טבע היכתה את התחזיות ברבעון השלישי: מכירות של 5.1 מיליארד דולר

עלייה בהכנסות ממכירת תרופות יחודיות ומקוריות, בעיקר הודות לגידול במכירות אזילקט למחלת הפרקינסון, זריקה נגד סרטן ומוצרי מערכת הנשימה ■ יציבות במכירות הקופקסון בעקבות עלייה במכירות בארה"ב

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים16
יורם גביזון

יממה לאחר הסערה שפרצה בעקבות , פירסמה חברת טבע תוצאות כספיות טובות במעט מתחזיות האנליסטים. טבע דיווחה על רווח Non GAAP, כלומר רווח בניכוי הפרשות חד פעמיות והוצאות לא תזרימיות, של 1.27 דולר למניה בעוד שממוצע תחזיות האנליסטים היה לרווח של 1.255 דולר למניה ברבעון החולף.

הכנסותיה של טבע ברבעון השלישי של 2013 צמחו ב-2% ברבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2012 והסתכמו ב-5.1 מיליארד דולר. הגידול בהכנסות נבע מגידול של 2.9% בהכנסות ממכירת תרופות יחודיות ומקוריות ברבעון השלישי של 2013 בהשוואה למקביל לו - לרמה של 2.1 מיליארד דולר, בעיקר הודות לגידול במכירות התרופה אזילקט למחלת הפרקינסון, הזריקה נגד סרטן Treanda ומוצרי מערכת הנשימה ProAir ו-Qvar.

מכירות הקופקסון שמרו על יציבות ברמה של 1.05 מיליארד דולר, בעיקר הודות לעלייה של 3% במכירות הקופסון בארה"ב ל-798 מיליון דולר כתוצאה מהעלאות מחיר שקוזזו בשחיקת נתח שוק.

בהשוואה לרבעון השני של 2013 חלה ירידה של 1.7% במכירות הקופקסון. המכירות בארה"ב, שבה קופקסון נפגעת מתחרות קשה בתרופות לטרשת נפוצה שניתנות דרך הפה כמו טקפידרה של ביוג'ן וגילניה של נוברטיס, ירדו ב-2.4% ברבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון השני של השנה.

המנכ"ל המודח, ג'רמי לויןצילום: בלומברג

זוהי תוצאה סבירה יחסית לעובדה שקופקסון היא התרופה הגדולה בשוק ולנוכח העובדה שהמכירות של תרופות אחרות שניתנות בזריקה, כמו אוונקס של ביוג'ן ובטאפרון של באייר, ירדו ב-5.3% וב-1.1% בהתאמה בעוד שמכירות טיסברי התרופה בעירוי של ביוג'ן עלתה ב-3.7%.

הנסיגה במכירות של התרופות הגנריות של טבע נבלמה ברבעון השלישי של 2013 הודות לכמה השקות בלעדיות של תרופות גנריות בשוק האמריקאי. ההכנסות מגנריקה ירדו ב-0.4% בלבד ברבעון החולף בהשוואה למקביל ב-2012 והסתכמו ב-2.5 מיליארד דולר. ההכנסות מגנריקה בארה"ב גדלו ב-6% ברבעון השלישי של 2013 לעומת מקבילו ב-2012 והגיעו ל-1.1 מיליארד דולר כתוצאה ממספר השקות בלעדיות: niacin ER, הגרסה הגנרית לניאספן, והשקה בלעדית של הגירסה הגנרית Temodar לסרטן המוח וכן מכירות מוגברות של הגירסה הגנרית ל-Tricor לטיפול ביתר כולסטרול.

המכירות של טבע מחוץ לארה"ב המשיכו להפגין חולשה וביצועי חסר מול מתחרותיה של החברה. המכירות הגנריות של טבע באירופה ירדו ב-1% ברבעון השלישי של 2013 לעומת המקביל ב-2012 ל-821 מיליון דולר, בעיקר בשל ויתור על מכרזים שבהם שולי הרווח נמוכים מדי וירידה במכירות של חומרי גלם פעילים לתרופות גנריות עבור יצרניות
גנריות אחרות.

המכירות של תרופות גנריות בשאר העולם כלומר בקנדה ומחוץ לארה"ב ולאירופה ירדו ב-10.8% ברבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון המקביל ב 2012 והסתכמו ב-533 מיליון דולר, בעיקר כתוצאה מהתחזקות הדולר כלפי המטבעות בעיקר הין היפני. בניכוי השפעת המטבעות, ירדו המכירות הגנריות בשאר העולם ב-1% כתוצאה מחולשה באמריקה הלטינית וביפן, שקוזזה חלקית על ידי גידול במכירות ברוסיה.

התרופה אזילקט למחלת הפרקינסון
גידול במכירות התרופה אזילקט למחלת הפרקינסון

התוצאות של החטיבה הגנרית של טבע ממשיכות לאכזב בהשוואה למתחרה העיקרית של החברה מחוץ לארה"ב,חברת סנדוז מקבוצת נוברטיס, שהציגה גידול של 12% במכירות בארה"ב, עלייה של 13% במערב אירופה להוציא גרמניה, גידול של 3% בגרמניה, עלייה של 28% ביפן וצמיחה חזקה של 23% בשווקים המתעוררים.

אייל דשא נשאל היום בשיחת הוועידה על ידי ד"ר רוני גל אנליסט בסנפורד ברנסטין בנוגע לרווחיותה של החטיבה הגנרית של טבע באירופה כי הרווחיות התפעולית של חטיבה זו היא 15% מהמחזור ובתשובה לשאלה נוספת אמר כי רווחיות זו השתפרה בהשוואה ל-2012.

המכירות של מוצרים ללא מרשם רופא (OTC) ומוצרי צריכה רפואיים באמצעות שיתוף הפעולה עם חברת פרוקטר אנד גמבל גדלו ב-13% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל לו ב-2012 והגיעו ל-286 מיליון דולר בשל צמיחה בתיק המוצרים הקיימים של המיזם המשותף.

הרווח התפעולי של טבע על בסיס Non GAAP ירד ב-5% ברבעון השלישי של 2013 לעומת הרבעון המקביל לו ב-2012 והסתכם ב-1.3 מיליארד דולר.

הפעילות השוטפת של טבע ברבעון השלישי של 2013 ייצרה עודף של 444 מיליון דולר בלבד בתזרים המזומנים, לעומת 1.1 מיליארד דולר ברבעון המקביל לו ב-2012. הפער נובע מתשלום סכום של 800 מיליון דולר לפייזר כתשלום ראשון מתוך 2 תשלומים שווים בעקבות ההפסד במשפט הפטנטים כנגד פייזר בענין הפרת הפטנט על התרופה נגד צרבת Protonix.

מניית טבע בת"א בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker