השקיע בעצמו

כספי קרנות אפלא פלטינום הושקעו בקרנות בניהולו של סגל

חברת הקרנות של בית ההשקעות נותרה בגירעון של 1.1 מיליון שקל ■ הקרנות עצמן נמכרו לחברת הקרנות של איילון תמורת מאות אלפי שקלים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
אסא ששון

נדמה כי אין גבול לסימני השאלה והמחדלים האופפים את פרשת בית ההשקעות ובעלי השליטה בו, עמי סגל, והפרשה רק מסתעפת והולכת.

ביום חמישי דיווחה חברת הקרנות של אלפא פלטינום כי היא מוכרת את פעילות קרנות הנאמנות שלה לחברת קרנות הנאמנות של איילון. בית ההשקעות של איילון מנוהל על ידי נועם ברוורמן. על פי הערכות, איילון שילמה מאות אלפי שקלים עבור נכסי קרנות הנאמנות של אלפא פלטינום. בקרנות אלפא נותרו כ-2 מיליארד שקל נכסים (לאחר פידיונות של כ-500 מיליון שקל בשבוע שעבר). אלו הן בעיקר קרנות כספיות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

עמי סגל השקיע בעמי סגל

ל–TheMarker נודע כי ההון העצמי של חברת קרנות הנאמנות, בסכום של כמיליון שקל, הושקע באגד קרנות נסחר המנוהל על ידי עמי סגל באמצעות חברת פורום שבשליטתו. מקורבים לחברה ציינו כי ניתנה פקודת מכירה לאגד הקרנות, אך זו אמורה להתבצע בתוך חודש, ועד אז לא ניתן לדעת מה ייוותר מההון העצמי של חברת הקרנות. ההון העצמי של חברת קרנות, כמו בכל חברה, נועד לשמש כרית ביטחון על מנת להבטיח את פעילותה התקינה של החברה. הון זה אמור להיות מושקע בנכסים סולידיים.

מכירת קרנות אלפא פלטינום, שבוצעה בהליך מזורז, נבעה מהתביעה המתנהלת כנגד בעל השליטה באלפא פלטינום, עמי סגל. ביום חמישי האחרון, לאחר העברת קרנות הנאמנות לאיילון, נסגרה חברת הקרנות של אלפא פלטינום ו–11 העובדים שלה סיימו את עבודתם.

עוד נודע כי חברת הקרנות של אלפא פלטינום נמצאת בגירעון של כ–1.1 מיליון שקל, כך שההכנסות ממכירת הקרנות וכן ממימוש אגד הקרנות המשמש כהון העצמי של החברה אמורות לכסות על הגירעון. בית ההשקעות איילון רכש את פעילות קרנות הנאמנות ולא את החברה, ובכך נמנע למעשה מכל הסתבכות הקשורה לעמי סגל ולקרנותיו הזרות.

לפני שבועיים הגיש איש העסקים שמואל מנדזיצקי, מבעלי חברת מחסני חשמל לשעבר, בקשה לתביעה נגד בית ההשקעות אלפא פלטינום ונגד סגל, בטענה שגנבו כ–30 מיליון שקל מחשבונות שלו ושל חברת ש.מנדזיצקי השקעות שבבעלותו. בעקבות התביעה החלה אתמול רשות ני”ע לבדוק את התנהלות בית ההשקעות שבבעלות עמי סגל.

סגל הוא נציגה של חברת קרנות הנאמנות הגלובלית ונגארד, המנהלת בעולם נכסים בסך 2 טריליון דולר. סגל שיווק את קרנות ונגארד בהיקף של כ–2 מיליארד דולר ללקוחות מוסדיים. סגל שימש מתווך בלבד בקרנות ונגארד.

במרכז הבקשה להקפאת נכסי אלפא פלטינום נטען ל”מעשים חמורים של גזל או הונאה או גניבה או העלמה או הסתרה של כספים של מנדזיצקי בסך של 10.7 מיליון שקל מחשבונו ו–18 מיליון שקל מחשבונות חברת ש.מנדזיצקי השקעות, ובסך הכל כ–29 מיליון שקל - מעשים שבוצעו לכאורה על ידי אלפא פלטינום ניהול השקעות”.

מנדזיצקי היה עד 2008 אחד מבעליה של חברת מחסני חשמל. בשנה זו נמכרה החברה, ובעקבות מכירה זו הוא קיבל לידיו תמורה נאה בגין אחזקותיו. לטענתו, הוא הסכים להשקיע את כספו “על בסיס מצג מפורש שהוצג בפניו על ידי עמי סגל, ערן נוטע וחברת אלפא פלטינום שעל פיו מדובר בהשקעה סולידית בחלקה הגדול, כאשר מירב הכספים אמורים להיות מושקעים באפיקי השקעה בארץ וחלק בקרנות נאמנות זרות. הוצג שההתנהלות הכספית תתבצע רק מחשבונות הבנק שלהם, ותוך הבטחה מפורשת כי ניתן יהיה ‘להנזיל’ את ההשקעה על פי הוראתם ככל שיהיה בכך צורך”.

ואולם, לטענתו הכל החל להשתבש בעקבות הלוואה בסך מיליון שקל שביקש ממנו סגל במאי האחרון, הלוואה שנפרעה במועד המוסכם. בהמשך, לטענתו, הודיע הבנק כי חשבון החברה חויב בריבית חריגה של 600 אלף דולר על אף שמדובר בחשבון ללא מסגרת אשראי.

לאחר שהתשובות שקיבל לא הניחו את דעתו ומתוך רצון לקבל את כספו בחזרה, הוא נתן ביולי הוראות מכירה של הקרנות הזרות, אך טרם התקבל הכסף.

עוד נטען כי “בדיעבד התברר שהערך של הקרנות נקבע על ידי סגל, ועוד עולה כי סגל ניהל בעצמו חלק מהקרנות הזרות".

מי שעדיין לא אמרה את דברה בנושא זה היא רשות ני”ע, שסירבה להתייחס לעניין. חברת קרנות הנאמנות של אלפא פלטינום סירבה גם היא להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker