מנכ"ל מזרחי־טפחות: "אנו תומכים בתעודת הזהות הבנקאית"

בהופעה פומבית ראשונה מאז מונה לתפקיד, הצהיר אלדד פרשר כי הבנק "יתמוך בכל מהלך שיגביר את התחרות בבנקים" ■ המפקח על הבנקים יפתח במסע הסברה על השימוש בתעודת הזהות הבנקאית

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"בנק מזרחי־טפחות תומך בכל מהלך שיגביר את התחרות במערכת הבנקאות ויאפשר ללקוחות את חירות הבחירה בשירות בנקאי טוב יותר, ולכן אנחנו מברכים על יוזמת המפקח על הבנקים בעניין תעודת הזהות הבנקאית", כך אמר שלשום מנכ"ל מזרחי־טפחות החדש אלדד פרשר, בהופעה פומבית ראשונה מאז נכנס לתפקיד לפני כשלושה חודשים. את הדברים אמר פרשר בכנס שקיימה החטיבה העסקית של הבנק, ובו נכחו מאות מנהלים ובעלים של חברות במשק.

בדבריו, הגיב פרשר לחשיפת TheMarker כי הבנקים הגדולים פועלים לטרפוד יוזמת המפקח על הבנקים, דודו זקן, ליצירת תעודת זהות בנקאית שבה הבנקים ימסרו ללקוחותיהם מידע אודות דירוג האשראי שלהם. היוזמה נועדה לעורר במערכת תחרות המאיימת בעיקר על הפועלים ולאומי, המרכזים כיום 65% מהפעילות הבנקאית של משקי הבית. מזרחי־טפחות הוא הבנק הראשון המביע תמיכה פומבית ביוזמה.

לפי הערכות, לקוחות שיזכו בדירוג אשראי איכותי יצפו כעת לשירות טוב יותר מהבנק, או שיאיימו לעבור למתחרים. בנוסף, הרפורמה עשויה לשפר את מצבם של כלל הלקוחות - שיוכלו לערוך השוואות בין הבנקים ביתר קלות. כמו כן, ייתכן שהרפורמה תעודד גופים חדשים להיכנס לתחום האשראי למשקי הבית, תוך שהם מסתמכים על מערכת הדירוג של הבנקים - במקום להקים כזו בעצמם, דבר הדורש השקעה של משאבים רבים.

בדיסקונט עדיין לא החליטו אם לתמוך ביוזמת תעודת הזהות הבנקאית. בבינלאומי, באגוד ובבנק ירושלים מביעים תמיכה ביוזמה, שכן הם סבורים שכבנקים קטנים, יוכלו ליהנות מלקוחות שיעברו אליהם, במיוחד לנוכח תוכניתו של המפקח להקל על ניוד חשבונות בין בנקים ולאפשר פתיחת חשבונות דרך האינטרנט.

אלדד פרשרצילום: עופר וקנין

ההתבטאות הפומבית של פרשר ממשיכה את הקו שהתווה מנכ"ל הבנק הקודם, אלי יונס - שיצא נגד הבנקים הגדולים, במטרה "לגנוב" מהם לקוחות. ואכן, בעשור האחרון אסטרטגיה זו שירתה את מזרחי־ טפחות, שרשם את שיעור הצמיחה הגבוה ביותר במערכת.

שיתוף פעולה מפתיע

יוזמת תעודת הזהות הבנקאית נועדה לחייב את הבנקים בכללי שקיפות כלפי הלקוחות, וכחלק מכך, להנפיק ללקוחות באופן תדיר מסמך הכולל את המידע הפיננסי שנצבר עליהם בבנק - כולל דירוג האשראי שלהם, נתון שעד כה לא נחשף. לקוח שיידע את דירוג האשראי שלו יוכל להציגו בפני כמה בנקים, ולבחור בזה שיציע לו את התנאים הטובים ביותר.

בטיוטת ההנחיות לקראת יישום תעודת הזהות נאמר כי התעודה תישלח ללקוחות הבנקים פעם בשנה או על פי דרישת הלקוח, אך בבנק ישראל שוקלים לחייב את הבנקים למסור את התעודה ללקוחות כבר במחצית השנייה של 2014. בבנק ישראל מודעים לכך שמסמכים בנקאיים הם לא פעם מורכבים וסבוכים, ולכן המפקח על הבנקים מתכוון להשיק מסע הסברה על תעודת הזהות הבנקאית שיכלול גם הדרכה כיצד להפיק ממנה את התועלת המירבית.

גורם באחד הבנקים הגדולים טוען כי דירוג האשראי של הלקוח הוא מידע השייך לבנק, ולא ללקוח, שכן הדירוג הוא פרי עמלו של הבנק בפיתוח מערכות סטטיסטיות, ולכן אין להעביר מידע זה בחינם לרשות הלקוח. ואולם בבנקים הגדולים החליטו ככל הנראה שלא לצאת למאבק פומבי בנושא, והם מנסים לטרפד את המהלך מאחורי הקלעים.

השבוע נחשף כי הבנקים הגדולים העבירו מידע ומסמכים בנושא לעמותת ידיד, הפועלת להגנה על זכויות השכבות החלשות באוכלוסייה, כדי שזו תצא באופן פומבי נגד מהלכי המפקח על הבנקים. ואכן, העמותה כבר שלחה למפקח מכתבים הקוראים לעצור את הרפורמה, בטענה כי היא תפגע בלקוחות הבעייתיים שיקבלו דירוג נמוך, ולכן יתקשו עוד יותר לקבל אשראי מבנקים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker