הלול של טבע

קוקוריקו-פסון: כשמוצאים תרנגולת שמטילה ביצי זהב

התשובה פשוטה: הוא יעשה הכל כדי למצוא עוד אחת כמוה ■ סיפור קצר עם מוסר השכל בצדו

דורון צור
דורון צור
דורון צור
דורון צור

>> פעם אחת, בארץ רחוקה אי שם בין סין למונגוליה, היתה חווה. ובחווה, בין שאר חיות המשק, היה גם לול תרנגולות. במשך הרבה שנים, כמו שקורה בהרבה חוות, היו תקופות טובות יותר, וטובות פחות. אבל בזכות עבודה קשה ומסורה של מנהלי החווה ועובדיה, הבעלים זכו לרווחיות נאה, שאף צמחה באטיות מדי שנה.

יום אחד קרה משהו שלא אירע בחווה מעולם. בלול התרנגולות, שבו הטילו עד אז ביצים רגילות, גנריות, התגלתה תרנגולת שונה. שמה היה קוקוריקו־פסון, והיא הטילה ביצי זהב, שנמכרו ברווח אדיר - ולא ביצים רגילות, שהרווחיות עליהן היתה נמוכה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

המשקיעים המוסדיים לא רוו נחת מביצועי ראש המוסד לשעבר

קניתם מיני או ג'יפ? לא בטוח ששוק המשומשות מחכה להם

מפעל לייצור קופקסון בכפר סבא
מפעל לייצור קופקסון בכפר סבא

שמחתם של מנהלי החברה ובעליה היתה כמובן גדולה מאוד. רווחי החווה זינקו, שוויה עלה - והמנהלים והבעלים הרגישו שהם על גג העולם.

דבר אחד העיב על השמחה הגדולה. קוקוריקו-פסון אמנם הטילה ביצי זהב, אבל כמו כל יצור חי, זמנה בעולם היה קצוב. במוקדם או במאוחר היה ברור לכולם שימיה כמטילת ביצי זהב יחלפו - והיא תסיים את חייה, כמו אחיותיה, כמרק עוף.

מהערצה עיוורת לשק חבטות

בשנים הראשונות זה כמובן לא הטריד אף אחד. קוקוריקו־פסון עדיין היתה תרנגולת צעירה, והיה לפניה די זמן של הטלת ביצי זהב. אלא שמנהלי החווה, כמו שמנהלי חוות עושים בדרך כלל, אמרו לבעלים כך: תראו איזה הצלחה יש לנו עם קוקוריקו־פסון. נפלא.

לכן, מה שכדאי לנו לעשות עם ביצי הזהב ועם הכסף הגדול שבו אנחנו מוכרים אותן, הוא להשקיע בגידול הדורות הבאים של תרנגולות כאלה. ואז, גם כאשר קוקוריקו־פסון תלך בדרך כל חי, יהיה לנו לול של תרנגולות המטילות זהב.

ואיך נעשה זאת? נשקיע בחוות אחרות שבהן נצפו אפרוחים עם פוטנציאל, נשקיע הרבה בגידול אפרוחים בעלי פוטנציאל אצלנו בלול. יש לנו הרי הרבה רווחים להשקיע. וגם נוכל לתת מניות בחווה שלנו לאחרים, בתמורה לחוות שלהם.

בעלי החווה השתכנעו ותיגמלו היטב את המנהלים. העיתונות המקצועית של ענף הלול השתכנעה, אפילו ה”לול סטריט ג’ורנל” באמריקה אמר שזה טוב. פרשנים לענייני משק חי, שנקראו “אנימליסטים” טענו שזו אסטרטגיה מצוינת, והכל היה טוב ויפה. חברות ייעוץ הכינו מצגות עם מאות שקפים שבהם המליצו איך להתכונן ליום שאחרי קוקוריקו-פסון. ואכן, מנהלי החווה יצאו למסעות השקעה, כדי לגלות ולטפח את קוקוריקו הבאה.

השנים חלפו, קוקוריקו-פסון עדיין הטילה ביצי זהב, אבל זמנה התקרב והלך. התברר שכל השקעות הענק, שמומנו מתוך תמורת ביצי הזהב ואפילו מנטילת הלוואות, למרות כל התקוות שתלו בהן - לא מצאו את הקוקוריקו־פסון הבאה. וכך, מצאו עצמם מנהלי החווה, למורת רוחם של בעליה, דאגתם הרבה של עובדיה ואל מול ביקורת עוקצנית ונוקבת של עיתונות ענף הלול, זו שהיללה אותם בעבר, עם תרנגולת מזדקנת מצד אחד, ובלי רווחי העבר שייצרה קוקוריקו־פסון, התרנגולת הנאמנה.

בשלב הזה אני מניח שכולכם כבר יודעים במה מדובר. מה המשל ומי הנמשל. אין בכוונתי לעקוץ או להיות ציני. מה שעובר על טבע בימים אלה אינו מועיל לאף אחד - לא לעובדים, לא לבעלי המניות ולא לכל אזרחי ישראל, להפך. המהפך בדעת הקהל, מהערצה עיוורת לפני כמה שנים לשק חבטות לאומי בימים אלה, מעיד בעיקר על הפכפכותו של הציבור, ולאו דווקא על טבע. ההערצה העיוורת בעבר לא היתה מוצדקת, ומפלס הכעס שמתגלה כיום מופרז גם הוא.

ימים יגידו איך תצלח טבע את המשבר הנוכחי. אני מוכרח להודות שבאופן אישי איני אופטימי לגביה, ולא הייתי קונה כיום את מנייתה. עם מבנה מאזן ממונף ורווחים שצפויים לרדת בצורה משמעותית בתוך שנה־שנתיים, המחיר לדעתי עדיין אינו מצדיק קנייה, למרות הירידות במחירה.

בהחלט ייתכן כי יסתבר שמשהו בכל זאת ייצא מהצנרת, ושצעדי החיסכון הכואבים יצליחו למתן את הנפילה ברווח. אני מקווה שזה אכן מה שיקרה - אבל לא מספיק משוכנע כדי להיות בצד הקונה.

כמו ECI בשנות ה-90

אבל יש לקח אחד חשוב שעולה מהסיפור שהוצג כאן, והוא נכון לחברות רבות ולמקרים רבים בהיסטוריה הכלכלית, לא רק לטבע. כאשר נוצרת לחברה רווחיות גבוהה במיוחד ממוצר בודד שזמנו קצוב - התרנגולת שמטילה ביצי זהב בלשון המשל - יש סיכוי רב ואינספור דוגמאות מהעבר שביצי הזהב הללו לא יגיעו למשקיעים, בעלי החברה, אלא איכשהוא יישרפו בדרך, בניסיון לשכפל את ההצלחה. זו תבנית שחוזרת על עצמה בעולם העסקי פעם אחר פעם, ודי ברור למה זה קורה.

חווה שבה יש תרנגולת שמטילה ביצי זהב אבל זמנה קצוב, שווה פחות, הרבה פחות, מחווה שיודעת לגדל תרנגולות כאלה פעם אחר פעם. זו הסיבה שגם בעלי מניות, ובעיקר מנהלים שמתוגמלים גם כספית אבל גם במידה רבה של מוניטין ואגו על שווי החווה, יאמינו וישכנעו אחרים, שהם יודעים לגדל תרנגולות כאלה, ולכן כדאי להשקיע את רווחי החברה בניסיון לאתר אותן.

חברות ייעוץ שמוזמנות לייעץ במקרים כאלה, יסבירו גם הן איך ומה צריך לעשות כדי להמשיך לגדל תרנגולות כאלה. הן השתגעו? מי ישלם להן מיליוני דולרים כדי להוציא דו”ח של עמוד אחד, שאומר: “אין הרבה מה לעשות - תיהנו מהרווח הגבוה כל עוד הוא נמשך, חלקו אותו לבעליו, שהם בעלי המניות כדיווידנד, כי אחרת תישארו בסופו של יום גם בלי מזומן וגם בלי תרנגולת.

גם העיתונות הכלכלית וגם האנליסטים ישפכו אש וגופרית על הנהלה שתעז להציג מסר כזה, של רווחיות גבוהה למשך זמן קצוב ואחר כך חזרה לרווחיות נמוכה יותר. איפה החזון של החברה ומנהליה - יזעקו הכותרות - והיא תזכה לשלל המלצות פושרות.

משקיעים צריכים להכיר את התבנית הזו, שהתוותה למשל, למי שזוכר, גם את דרכה של ECI. חברה שהיה לה בשנות ה–90 תרנגולת שמטילה ביצי זהב - מוצר עם רווחיות עצומה, ה–DCME - שהחזיקה את כל החברה על כתפיה, וכל רווחיה הופנו לפיתוחי הדור הבא. אלא שכל המאמצים לא הצליחו לשחזר אפילו עשירית מההצלחה, והחברה נקלעה בסופו של דבר לרצף של משברים. ניתן למצוא עוד דוגמאות רבות, שלא נציין כאן מקוצר היריעה, אבל זו בהחלט תבנית שחוזרת על עצמה מחדש פעם אחר פעם.

לקח פשוט

הלקח הוא פשוט - לא להשתכנע בקלות מטיעוניה של הנהלה שמציגה תוכנית איך היא תמצא תחליף למוצר הסופר-רווחי, תוך ניצול רווחיו בתהליך החיפוש. בהרבה מקרים, הסיכוי למצוא מוצר כזה אינו גבוה, והמחיר שישולם בניסיון להשיג אותו, בגלל הלחץ המופעל על ההנהלה, יהיה גבוה מדי. זה גורם סיכון גבוה מאוד, ששוק ההון נוטה במקרים רבים, שלא לתמחר נכון, אלא דווקא להאמין בו בכל לב.

מה לעשות, במציאות יש הרבה פחות תרנגולות שמטילות ביצי זהב, ממה שאנחנו רוצים להאמין שיש. ואם כבר נפלנו על אחת, זה לא אומר שנדע למצוא עוד אחת.

הכותב הוא יועץ כלכלי עצמאי. אין לראות בכתוב המלצה לרכישה או מכירה של ני”ע או ייעוץ כלכלי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker