"כמו עדר ללא רועה": שלוש נקודות מבט על מצבה של טבע

עובד בחברה, מקורבת להנהלה ואנליסטית שמכירה את החברה מקרוב, בשלושה מונולוגים על מצבה של ענקית התרופות ועל מה שצפוי לה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים19
חגי עמית
חגי עמית

העובד הזוטר: "עכשיו כשג’רמי הלך, הפיטורים יצאו לדרך"

כל עובד בארגון בתקופה של חוסר יציבות ניהולית או מכיר את ההשפעה העצומה של תופעות אלה על חיי היום־יום בארגון. גם שמועות לא מבוססות על חרב פיטורים המתנוססת מעל ראשי העובדים גורמות לאווירת “סוף קורס” ולתחושה שאין טעם לעבוד.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

אפשר היה לצפות שהתופעות האלה לא יתרחשו בטבע: חברת הענק, על המפעלים הרבים שלה ברחבי ישראל ואלפי העובדים שלה, אינה אמורה להידמות למקום עבודה רגיל. ארגון בסדר גודל כזה אמור להגיב אחרת. או שמא ההפך הוא הנכון?

“כבר שנה שהדבר היחיד שמתעסקים בו אצלנו הוא את מי הולכים לפטר”, מספר ג’, עובד בטבע, שחושש להזדהות. “בשיחת סיכום השנה שערכתי עם המנהל שלי בסוף 2012 הוחלט לוותר על הצבת יעדים שנתיים, כמו שנהוג היה לעשות בכל שנה. הסיבה היתה ההיערכות לארגון מחדש במחלקה. מאז אני עובד בלי יעדים. וזה לא שאין אצלנו עבודה: יש הרבה, אבל קשה לעבוד ככה. בחודשים האחרונים שמענו בתקשורת על פיטורי 10% מכוח האדם. לא החליף אתנו מלה מאז שהדברים פורסמו”.

צילום: אליהו מלכה

ג’ הגיע לטבע לפני שבע שנים, כשהחברה היתה בשיא פריחתה. “מאז לא היה לכאורה שינוי בתנאים”, הוא אומר, “אבל כשאני מסתכל אחורה על מה שהיה כשהגעתי, אני רואה שהתרחש כרסום הדרגתי”.

מה למשל?

“בעבר היתה תחושה שהעובד נמצא במרכז הארגון. כל עובד שיש לו ילד עד גיל 6 קיבל מדי חודש החזר של 1,000 שקל על המעון שלו. כל אשה שנולד לה ילד שני היתה זכאית לעבוד חצי שעה פחות מדי יום. אלה דברים קטנים שנעלמו”.

אילו תחושות שוררות כיום בקרב העובדים?

“אף אחד לא יודע מה יקרה וכולם היסטרים. אולי יהיה טוב אם יפטרו אותי, כי לעזוב בעצמי אני לעולם לא אעזוב. אף אחד לא רוצה שיפטרו אותו, כי בסופו של דבר יש פה תנאים טובים. לאור אנחנו מבינים שהפיטורים קרובים. הוא היה המנכ”ל שלא רצה לפטר, ועכשיו יביאו מישהו שכן רוצה.

“אם זה יקרה, השוק יוצף בכימאים ובביולוגים. הרי רוב בוגרי לימודי כימיה וביולוגיה מוצאים את עצמם בטבע. רוב החברים שלמדו אתי עובדים או עבדו בטבע, כי היא שולטת בתחום. מדברים על קיצוץ של 10%, כלומר עשרות אנשים בכל מחלקה, ואף אחד לא יודע לפי מה יחתכו. אני מסתכל על המחלקה שלי, יודע שיקצצו אצלנו 15 איש, ואני לא רואה שום סיבה שאני לא אהיה ביניהם. מה שמצחיק הוא שלוין היה נואם בכל ראש שנה ופסח בפני העובדים, בתקופה האחרונה קיבלנו ממנו הרבה מיילים מעודדים, ועכשיו הוא עצמו הולך. אז מה זה אומר?”

מקורבת להנהלה הבכירה: "איש לא יכול למלא את נעליו של אלי הורביץ"

כשם שמפתיע לשמוע שענקית התרופות הישראלית מתנהלת כאחרונת החברות כלפי עובדיה, כך מדהים שהזעזועים בחברה כה גדולה נוצרו בגלל שינויים אישיים. דירקטוריון ענק, התנהלות על פי נורמות עסקיות בינלאומיות ותהליכים ארוכי טווח בשווקים העולמיים לא מצליחים להסתיר את העובדה שבתוך הנהלת טבע הכל אישי בשנים האחרונות, והחברה עשויה ליפול או לקום על .

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

“כשאני בוחנת את טבע לאורך זמן, השינוי המהותי שעבר עליה התרחש לאחר שאלי הורביץ הפסיק להיות מעורב בה”, אומרת מקורבת להנהלת החברה. “אמנם התחוללו הרבה שינויים חיצוניים: הפעילות בשוק הגנרי כבר לא היתה היתרון של החברה, לא פקעו פטנטים רבים, שחקנים רבים מהמזרח נכנסו לתחום, החברה ביצעה רכישות ענק כמו הרכישה הגרועה של ספלון והרכישה של רציו, שגם היא לא מהלך שמעיף אותך מהכיסא. אבל ברמה המהותית, הורביץ היה הרועה של החברה הזו, ומרגע שהוא עזב נהפכה טבע לעדר שאין מי שיוביל אותו. המצב של החברה הידרדר לאחר עזיבתו, ובדיעבד ברור שאיש לא יכול להיכנס לנעליו.

“ראינו את זה גם במשבר השבוע, שנבע מתקשורת לא תקינה בקו שמחבר בין הדירקטוריון למנכ”ל. בסופו של דבר, גם ברמות הגבוהות ביותר נמצאים אנשים. אני ממש לא חושבת שהכיוון של לוין היה לא נכון: הכיוון שאליו הוא רצה להוביל את החברה - גנריקה איכותית לצד תרופות מקוריות - הוא כנראה הכיוון שאליו החברה צריכה ללכת. הבעיה שלו לא היתה ב’מה’ אלא ב’איך’.

“אסור לטעות: טבע היא עדיין חברה מדהימה שהמחויבות של המנהלים אליה בלתי מוגבלת. אני מאמין שאנחנו כבר קרובים לתחתית החבית

ושתתרחש תפנית. לוין כבר התחיל את השינוי, ואסור לתת לזה להתמוסס, אבל אי אפשר לערוך שינוי כזה מבלי שלחברה יהיה מנהיג. לכן ההכרעה לגבי זהות מנכ”ל חייבת להתקבל במהירות. איל דשא, סמנכ”ל הכספים המשמש כמנכ”ל זמני של החברה, מחזיק אותה כרגע, אבל הוא איש כספים. אנחנו זקוקים למינוי מהיר של מנכ”ל - ולא משנה אם הוא יהיה הודי, פורטוגזי, אמריקאי או ישראלי. התרבות הארגונית בחברה השתנתה בשנים האחרונות, וזה ברור מפני שרוב ההנהגה אינה ישראלית. כל אחד מביא את הערכים שלו. בטבע יש מנהלים רבים שעובדים בה 10–12 שנה, אך המנהלים החדשים שהגיעו בתקופה האחרונה הם מהסוג שעוזב חברה מדי ארבע שנים. ארבע שנים הם פה, ארבע שנים הם בפייזר. מצד אחד המשמעות היא רעננות וידע חדש שנכנס לחברה, אך מצד שני הנאמנות וההזדהות עם טבע מצטמצמות”.

מנהלת ההשקעות: "היו שנים שבהן משקיעים הרוויחו 1,000% על טבע"

השבוע היה מוזר להיזכר בימים שבהם שוויה של טבע היה רבע משוויה של הבורסה, ומנייתה היתה מניית הבונקר. “זה היה שבוע עצוב”, אומרת אלה אלקלעי, סמנכ”לית הפיתוח העסקי בבית ההשקעות אי.בי.אי, המסקרת את החברה יותר מ–20 שנה. “מנהלי ההשקעות הישראלים תמיד החזיקו וימשיכו להחזיק את טבע. החוקים של ניהול ההשקעות אומרים שלא כדאי שהביצועים שלך יהיו שונים דרמטית מהשוק שבו אתה פועל. אתה רוצה להיות קצת מעל השוק, אבל יש גבול לסיכון שאתה יכול לקחת. לכן אי אפשר לוותר על טבע בתיקי ההשקעות, בגלל המשקל שלה במדד. גם אם המשקיעים חושבים בשנתיים האחרונות שמניית טבע מסוכנת יותר, הם לא יוותרו עליה, אלא יורידו את שיעור האחזקה בה לקצת מתחת למשקלה במדד. אפשר לומר שכיום אין הרבה מנהלי תיקים שמחזיקים את טבע מעל משקלה במדד, וכל עוד לא תהיה סיבה טובה לחשוב שטבע תיתן תשואה עודפת, הם ימשיכו להחזיק בה עד גבול משקלה במדד.

“הישראלים לא השקיעו בה מתוך ציונות. אם נבחן היסטורית מה החברה הזו עשתה מאז ההנפקה שלה ועד השיא, ברור שמי שהשקיע בה בעיתוי הנכון הרוויח המון כסף. היו שנים שבהן משקיעים הרוויחו תשואה של 1,000% על מניית טבע. עם זאת, רוב המסחר במניית טבע התנהל ומתנהל בארה”ב, והיא מניה הרבה יותר אמריקאית מישראלית.

“רוב השנים קרו בטבע דברים טובים, ולמשקיעים היה קל להאמין שהם ימשיכו לעבוד. רק שאז מישהו בא ושינה את העולם, ולא סיפרו לנו. הסיפור של טבע הוא סיפור של שינוי בסביבה העסקית. השוק הגנרי שגדל וגדל כבר לא ימשיך לגדול. אי אפשר לדעת מה יקרה. יכול להיות שהם יביאו מנכ”ל קוסם ופתאום המניה תטוס. אם מישהו מוכן להתבסס על הסיכוי שבעשור הקרוב היא תתאושש ותעשה תשואה פנומנלית, הוא יהיה אחד מהסיפורים האלה על אנשים שעשו הרבה כסף.

“ביסודה טבע היא חברה מצוינת, וכרגע יש לה בעיה. היא עשויה להתפורר ולכן היא מסוכנת יותר. הסיכון משמעותי יותר מהסיכוי, ובכל זאת יש יותר ממודל עסקי אחד שהחברה יכולה לבחור בו ושיעשה לה טוב. כל עוד היא לא תצא לכיוון הזה, היא מסוכנת. עם זאת, אסור לשכוח שטבע עדיין מוכרת יותר מרשמים מכל חברת פארמה אחרת בעולם. יש לה שוק ענק ומפעלים מדהימים שעובדים היטב, היא יודעת לייצר גנריקה טוב יותר מכל גוף אחר בשוק ויש לה קו מדהים של מוצרים ייחודיים שיכולים להיות משמעותיים מאוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker