שנה וחודשיים חלפו מאז הפנייה הראשונה של נושי אי.די.בי אחזקות לבית המשפט. התהליך הארוך, שהחל בהכחשות גורפות מצד מנהלי אי.די.בי כאילו יש בעיית פירעון לחברות הקבוצה, נכנס השבוע לישורת האחרונה.

שלוש הצעות להזרמת הון הוגשו לבסוף לבית המשפט. הצעה אחת הגיעה מכיוונו של נוחי דנקנר, שגיבש סביבו קבוצה של ארבעה שותפים שלא ברור כל כך מה מחבר אותם יחד. הצעה שנייה הגיש אדוארדו אלשטיין, שלמשך כמה חודשים היה שותף של דנקנר, לפני שהחליט ללכת על העסקה הזאת לבדו. טוב, לא בדיוק לבדו, אלא בראש קבוצת משקיעים שזהותם וכוונותיהם עדיין לא הובררו.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מה הצ'ופרים של קופות הגמל לסוכני הביטוח?

קוקוריקו-פסון: מה קורה כשמוצאים תרנגולת שמטילה ביצי זהב

מוטי בן משהצילום: עופר וקנין

ההצעה השלישית, המפתיעה ביותר, הגיעה מכיוונו של איש עסקים אלמוני, שבישראל עדיין לא שמעו עליו כמעט - מוטי בן משה. בן משה, רק בן 39, עשה לדבריו את הונו בעסקי תקשורת ואנרגיה שהקים בגרמניה. "בכל שוק שאנחנו פועלים בו אנחנו תמיד הכי זולים. זה סוד ההצלחה שלנו”, אמר אתמול ל-TheMarker. בן משה, לזכותו ייאמר, מבין היטב שמבחינת הפרופיל הציבורי שלו הוא נמצא בנחיתות מול דנקנר ואלשטיין.

בן משה, לזכותו ייאמר, מבין היטב שמבחינת הפרופיל הציבורי שלו הוא נמצא בנחיתות מול דנקנר ואלשטיין. שלא כמוהם, הוא לא זכה עד כה לכמויות גדולות של אינצ’ים בעיתונות המקומית וגם לא בזו העולמית. כל מה שאנחנו יודעים עליו הגיע מנתונים שהוא סיפק. כנראה משום כך הוא הסכים אתמול להתראיין לעיתונים הכלכליים בישראל. שלא כמו דנקנר, שמתחבא מאחורי דוברים, יח”צנים ורבנים או אלשטיין, שמתחבא מאחורי עורכי דין - בן משה הסכים לחרוג ממנהגו ולענות לשאלות.

הוא מבין שמהרגע שהגיש הצעה לרכישת הקונצרן הישראלי הגדול והממונף ביותר בישראל - כזה שכל ישראלי שני ‏(וגם ראשון‏) מושקעים בו בצורה כלשהי - הסיפור של איש העסקים האנונימי והמסתורי הסתיים. עכשיו הכל צריך להיות בחוץ - ושציבור הקוראים והמשקיעים ישפוט ויחליט - "מיהו לעזאזל מוטי בן משה?", כפי שהוא בעצמו אומר.

עם כל הכבוד למספרים, להצעות ולהבדלי הניואנסים, כדי שבעלי האג”ח יחליטו לקבל את ההצעה הם צריכים לדעת מי זה בן משה? הרי הם יהיו שותפים שלך עכשיו. אתה תנהל את הנכס שלהם. מאיפה באת? למה לא שמענו עליך עד עכשיו? מאיפה הכסף שלך? מי השותפים שלך? למה אפשר לסמוך עליך?

"אני מתנצל על כך שלא התפרסמתי עד היום בארץ. אני חי חיים צנועים ביחס ליכולת שלי. אני לא חושב שבן אדם נמדד ברמת הפרסום שלו. אני מקבל את התהיות על מי אני, מה היכולת הפיננסית שלי ו’מי לעזאזל זה מוטי’?, אבל הכל מגובה. היכולת הפיננסית שלי מגובה במכתבים מבנקים בגרמניה. הם יודעים שהפעילות שלנו קיימת ושיש לנו כסף נזיל".

מי זה "אנחנו"? "שלנו"? מי השותפים שלך?

"זה בעיקר אני והקדוש ברוך הוא. הוא השותף העיקרי שלי. אבל אני לא אוהב לומר אני על כל דבר. הקבוצה שלי באירופה מעסיקה 1,700 איש".

יש לך גם מנהלים ישראליים?

"לא. כולם אירופאים".

אז בוא תסביר לנו מאיפה הכסף. מאיפה אתה מביא מחר 800 מיליון שקל במזומן לרכוש את השליטה באי.די.בי.

"נולדתי בבאר שבע וגדלתי בלוד. למדתי בישיבת נחלים. אחרי שהשתחררתי מהצבא הלכתי ללמוד כלכלה וראיית חשבון באוניברסיטת בר אילן, אבל לא סיימתי את התואר. העסקים קרצו לי. אבא שלי לא היה כל כך מרוצה מזה אז.

"הקמתי חברת תוכנה קטנה שעסקה בתוכנות בילינג ‏(גבייה‏) ומיקרו־פייננס. ב-2001, בעקבות פיצוץ בועת ההיי־טק, זיהיתי פוטנציאל אדיר ברכישת תשתיות תקשורת באירופה. היה אפשר אז לקנות תשתיות כאלה מאוד בזול. סנטים בודדים על כל דולר שכבר הושקע. הסיבה היא שהתשתיות האלה הוקמו במינופים מטורפים והמקימים פשטו את הרגל.

"הרעיון היה לבוא לרשתות ריטייל גדולות מאוד ולתת להן רשת תקשורת עם פתרון כולל. פנינו, למשל, לרשת קמעונית גדולה בשם Aldi והצענו לה את זה. הם אמרו שישמחו, אבל רצו שנבוא עם חברת תקשורת גדולה כי היינו קטנים והם לא היו בטוחים שנוכל לתפעל את הרשת לבד. יצרנו רשת עם חברה־בת של טלפוניקה הספרדית שעבדה בגרמניה ויצרנו איתם שיתוף פעולה. הם סיפקו את המימון ואת התפעול ואנחנו את סיפקנו את רשת הנתונים שעבדה בטכנולוגיה של VoIP.

"הצמיחה שלנו היתה כל כך מהירה שטלפוניקה לא הצליחה לעמוד בקצב ההתקנות שנדרש ממנה. כדי למצות את פוטנציאל הצמיחה החלטנו בסוף 2006 להיפרד מהשותפות עמה. הגענו למסקנה שאם נעבוד לבד נוכל לתת שירות יותר טוב ללקוחות ולצמוח מהר יותר. הפרידה הזו לא עברה חלק ויש בינינו היום תביעות הדדיות. עם הזמן הוספנו עסקים נוספים, והיום מלבד תקשורת אנחנו פועלים גם בתחום האנרגיה ומספקים אנרגיה ללקוחות קמעוניים גדולים".

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

איזו פעילות יש לכם בישראל?

"בישראל יש לנו רשת סופרמרקטים קטנה שהקמתי ב-2008 ביישובים חרדיים שנקראת כוללסטור. יש לנו חמש חנויות ומחזור המכירות בהן גבוה מאוד".

“לא משקיע בתחביב”

מתי התחלת להתעניין  באי.די.בי?

את ההצעה הראשונה קיבלתי לפני כשנה וחצי כאשר ניסיתי לעשות מהלך לרכישת פרטנר שלא יצא לפועל. הפעם השניה היתה לפני חצי שנה. רק אז התחלתי לבדוק את הקבוצה ברצינות. הייתי בקשר עם המומחים מטעם בית המשפט ועם נציגות האג”ח. ההפתעה הגדולה שלי היתה שדבר מזה לא דלף החוצה".

אתה בוודאי מבין שעכשיו החיים שלך הולכים להשתנות. שאם ההצעה שלך לרכישת אי.די.בי תתקבל לא תוכל יותר להסתתר מאחורי הקלעים.

אייל גבאיצילום: עופר וקנין

"אני מבין את זה. לכן אני גם מדבר איתכם עכשיו. עד עכשיו בדקתי בישראל רק רכישה של עסקים פרטיים. גם המשפחה שלי הופתעה מהמהלך הזה. התלבטתי הרבה אם ללכת על אי.די.בי ואני עושה זאת כי אני מאמין שאפשר להשביח אותה. אם לא יהיה לחץ למכור נכסים תחת לחץ אפשר להשביח אותה בצורה משמעותית".

אתה מכיר בוודאי את האנשים שקונים קבוצת כדורגל. הם חושבים שהם משקיעים בתחביב ורק אחר כך מגלים שיש לכך מחיר אישי וזה גם עולה להם הרבה כסף.
"אני לא חלק מהאנשים האלה. אני לא קונה קבוצת ספורט. התענייני ברכישות גדולות מאוד בשוק הישראלי. לא שמעתם עלי כי אני לא מעוניין בפרסום ובגלל שזה לא יצא לפועל".

זה לא רק הפרסום והחשיפה. אתה גם תקבל עסק ממונף מאוד. עם הרבה ציפיות מצד הנושים והשותפים מהציבור. זו מחויבות מאוד גדולה עבור מי שהתרגל לעבוד הרחק מאור הזרקורים.

"אני מבין את זה. עד היום הצלחתי לפעול בלי לקחת כמעט חוב. בישראל לא קניתי דבר ולא לקחתי חוב מאף בנק. רגע, אני צריך לתקן. לקחי חוב כדי לקנות מכונית”.
איפה אתה גר היום? איפה המשפחה שלך?

אני גר במודיעין. יש לי אשה וארבעה ילדים. אני מבלה את כל השבוע בגרמניה וחוזר בסופי שבוע לישראל".

מה בעצם אתה מציע לבעלי החוב של אי.די.בי? למה הם צריכים לקבל את ההצעה שלך? איך תשביח את החברה?

ג'רמי בלנק, קרן יורקצילום: יוסי זלינגר

"החזון שלי פורט בהצעה שהגשנו. אני לא יכול לדבר על כל התוכניות כי חלק מהן מבוססות על נתונים שנחשפו בפנינו ואנחנו חתומים על הסכם סודיות. צריך להבין שלאי.די.בי יש אתגרים גדולים מאוד. המצב של אי.די.בי פיתוח עדין מאוד. בינואר הקרוב נגמר לה הכסף לשלם. אם אי.די.בי פיתוח תיכנס להפרת קובננטים הנושים שלה יכולים להשתלט עליה ובעלי החוב של אי.די.בי אחזקות יאבדו את הנכס היחידי שיש להם. במקרה כזה אני בטוח שג’רמי בלנק ‏(שותף בקרן יורק בישראל ובעל החוב הגדול של אי.די.בי פיתוח; ע”ג‏) לא יוותר על החוב שלו וידחוף להשתלט על החברה. זה מצב מסובך".

"לכן, ההצעה המרכזית שלנו - זו שאינה מניחה מכירה של כלל ביטוח - מבוססת על הזרמת הון משמעותית של 550 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח. במצב כזה אי.די.בי פיתוח מרוויחה זמן שישמש להשבחת הנכסים ולמימוש של חלק מהם בלי לחץ".

האם המנהלים של החברות הבנות של הקבוצה צריכים לחשוש למעמדם?

"המנהלים הקיימים והעובדים לא צריכים לחשוש. המנהלים טובים והחברות טובות. אני חושב שאפשר להרחיב את בסיס הפעילות על בסיס הפלטרפורמה הקיימת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker