ניתוח

כמה באמת שווה טוויטר?

קחו בחשבון שלעתים הנפקות בוול סטריט מתנהלות בדרך שאינה תואמת את התוצאות הכספיות, בוודאי כאשר מדובר במוצר שמהווה לרבים מהמשקיעים מושא להערצה

יניב קוניס, פסגות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם טוויטר, שצפויה להנפיק הערב את מניותיה ולגייס עד כ-1.6 מיליארד דולר, באמת שווה 13 מיליארד דולר?

בשבוע שעבר החלה טוויטר בהכנות להנפקתה הראשונה לציבור הערב, שבמסגרתה תנפיק כ-70 מיליון מניות, המהוות 13% מהון המניות הכולל של החברה. על פי התחזיות, טוויטר צפויה למכור מניות במחיר שינוע בין 23 ל-25 דולר למניה, טווח שהועלה לפני יומיים בלבד מהטווח הקודם שעמד על 20-17 דולר למניה. מחיר זה צפוי לגזור עבורה שווי של כ-13 מיליארד דולר ולהכניס לקופתה סך כ-1.7 מיליארד דולר. בנוסף, יקבלו החתמים אופציה לרכישת מניות נוספות, כך שבמידה שיממשו אותה, צפויה התמורה הכוללת בהנפקה לטפס ל-1.9 מיליארד דולר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

לקראת הנפקת טוויטר: איך חברה בלי רווח שווה 20 מיליארד דולר?

נתניהו: "בישראל השתרשו קרטלים ומונופולים; הם השתלטו על חלק גדול - ואין חמצן לאחרים"

תשקיף טוויטר לקראת הנפקתהצילום: בלומברג

מדובר בהנפקה הגדולה ביותר בוול סטריט מאז פייסבוק, ומבין ההנפקות המתוקשרות ביותר בתחום האינטרנט מאז ומעולם. עם השלמת הנפקתה, תתחיל טוויטר להיסחר מחר בבורסה בניו-יורק תחת הסימול TWTR.

מאחורי הציוץ

טוויטר מציעה שירות שמאפשר לכל אדם לשלוח "ציוצים" לכל דורש (או "עוקב" ליתר דיוק) באופן חינמי לחלוטין. במהלך השנים האחרונות הפך שירות זה לכלי שימושי ופופולארי ברחבי העולם בעיקר בקרב עיתונאים, מפגינים (למשל במהלך ה"אביב הערבי") וסלבריטאים. אין ספק כי טוויטר, יחד עם רשתות חברתיות נוספות, גרמו לשינוי בסדר היום העולמי. אם כניסת הדואר האלקטרוני לחיינו, אי שם בתחילת שנות ה-90, אפשרה לנו לתקשר ישירות עם אנשים ללא חשיבות למיקומם הפיסי, הרשתות החברתיות ביצעו מהפכה של ממש בתקשורת ההמונים ושיטחו לחלוטין את הגלובוס.

עם זאת, לצד הערך האדיר שנוצר לציבור המשתמשים שלה, טוויטר עדיין לא מצאה את המודל העסקי שיאפשר לה להפיק רווחים משמעותיים. במובן הזה, המוצר שלה דומה יותר לשירות של אימייל שמניב לרוב רווחים זעומים אם בכלל, מאשר למוצר עסקי מוטה רווחיות.

מנכ"ל טוויטר ג'ק דורסיצילום: בלומברג

לכן, עם הפיכתה לחברה ציבורית, עומדים בפניה לא מעט קשיים, כשהמרכזי שבהם הוא לתרגם את בסיס המשתמשים העצום שלה, העומד על קרוב לרבע מיליארד משתמשים פעילים בחודש (כמחציתם מבצעים שימוש ברשת על בסיס יומי), למזומנים בהיקף מהותי.

עד כה, היפנתה טוויטר את מרבית המשאבים שלה לשיפור ולייעול מוצרי הפרסום ולהגדלת בסיס המשתמשים בעולם, וכעת הגיעה העת להתמקד ביצירת ערך ממשי לבעלי המניות שלה.

לפי הדו"חות הכספיים שהגישה לאחרונה לרשות לני"ע האמריקנית (SEC), הרשת החברתית מייצרת השנה הכנסות בקצב מכובד של יותר מחצי מיליארד דולר, כפול מהיקף ההכנסות בהשוואה לשנה הקודמת. אולם, במקביל לצמיחה בהכנסות, הוצאות החברה התנפחו בקצב מהיר יותר ואף הרחיבו את ההפסד התפעולי שלה והעמידו את ההפסד הנקי על 133.9 מיליון דולר מתחילת השנה. למעשה, כל סעיפי ההוצאות של טוויטר, מעלות המכר, דרך הוצאות מו"פ וכלה בשיווק, התנפחו באופן משמעותי במהלך השנים האחרונות, ובעיקר בשנה החולפת.

האם צפוי שידור חוזר של פייסבוק?

משרדי טוויטרצילום: רויטרס

שבע שנים מהיווסדה, טוויטר עדיין אינה רווחית והמודל העסקי הנוכחי שלה מעמיד בסימן שאלה אם ומתי תתחיל לייצר רווחים משמעותיים. לא מעט אנליסטים ופרשנים מציגים את המקרה של פייסבוק, בו המודל העסקי לא הרשים בשנה הראשונה להנפקתה והביא לצניחה חדה במחיר המניה. אולם, כעבור יותר משנה, לאחר שפייסבוק שינתה את המיקוד העסקי והציבה את תחום המובייל כמנוע צמיחה עיקרי, היא הצליחה לפרוץ וכיום היא מראה עלייה משמעותית בהכנסות וברווחים, וכנגזרת מכך, מנייתה רשמה זינוק מרשים בחודשים האחרונים.

להערכתנו, ההשוואה לפייסבוק אינה במקום, שכן אמנם מדובר בשתי רשתות חברתיות, אולם הן פועלות בדרכים שונות לחלוטין ומתמקדות בקהלים אחרים. למשל, אם משווים בין כמות האינפורמציה האישית שנאגרת בשרתי פייסבוק לעומת טוויטר, מתגלה פער תהומי.

לגבי פייסבוק, אין ספק שמדובר בחברה טובה עם פוטנציאל להמשך צמיחה בפעילות העסקית כתוצאה ממגוון מרכזי רווח, שהנפקתה הייתה פשוט כישלון חרוץ. לעומת זאת, טוויטר נראית יותר כמו מוצר שנבנה היטב על מנת לשרת את לקוחותיו ופחות כדי להרוויח.

נכון לשנה הנוכחית, שיעור הרווחיות הגולמית של טוויטר (67.3%) נמוך מזה של פייסבוק (74.6%) ונופל בהרבה ביחס ללינקדאין (86.9%). מנגד, מכפיל המכירות שלה (26) גבוה יותר לעומת מתחרותיה בתחום הרשתות החברתיות.

לכן, על בסיס התוצאות העסקיות שהציגה טוויטר בשנים האחרונות, ולאור העובדה כי המודל העסקי שלה אינו מוכיח עצמו, קשה להצדיק את תג המחיר שהוצמד למניה בהנפקה. עם זאת, יש לקחת בחשבון שלעתים הנפקות בוול סטריט מתנהלות בדרך שאינה תואמת את התוצאות הכספיות, בוודאי כאשר מדובר במוצר שמהווה לרבים מהמשקיעים מושא להערצה.

על טוויטר ב-140 מילים

הרשת החברתית חינמית, המאפשרת שיתוף מסרים קצרים באורך של עד 140 תווים, מכונה "מיקרו-בלוגינג". החברה נוסדה בשנת 2006 בסן פרנסיסקו ומעסיקה כיום יותר מ-2,000 עובדים, מתוכם 300 נשכרו רק ברבעון האחרון.   

נכון לדו"חות הכספיים האחרונים שפירסמה, 232 מיליון אנשים ברחבי העולם הם משתמשים פעילים ברשת החברתית לעומת 167 מיליון בשנת 2012 ו-30 מיליון בלבד בתחילת 2010. כרבע מהמשתמשים של טוויטר הינם מארה"ב. עם זאת, קצב הצמיחה המהיר ביותר של טוויטר נרשם כיום במדינות מתפתחות כדוגמת ארגנטינה, דרום אפריקה וערב הסעודית.

במארס 2006 שלח ג'ק דורסי, אחד מארבעת מייסדי החברה, את הציוץ הראשון של טוויטר. מאז, נרשמו אינספור ציוצים נוספים, כאשר מדי יום נשלחים בממוצע כ-340 מיליון ציוצים ומשתמש ממוצע מפרסם 2.5 ציוצים ביום. לעומת זאת, בישראל אחוז השימוש בטוויטר נמוך מאוד ועומד על כ-5% בלבד לעומת שיעור שימוש אדיר של 91% בפייסבוק.

יניב הוא מנהל מערך פיתוח מוצרים וחדשנות בפסגות. אין באמור ייעוץ/שיווק השקעות ו/או תחליף לייעוץ/שיווק המתחשב בנתונים של כל אדם ו/או תחליף לשיקול דעתו של הקורא ואינו מהווה הצעה לרכישת ני"ע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker