דולר ב-2009 תמורת הזכות להשתתף בפיתוח התרופה Custirsen שמיועדת לטיפול בסרטן הערמונית. טבע אף רכשה 267 אלף מניות של החברה הקנדית במחיר של 37.38 דולר למניה. מאז ירדה המניה ב-80%.

טבע ציינה בתוכנית האסטרטגית, שהתווה לוין בדצמבר 2012 ושפרוסט הביע פומבית את מחויבותו לה זמן קצר לאחר הדחת לוין, כי בכוונתה להשיק ב-2015 את התרופה שמיועדת להאריך את תוחלת החיים של חולי סרטן ערמונית גרורתי כתרופה נלווית לתרופה Jevtana של סנופי, בהשוואה לטיפול ב–Jevtana בלבד.

ההשקעה של פרוסט במישרין ובעקיפין בארנו, שגם היא מפתחת תרופה נגד סרטן הערמונית, מעמידה אותו בניגודי עניינים, וממילא עולה השאלה אם יו"ר טבע הציע את ההשקעה בארנו לטבע, ואם כן מדוע החליטה טבע, בניגוד לדעתו של היו"ר, שההשקעה בארנו אינה מעניינת. בעיית ניגוד העניינים אינה במקרה זה בעייתו של פרוסט בלבד, שכן היו"ר הפעיל של ארנו הוא ד"ר אריה בלדגרין, שגם הוא מושקע בחברה באמצעות החברת המשפחתית Bellco. בלדגרין הוא חבר דירקטוריון טבע, שמונה לתפקידו ב-2013 ומכהן במקביל כיו"ר של החברות Kite Pharma ושל TheraCoat. הפיכתה של אופקו למשקיע האסטרטגי של ארנו כנראה גם לא תזיק לחיזוק הקשרים בין בלדגרין לפרוסט, שאולי יעמדו יום אחד למבחן אם אחד מבעלי המניות של טבע יחליט לאתגר את מנהיגותו של פרוסט.

"הדירקטוריון מקפיד לעמוד בכל ההוראות"

מטבע נמסר בתגובה: "טבע אכן מחזיקה במניותיה של אונקוג'ניקס ובזכויות לפיתוח ומסחור התרופה Custirsen. טבע אינה נוהגת להגיב בעניין הזדמנויות עסקיות בין אם הוצעו לה ובין אם לאו. טבע, כנהוג בקרב חברות רב־לאומיות, מגייסת לשורות הדירקטוריון שלה מומחים בעלי שם עולמי מהשורה הראשונה, שצברו כישרון וניסיון בתחומים מגוונים, לרבות מומחים שצברו מומחיות וניסיון בתעשייה הפרמצבטית העולמית. מטבע הדברים ולאור היקף פעילותה של טבע בתחום הפרמצבטיקה בהחלט ייתכנו מקרים שבהם ניתן יהיה למצוא קשר או השקה מסוימים בין פעילותה של טבע בתחום הפרמצבטיקה לבין פעילותן של חברות ביוטק אחרות, לרבות חברות שלחברי הדירקטוריון יש זיקה אליהן.

"העובדה שלחבר דירקטוריון יש זיקה מסוימת לחברה מסחרית אחרת בתחום הפרמצבטיקה אינה פוגעת בכשרותו לכהן בדירקטוריון טבע ואינה מצביעה על קיומו של ניגוד עניינים כלשהו המונע ממנו למלא את תפקידו כדירקטור בחברה. החברה והדירקטוריון מקפידים לעמוד בכל ההוראות המסדירות את סוגיית ניגוד העניינים בחברה. כשדירקטוריון החברה נדרש לאשר פעולות או עסקות שלדירקטור בחברה יש בהן עניין אישי, הדירקטור המדובר נמנע מהשתתפות בדיון ומהצבעה בסופו, וההחלטה עצמה מובאת לאישורם של האורגנים הנדרשים לפי דין".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker