מייסדי קבוצת אשטרום מתכננים אקזיט ענק בבורסה של תל אביב

קבוצת אשטרום, המחזיקה באשטרום נכסים ובאשדר הבורסאיות, נערכת לגיוס הון של כמיליארד שקל באג”ח ובמניות לפי שווי של 1.5–2.0 מיליארד שקל ■ המטרה: להנזיל את המניות של רו"ח יצחק סוארי, ומשפחות גירון, נוסבאום, משורר, רובין, מור וליפשיץ

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בחודשים האחרונים הולכים ומתרבים הסימנים להתעוררות שוק ההון הישראלי. סימן נוסף לכך הוא היערכותה של אשטרום, מקבוצות הבנייה הפרטיות הבולטות בישראל, להנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה של תל אביב, כך נודע ל–TheMarker.

ההחלטה על ההנפקה התקבלה באחרונה בדירקטוריון אשטרום. החברה כבר החלה בהכנות של תשקיף ועריכת דו”חות כספיים בהתאם לתקני החשבונאות הבינלאומיים ‏(IFRS‏). ראשי אשטרום החלו כבר בפגישות עם היועצים שאמורים ללוות את ההנפקה. בקרוב ייבחר גם קונסורציום החתמים.

כחלון: "יש לי חלום"

טוויטר הונפקה מעל לטווח היעד לפי שווי של 14.1 מיליארד דולר

הקבוצה מעוניינת לגייס כמיליארד שקל באמצעות הנפקת מניות ואג”ח בתמהיל שעדיין לא נקבע. שווי הקבוצה לקראת ההנפקה נאמד בכ–1.5–2.0 מיליארד שקל ‏(לפני הכסף‏). ההנפקה צפויה להתבצע על בסיס הדו”חות השנתיים של אשטרום ל–2013 ולצאת לפועל בעוד כחצי שנה.

אשטרום

קבוצת אשטרום, המנוהלת בידי רמי נוסבאום וגיל ירון, נוסדה ב–1963. החברה מוחזקת ב–75% בידי חברת יונדקו וב–25% בידי קבוצת אלייד הפרטית. האחזקות ביונדקו מתחלקות בין משפחת גירון ‏(33.3%‏), משפחת נוסבאום ‏(33.3%‏), משפחת משורר ‏(15.4%‏), משפחת רובין ‏(11%‏) ומשפחות מור וליפשיץ ‏(7%‏). ההון המצטבר של משפחות אלה מוערך ביותר מרבע מיליארד דולר. למרות פעילותן הבורסאית, נמנעו עד כה בני המשפחות מחשיפה בשוק ההון ובתקשורת. ההנפקה נועדה, כנראה, להנזיל את אחזקות הקבוצה ולאפשר לכמה מבני המשפחות לממש את חלקם בה, בדומה למה שקרה בקבוצת עזריאלי וקרסו.

אשטרום עוסקת בייזום, בנייה ושיווק של שכונות מגורים, פיתוח וייצור, ניהול והקמת מבני תעשייה ומסחר להשכרה. החברה גם פועלת בפרויקטים מורכבים בתחומי התעשייה והתשתיות. בין השאר, הקבוצה היתה מעורבת ברכבת הקלה בירושלים ובבניית מנהרות הכרמל בחיפה, שנמכרו באחרונה לאלייד.

אשטרום שולטת בשתי חברות ציבוריות בישראל: אשטרום נכסים, הנסחרת לפי שווי שוק של 710 מיליון שקל; ואשדר, הנסחרת לפי שווי של 310 מיליון שקל. הקבוצה מעסיקה 1,100 עובדים. ההכנסות השנתיות של הקבוצה מוערכות ב–3.0–3.5 מיליארד שקל והונה העצמי ‏(בניכוי זכויות המיעוט‏) מוערך במיליארד שקל. לפי גורמים בענף הנדל”ן והתשתיות, אשטרום היא קבוצה רווחית. התמורה שתתקבל בגין ההנפקה תשמש את אשטרום להרחבת הפעילות ולמיחזור חובות. הקבוצה נטלה בשנים אחרונות אשראי של 200 מיליון שקל מקרנות המנוף בראשית וקרן KCPS.

יצחק סואריצילום: ניר קידר

אלייד אחזקות היא בעלת השליטה ביבואנית הרכב צ’מפיון מוטורס וביבואנית האלקטרוניקה ניופאן. החברה מעורבת גם בפרויקטי נדל”ן ותשתיות שונים. אלייד הוקמה בתחילת שנות ה–60 בידי איל ההון אהרן גוטווירט, שמת בראשית שנות ה–80 ולא השאיר אחריו יורשים. מאז 2006 משמש פרופ’ יצחק סוארי כיו”ר חבר הנאמנים של אלייד. סוארי מונה לתפקיד לכל חייו.

אלייד מוחזקת באמצעות נאמנות זרה, שהנהנים ממנה הם סוארי עצמו, פרופ’ יעקב רמון, בנימין צוקר, אמיל וסינג ונחמיה רובין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker