אחרי חמש שנים: יונל כהן צונח ממגדל עם 8.5 מיליון שקל

שנה אחרי ששלמה אליהו רכש את השליטה במגדל, מצטרף כהן לקבוצת הבכירים שפרשו ■ שכרו של כהן ב-2013 יהיה 5.6 מיליון שקל והוא זכאי למצנח זהב של 8.5 מיליון שקל ■ מאיר סלייטר ממיטב דש: "המשמעות היא לא עזיבת כהן את מגדל, זה היה ברור - אלא ההשתלטות של אליהו עליה"

אסא ששון
אסא ששון

ביום חמישי בערב שיגרה חברת הביטוח מגדל, שבשליטת שלמה אליהו, הודעה מפתיעה לבורסה: מנכ”ל החברה בחמש שנים וחצי האחרונות, יונל כהן, הודיע כי בכוונתו לסיים בקרוב את תפקידו בחברת הביטוח הגדולה בישראל. כהן לא נקב תאריך וציין בפני אליהו כי הוא לרשותו עד שיוחלט מי יחליפו וניתן יהיה להעביר את מושכות ניהולה של מגדל באופן מסודר. המועמד הבולט להחליף את כהן הוא עופר אליהו, בנו של בעל השליטה המשמש מנהל חטיבת הלקוחות בחברה.

התפטרותו של כהן לא ממש הפתיעה את הפעילים בשוק הביטוח. אליהו רכש את השליטה בחברה בכ–4.2 מיליארד שקל לפני כשנה מידי חברת הביטוח האיטלקית ג’נרלי, והיה ברור כי הרכישה מסמנת את תחילתו של עידן חדש במגדל.

ג’נרלי, ממקום מושבה בטריאסט, איטליה, נתנה למנהלי מגדל במשך השנים חופש פעולה נרחב, והסתפקה בקבלת דיווחים שוטפים ופגישות על בסיס חודשי עם מנהלי החברה. אליהו, לעומתה, הוא איש ביטוח ותיק שראה ברכישת מגדל סוג של סגירת מעגל.

יונל כהןצילום: עופר וקנין

זעזועים במגדל

בכנס סוכני הביטוח האלמנטרי, שהתקיים בשבוע שעבר באילת, אמר אליהו: “החזקתי שליש בחברת הפניקס ולא קניתי. יכולתי לקנות עוד קבוצה ולא רציתי. למה קניתי את מגדל? התפתיתי, לא יכולתי לעמוד מול זה. זו החברה הכי ותיקה, הכי אמינה, בעלת דירוג טריפל A, והתחלתי בה בתור שליח - ולא יכולתי להגיד לא”.

מקורבים למגדל אמרו: “אליהו רוצה להיות מעורב בכל קבלת ההחלטות בחברה. הוא רגיל לכך עוד מתקופתו בחברת הביטוח אליהו להיות מעורב גם בפרטים הקטנים ביותר. באליהו היו פעמים שהוא הגיע לפשרה ישירות עם הלקוחות. את דפוס העבודה הזה הוא הביא עמו למגדל”.

כהן התייחס בנאומו בכנס הסוכנים לשינוי הזה: “אליהו הזמין אותי לשבת לידו בקומה 6, וזה נורא נעים לי”. לנוכח הודעת התפטרותו מיום חמישי, האמירה הזו מקבלת גוון ציני.

כהן מצטרף לקבוצה של בכירים שעזבו את מגדל בתקופה האחרונה. לפני כשלושה חודשים פרש אהרון פוגל, שהיה במשך 13 שנה יו”ר החברה. לפני כשבועיים הודיעה סיגלית רז, ראש תחום משאבי אנוש, כי היא פורשת, וגם טוני כהן, מנהלת השיווק והפיתוח העסקי, החליטה כי נמאס לה ועזבה - שבעה חודשים אחרי שהחליפה בתפקיד את משה תמיר, שעבר לנהל את האסטרטגיה בג’נרלי. ומי שאמור היה לרשת את כהן כמנכ”ל, מספר שתיים שלו אריק יוגב, עבר לפסגות.

הזעזועים במגדל לא נותרו בקומות ההנהלה. שינוי הבעלות הביא עמו שינויים נוספים, כמו הגבלת הקילומטראז’ שעומד לרשות העובדים בכלי הרכב של החברה, בדיקות נוכחות תכופות של העובדים וביטול חניות למנהלים - כל אלה הובילו לאווירת נכאים בחברה ולהתאגדות העובדים בהסתדרות. אליהו אמר למקורבים כי בכוונתו לדאוג לעובדים, וכי הוא אינו אשם שבשלוש שנים האחרונות לא העלו את שכרם.

הפתעה גם למקורבים

בכנס סוכני הביטוח לא נרמז על הדרמה שמחכה למנהלי מגדל ביום חמישי. אליהו וכהן הסתובבו בין הסוכנים בכנס ועלו לנאום האחד אחרי השני.

אליהו שעלה לנאום ראשון פנה לסוכני הביטוח לא כיו”ר ובעל השליטה במגדל - אלא כסוכן ביטוח: “אני סוכן ביטוח עם רישיון בתוקף. אני מחדש אותו קרוב ל–60 שנה ומשלם את האגרה באופן קבוע. חשוב לי לשמר את זה. הדבר החשוב שעשיתי לסוכנים היה ביטול איחוד ישיר. הייתי צריך כוחות לשכנע את החברה הגדולה והמובילה שהשקיעה הון עתק בהתחרות בסוכנים. חברת ביטוח בלי סוכנים - אין לה ערך. זו האמת שלי. מה שחשוב זה סוכן ביטוח מקצועי שיודע לעמוד לימינו של הלקוח”.

לאחר מכן, במלים פשוטות וברורות, פירט אליהו בפני הסוכנים מה הוא מצפה מהם: “הרמתי את הכפפה. נתתי את הכיוון - כלומר לעבוד עם סוכנים - אבל העסקים במגדל לא צמחו. מגדל היתה קיימת כחברת סוכנים והביטוח הישיר שאמור היה להחליף את הסוכן, נמחק. עכשיו תורכם לתמוך במגדל. מי שעובד עם ביטוח ישיר ‏(כלומר ערוצי הפצה ישירים‏) - אל תעבדו איתם. המסר שלי הוא ‘קח ותן’ - תנו לי עסקים, אתן לכם ביטחון”, הדגיש אליהו.

הבכירים שפרשו ממגדל בתקופה האחרונה

כהן, שנאם אחרי אליהו, השלים את התמונה. הוא תקף את מוקי שנידמן, בעל השליטה בביטוח ישיר: “אותי לימדו כי לא צריך להרוויח כסף תוך פגיעה באחרים. הפגיעה של ביטוח ישיר בסוכני הביטוח אינה הוגנת. אמרתי למוקי, ‘מה שאתה מרוויח מפגיעה בסוכן הביטוח ובמשפחתו, לא ילך לברכה’”. כהן מנה כמה הטבות שמגדל מתכננת להעניק לסוכנים, כולל השכרת משרדים במחיר אטרקטיבי.

ביום חמישי בצהריים, כששבו מהכנס באילת, קיבלו מנהלי מגדל זימון לישיבה דחופה בשעה 16:30. “חשבנו שמדובר בישיבת אסטרטגיה, בטח אחרי הכנס, אבל הופתענו”, סיפר אמש מקורב לחברה. “הישיבה החלה בזמן ואז כהן נעמד ואמר: ‘כינסתי אתכם כדי להגיד לכם שאני פורש’. אחריו אמר אליהו: ‘ניסיתי הכל כדי להשאיר אותו, אבל הוא לא מוכן’. על כך השיב כהן: ‘אליהו, אם אתה אוהב אותי - שחרר אותי’.

“הופתענו מאוד מהתזמון ולא מעצם הפרישה. מה עוד שהוא לגמרי פורש מהקבוצה ולא נשאר כיו”ר מגדל חברה לביטוח ‏(חברה בת בקבוצת מגדל‏), כפי שתוכנן”, הוסיף הבכיר.

"מגדל דומה לבנק"

כהן התייחס בהודעתו לנקודה הזו: “אני מודה לבעלים החדשים של מגדל ויו”ר הקבוצה, שלמה אליהו, על שהציע לי להתמנות ליו”ר מגדל חברה לביטוח, נוסף על כהונתי כמנכ”ל הקבוצה - זו הצעה מכבדת מאוד, אבל בחרתי לחפש אתגרים חדשים לשלב הבא”.

בכיר בחברת ביטוח: “כהן הוא איש עסקים עשיר. הוא בא למגדל בעיקר בגלל האתגר הניהולי ולאו דווקא הכספי. תפישת עולמו הניהולית שונה באופן מהותי מזו של אליהו. כהן מוכוון יותר ביטוח חיים ופנסיה, ואילו אליהו יותר לכיוון הביטוח האלמנטרי. שמעת את הנאום של אליהו בכנס בשבוע שעבר?

“העזיבה של כהן מסמלת למעשה את סיום ההשתלטות של משפחת אליהו על החברה. מגדל ידועה בשוק הביטוח כחברה ביורוקרטית מאוד - דומה יותר לבנק מאשר לחברת ביטוח. אליהו בא מחברת ביטוח יותר קטנה וזריזה, הוא עובד אחרת. לכהן היה קשה להסתגל לשינוי הכל כך מהותי בצורת העבודה. במשך שנים המנהלים שלטו במגדל כי ג’נרלי היתה רחוקה. זה השתנה”, סיכם הבכיר.

כהן מילא שורה של תפקידים בקבוצת מגדל לפני שמונה למנכ”ל החברה ביוני 2008. בין השאר כיהן כיו”ר מגדל מקפת קרנות פנסיה וקופות גמל וכיו”ר מבטח סימון סוכנויות לביטוח. במסגרת תפקיד יו”ר מבטח סימון, ב–31 בדצמבר 2001 נחתם בין חברה שבבעלות כהן לבין מבטח סימון - הסכם שתוקן והוארך ב–2009.

בתקופתו כהונתו של כהן כמנכ”ל מגדל עלה מחיר המניה ‏(מתואם דיווידנד‏) מ–4.1 שקלים לכ–5.9 שקלים - עלייה של 42%, לעומת תשואה של 17% שהניב מדד ת”א 25. שווי השוק של מגדל הוא 6.2 מיליארד שקל.

האנליסטים לא מוטרדים

האם כך צריך לנהל חברת ביטוח בסדר גודל של מגדל - שאלתי את הבכיר בחברת הביטוח, והוא השיב: “מגדל עוברת שינויים, היא פונה יותר לכיוון של ביטוח אלמנטרי, היא קיצצה בעלויות בעקבות עזיבה של מנהלים בכירים בקבוצה. היא עוברת שינוי. מצד שני, אליהו הוא איש ביטוח ותיק שצבר את הונו לבד ולא נכנס להימורים מסוכנים כמו הרבה אנשי עסקים אחרים. הוא מבין מאוד בביטוח. לא הייתי אומר שהוא לא יודע מה הוא עושה”.

גם האנליסטים של חברות הביטוח לא נשמעו ממש מוטרדים ביום חמישי מעזיבתו של כהן. אלון גלזר, סמנכ”ל ומנהל מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, אמר: “במקרה של אליהו, לא מדובר בפיננסייר שהשתלט על חברת ביטוח בלי להבין מה הוא רוכש. אליהו מכיר את תחום הביטוח, מכיר את השוק, יש לו ניסיון רב בתחום, אין כמעט פעילות ביטוח שהוא לא היה מעורב בה”.

וכך רואה את הדברים מאיר סלייטר ממיטב דש: “המשמעות היא לא עזיבת כהן את מגדל, זה היה מהלך ברור, אלא ההשתלטות של אליהו על מגדל. כניסת אליהו למגדל כללה גם את כיסא המנכ”ל. השאלה שתמיד עמדה באוויר היתה התיזמון. אליהו מכיר היטב ביטוח אלמנטרי, וזו הרגל החלשה של מגדל. לעומת זאת, הוא לא מכיר בכלל את תחומי הפנסיה והחיסכון ארוך הטווח, ואת זה היה עליו ללמוד. אם עופר ‏(המנכ”ל המיועד‏) למד את התחום במשך השנה, מה טוב. אם לא, הוא ייאלץ ללמוד מהר את התחום”.

עוד אמר סלייטר: “התרבות הארגונית של מגדל שונה באופן מהותי מהתרבות הארגונית של אליהו. במגדל מדובר בגוף ביורוקרטי, מסודר, עם נהלים ועם ועדות, ואילו ההתנהלות של אליהו היא הרבה יותר רזה, פחות מנהלים - וראינו כבר את ההתכווצות של שכבת הניהול”.

סלייטר התייחס לנקודה נוספת: “מאחר שלא ניתן יותר למכור ביטוחי מנהלים בעקבות הפסקת מקדם הקיצבה, נוצר מצב שבו הלקוחות של מגדל בביטוחי המנהלים שבויים בחברה - שכן זהו המוצר היחיד המעניק ביטוח מפני עלייה בתוחלת החיים. זה נותן למגדל הרבה מאוד שומנים, אף שמדובר בתחום שכמעט חדל להתקיים במתכונתו הישנה. מגדל היא חברה חזקה מאוד, עם שומנים פיננסיים, כך שהעזיבה של כהן לא צפויה להשפיע עליה”. לדבריו, ההשפעה תבוא דווקא מגורמים חיצוניים, כלומר מהתפתחויות בשוק הביטוח.

מנהל בכיר בתחום הביטוח התייחס לעניין ואמר: “היעלמותם של ביטוחי המנהלים יוצרת מצב שבו חברות הביטוח צריכות למצוא בורות שומן חדשים. מה שניתן למכור בתחום זה פנסיות. מדובר במוצר פשוט ולא רווחי יותר מדי - כלומר העמלות שמתקבלות ממכירותיו לא יממנו גם עמלה לסוכן וגם רווח לחברת הביטוח. אם סוכניות ההסדר לא יידעו להתאים עצמן, הן עלולות להיעלם.

“מנועי הצמיחה של חברות הביטוח הם ביטוחי הבריאות, והחברות מתחילות לפזול לכיוון הביטוח האלמנטרי. זה בדיוק מה שאליהו יודע לעשות הכי טוב - ביטוח אלמנטרי.

“שתי חברות הביטוח הגדולות, כלל ומגדל, נמצאות בסערה. נראה כי כלל ביטוח, המנוהלת בידי איזי כהן, כבר נמצאת בעין הסערה ומתחילה לצאת ממנה. מגדל, לעומתה, עדיין לא שמה”, הדגיש הבכיר.

190 אלף שקל בחודש

בתחילת אוגוסט דיווחה מגדל על תנאי הפרישה של כהן. לפי הדיווח, השכר החודשי של כהן הוא כ–190 אלף שקל ‏(כהן מקבל את השכר כדמי ניהול דרך חברה פרטית שלו, מה שמכונה חברת ארנק המאפשרת חיסכון במס‏), בעוד מדיניות התגמול קובעת כי השכר החודשי המקסימלי של מנכ”ל החברה יהיה 170 אלף שקל. התגמול בנוי משכר קבוע ומשתנה, בהתאם לביצועים, כך שעלות שכרו של כהן ב–2013 צפויה להגיע לכ–5.6 מיליון שקל.

בכל מקרה של סיום ההתקשרות עם מגדל, כהן יקבל “מצנח זהב” בגין דמי ייעוץ ואי תחרות בעסקי מבטח סימון במשך ארבע שנים וחצי. מצנח זה צומח והגיע ב–2013 לסכום של כ–8.5 מיליון שקל. במגדל ציינו כי מדובר בהתקשרות ייחודית שנובעת מניסיונו וכישוריו של כהן בתחומי הביטוח. בנוסף, כהן יהיה זכאי לדמי הסתגלות של 1.32 מיליון שקל בגין שישה חודשי עבודה.

לפני כשבועיים נודע כי המפקחת על שוק ההון, דורית סלינגר, בודקת את אישור מענק הפרישה של 1.5 מיליון שקל שקיבל פוגל ממגדל בעקבות אישור התנאים על ידי חברות הביטוח המתחרות של מגדל, שמחזיקות במניות החברה. מעניין יהיה לשמוע כיצד תגיב סלינגר על תנאי פרישתו של כהן פחות מחודש לאחר שאישרו אותם הגופים המוסדיים שמחזיקים במניות מגדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker