טבע זקוקה למרשם מפריגו

פריגו השכילה לא לבצע רכישות בסיכון גבוה ולא לנסות לבלוע יותר משהיתה יכולה לעכל

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית
חגי עמית

גם אתמול ריכזה מניית פריגו מחזור ער של 27 מיליון שקל שהסתכם בסוף יום המסחר בבורסת תל אביב בעלייה מינורית של 0.2%. עם זאת, פריגו השלימה עלייה של כ-10% מאז ביום חמישי שעבר. בשנתיים האחרונות עלתה מניית החברה בבורסת תל אביב ב-54% ובארה"ב ב-62%.

זינוק של 21% שהציגה בהכנסות, והרווח הנקי שהיה גבוה ב-9% מתחזיות האנליסטים, ממשיכים לדחוף מעלה את מניית פריגו. אפילו הודעת החברה על ריקול - הסרה של משכך הכאבים מהמדפים עקב חשש מכך שכמה מהאריזות עלולות להכיל מזרקים שלא סומנו עליהם מינונים, לא העיבה על התנהלותה.

החברה השנייה בגודלה בבורסה הישראלית - אחרי טבע - כבר שווה 47 מיליארד שקל. פריגו היא חברה אמריקאית־ישראלית המתמחה בייצור תרופות הניתנות ללא מרשם רופא, תחליפי חלב, חומרים פעילים לתעשיית התרופות, ומעל הכל, תרופות המשווקות תחת המותג הפרטי אשר שיעור הרווח מהן גבוה במיוחד.

מנכ"ל פריגו ג'ו פאפאצילום: רוני ליבוביץ'

לפריגו אין תרופת דגל, ושאיפותיה לפיתוח תרופות מקור שיעניקו לה רווחים עצומים בטווח הקצר, מוגבלות. הנכסים שלה אינם פטנטים. עם זאת, יתרונותיה התחרותיים של פריגו הם המערכת הלוגיסטית, שרשרת האספקה לרשתות שיווק התרופות ברחבי ארה"ב, מערכת היחסים עם הרשתות הגדולות ועבודה רגולטורית נכונה. פריגו פשוט עובדת בשוק הדיסקאונט של עולם התרופות, שוק שבימים שבהם המלה מיתון אינה מפסיקה לרחף באוויר, אינו מפסיק לצמוח.

גם המכה שספגה לפני כשנה - כשאיבדה את לאחר חמש שנות כהונה כמנכ"ל ו-21 שנה בחברה - לא הסיטה את פריגו מהמסלול. ברמה הניהולית פריגו נהנית משקט תעשייתי לאורך שנים וממשיכה לצמוח מבחינה גיאוגרפית וברמת מגוון מוצריה. צמיחה זו נעשתה באמצעות אסטרטגיית רכישות אגרסיבית שנוקטת החברה במשך שנים רבות.

עם זאת, פריגו השכילה לא לבצע רכישות בסיכון גבוה ולא לנסות לבלוע יותר משהיתה יכולה לעכל. הרכישות הגדולות של פריגו לאורך השנים הוכחו כמוצלחות - אם זה המיזוג עם אגיס ואם זו ב-2010 שייצרה עבורה רגל נוספת שעליה היא יכולה לעמוד.

כל זה נכון עד לרכישה האחרונה - הרכישה שעדיין צריכה להוכיח עצמה. ביולי 2013 תמורת 8.6 מיליארד דולר במזומן ובמניות; הרכישה בלטה בהיקפה ובסוג החברה הנרכשת. אלאן היא חברה המפתחת ומייצרת תרופות למערכת העצבים המרכזית. תרופת הדגל של החברה היא טיסברי ‏(Tysabri‏) לטיפול בטרשת נפוצה - תרופה שאותה היא משווקת במשותף עם ביוג’ן איידק. תרופה זו מתחרה בימים אלה עם התרופה לטרשת נפוצה הנקראת קופקסון, תרופת הדגל של חברת פארמה נוספת הנסחרת בבורסה של תל אביב ובנאסד"ק, ואשר אולי זקוקה למרשם מפריגו - טבע.

מניית פריגו בשלוש השנים האחרונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker