סמי שמעון חוזר להשקיע אצל בני גאון: ירכוש 20% מצנורות המזה"ת לפי שווי חברה של 141 מיליון שקל

שמעון הודיע לפני שנה על חיסול עסקיו בישראל בגלל הביורוקרטיה אך שב עתה להשקיע בארץ; רכש המניות מ-3I שמכרה 15% נוספים לגאון אגרו, שתחזיק מעתה 53.1% בצנורות

הרצל לקס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצל לקס

סמי שמעון שב להשקיע בארץ. לאחר שלפני כשנה הודיע המיליונר היהודי בריטי כי לא ישקיע עוד בישראל בשל הביורוקרטיה המכבידה, הודיעה חברת איינסבורי שבשליטתו כי תרכוש כ-20% ממניות צנורות המזרח התיכון (צנמז :ת"א)תמורת 28.2 מיליון שקל, המשקפים לחברה שווי של 141 מיליון שקל. מחיר זה גבוה בכ-8% משווי השוק של צנורות המזה"ת.

שמעון ירכוש את המניות מידי חברת ההשקעות הבריטית 3I, שנמצאת בבעלות איאן דיוויס, שמוכרת באותה הזדמנות 15% מהחברה לגאון אגרו, של בני גאון, ושתגיע לאחזקה של 51.3% בחברה. 3I תרד לאחר המכירה לאחזקה של 7% מצנורות המזה"ת.

איאן דיוויס ונציגו בארץ, אביב אלגור ביצעו את ההשקעה בצנורות לפני כשלוש שנים, וסכום השקעתם עמד על כ-40 מיליון שקל. לאחר שסכום זה כבר הוחזר ברובו באמצעות משיכת דיווידנדים מקופת החברה, תזקוף 3I לזכותה את כל תמורת המכירה לשמעון וגאון כרווח הון. נזכיר כי כנגד השניים תלויה ועומדת חקירה של הרשות לני"ע בשל חשד כי הם הוציאו כספים מהחברה בדרך לא כשרה.

העסקה המשותפת לשמעון וגאון היא בעצם עסקת בעלי שליטה. זאת מפני שסמי שמעון מחזיק באמצעות חברת איינסבורי בשרשור ב-23.11% בהון ובזכויות ההצבעה וב-18.75% בזכויות למינוי דירקטורים בחברת ב.גאון אחזקות בע"מ, שהיא בעלת השליטה בגאון אגרו. בכל זאת, לדעת דירקטוריון גאון אגרו, העסקה אינה מחייבת כינוס אסיפה כללית לצורך אישורה. הדירקטוריון מנמק את החלטתו בכך שלמרות הזיקה בין איינסבורי לגאון אגרו, העסקה זהה בתנאיה לגבי כל הצדדים והוא נסמך בדבריו על תקנה 1 לתקנת החברות, בנושא הקלות בעסקות בעלי עניין, הדנה בנושא זה.

גאון אגרו ואיינסבורי התחייבו בפני 3I כי במקרה של מכירת מניות של צנורות במהלך שנה מחתימת העסקה במחיר גבוה ממחיר המכירה הנוכחי, שהינו 5.25 שקל למניה, תועבר מחצית מההפרש במחיר לידי 3I.

צנורות המזה"ת מייצרת ומשווקת צינורות פלדה לתשתיות מים, ביוב, תעשייה והולכת גז ודלק. החברה דיווחה בשנת 2003 על מכירות בהיקף של כ-164 מיליון שקל, אך רווחיותה הגולמית נשחקה בשל עליית מחירי הפלדה, המשמשת כחומר גלם לייצור הצנורות, והרווח הנקי הגיע רק ל-18.3 מיליון שקל. לחברה הון עצמי של כ-60 מיליון שקל ותזרים המזומן שלה מפעילות שוטפת הגיע בשנה החולפת לכ-30 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker