מנכ”ל פריון: "הבעיה היא רק של בבילון, ולא של כל התעשייה"

גוגל, שסיפקה לבבילון 43% מהכנסותיה ברבעון השני של 2013, החליטה לסיים את השותפות עמה ■ בעל השליטה נועם לניר: “יש לנו מציאות חדשה, ואנחנו מחויבים ללמוד אותה” ■ צניחה חדה רשמו גם מניותיהן של פריון ‏(-10%‏), סומוטו ‏(-24%‏)ווייטסמוק ‏(-11%‏)

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

התרחיש הרע מכל אירע אתמול לבבילון, יצרנית תוכנות התרגום, ולבעל השליטה בה, נעם לניר. הלקוחה העיקרית שלה, גוגל, שייצרה לה ברבעון השלישי כמעט מחצית מההכנסות, הודיעה כי לא תחדש עמה את החוזה שמסתיים בסוף נובמבר 2013.

גוגל שילמה לבבילון כסף תמורת כל גולש שהשתמש בתוכנת התרגום שלה והופנה דרכה למנוע החיפוש שלה. התגובה להודעה של בבילון היתה חדה, ומנייתה קרסה אתמול בבורסה ב-62% במחזור עצום של 90 מיליון שקל. הנפילה של בבילון שמה אתמול קץ גם למגעי המיזוג שלה עם איירון סורס הישראלית.

עד לפני כחודשיים נסחרה בבילון בשווי של 1.4 מיליארד שקל. כיום השווי של בבילון מגיע ל-370 מיליון שקל בלבד - קריסה של 75%. המיזוג עם איירון סורס היה עשוי להפוך את החברה הממוזגת לבעלת שווי של כ-4 מיליארד שקל ולהפוך את בעלי איירון סורס למולטי־מיליונרים. ואולם, גם החלום על אקזיט המיליארדים של איירון סורס יצטרך להידחות, לפי שעה.

ההודעה הדרמטית של בבילון השפיעה גם על קולגות ישראליות אחרות בענף שזכה לכינוי “עמק ההורדות”; הכוונה היא לחברות אינטרנט ישראליות העוסקות בפיתוח תוכנות חינמיות והפצתן באמצעות סרגלי כלים.

מניית פריון, שהתמזגה לאחרונה עם חטיבת סרגלי הכלים של קונדואיט, ירדה אתמול ב-10%, ושווי החברה נחתך ל-500 מיליון שקל. ויטסמוק, שפיתחה תוכנת כתיבה המסייעת למשתמשים בה לתקן שגיאות כתיב ותחביר בשפה האנגלית - ואשר עיקר הכנסותיה נובעות מהפניית גולשים באמצעות סרגל הכלים למנועי חיפוש כמו גוגל, יאהו ובינג - נפלה אתמול ב-11% - לשווי שוק של 80 מיליון שקל.

סומוטו שהונפקה בבורסת תל אביב באוגוסט 2013 לפי שווי של 135 מיליון שקל ועוסקת בפיתוח ושיווק מערכת התקנה לתוכנות ממומנות, ירדה אתמול ב-24% - לשווי שוק של 81 מיליון שקל. סומוטו שותפה עסקית עם בבילון, והיקף ההכנסות שנובע לה מהסרגלים של בבילון ‏(דרך גוגל ויאהו‏) מגיע לכ-26%.

התנערות גוגל מבבילון נובעת מאופי התוכנה של בבילון שגרם לאי־שביעות רצון בקרב המשתמשים בדפדפן הכרום של גוגל המותקן כיום בכ-60% מהמחשבים הפרטיים בעולם. המשתמשים בכרום קבלו על כך שהתקנת סרגל הכלים של בבילון פוגעת בחוויית המשתמש בדפדפן. ההתנתקות של גוגל מגיעה שבוע וחצי בלבד לאחר שהלקוחה הגדולה השנייה של בבילון, יאהו, הודיעה לה כי היא עלולה לנתק עמה את היחסים המסחריים מסיבות דומות.

בבילון מסרה אתמול בהודעתה כי גוגל תשקול מחדש את החלטתה בהמשך 2014. בבבילון הסבירו כי אי חידוש “הסכם חלוקת הרווחים” עשוי להשפיע באופן מהותי על הכנסותיה ורווחיותה. ברבעון השני של 2013 הסתכמו הכנסותיה של בבילון מגוגל בכ-70 מיליון שקל והגיעו ל-43% מסך ההכנסות של החברה הישראלית שהסתכמו ב-163 מיליון שקל.

פרט לאובדן הכנסות מיידי, בעלי המניות של בבילון חוששים שהתקלות מול יאהו וגוגל ימנעו מהחברה לקבל חוזים ממנועי חיפוש, כגון בינג של מיקרוסופט. נוסף על כך, בבילון תתקשה לקבל חוזים ממנועי חיפוש פחות מרכזיים, כמו יאנדקס הרוסי, Ask, ביאידו הסיני ואינפוספייס.

בבילון לא מסרה אם סיום החוזה יפגע מיידית גם בהכנסות שעדיין לא הוכרו ממשתמשים ותיקים ‏(לקוחות שכבר התקינו את סרגל החיפוש של בבילון‏) או רק בהכנסות מלקוחות חדשים. אם הפגיעה היא גם בהכנסות מלקוחות הקיימים, הפגיעה בהכנסות תהיה מיידית.

בשיחה עם אנליסטים לאחר פרסום הדו”חות האחרונים הסבירו בבבילון כי צפויות לחברה הכנסות שבהן עדיין לא הכירה של כ-150 מיליון שקל. מרבית הכנסות אלה, מקורן כנראה בגוגל, מאחר שיאהו משלמת לבבילון פחות כסף בעבור כל הפניה של גולש למנוע החיפוש.

בשיחה עם TheMarker אמר אתמול לניר: “מוקדם מכדי להעריך כעת מה תהיה הפגיעה בהכנסות. אין לי ספק כי להודעה יהיו השפעות רוחביות על התעשייה. יש מציאות חדשה, ואנחנו מחויבים ללמוד אותה, להפנימה ולדעת לקחת עצמנו קדימה מאותה נקודה. הגעתי לבבילון לפני שש שנים, והיא היתה חברה אחרת. היא לא הפיצה אז אפליקציות חיפוש.

“תחת ניהולי החברה ייצרה הכנסות של מאות מיליוני דולרים לכל ענקיות החיפוש שהיו שותפות שלנו. טעמי הלקוחות משתנים, האסטרטגיה משתנה, ואנחנו משלמים על כך מחיר. נלמד מזה ונדע לצאת מהמשבר. אני נמצא כעת עם העובדים וההנהלה, ואנחנו לומדים יחד את המצב. אנו עדיין מחויבים לפעול לטובת כלל בעלי המניות”.

מה, לדעתך, יקרה לגבי המיזוג עם איירון סורס?

“איני יכול לדבר על המיזוג. אנשי איירון סורס הם חברים קרובים שלנו. בשעות כאלה אני יודע לקבל מהם עצה טובה מתוך זמינות מוחלטת ותחושת שותפות”.

מנכ”ל בבילון, אלון כרמלי, עזב. תומר בר זאב מאיירון סורס היה אמור להחליפו. מי יהיה מנכ”ל בבילון?

“בבילון תפרסם דו”חות בנובמבר ותתייחס למי שיוביל אותה. אסור לי לפרט מעבר לזה”.

למה כרמלי מכר את כל מניותיו?

“אני קניתי מכרמלי את כל המניות שלו”.

האם הרווחת מהשקעתך בבבילון?

“בבילון הרוויחה מאות מיליוני שקלים במשך השנים וחילקה גם דיווידנדים. יש לנו קופת מזומנים גדולה, יש לנו הון אנושי מצוין, ואנו נכונים לנוע קדימה”.

בהודעה הרשמית לבורסה מסר המנכ”ל העוזב, אלון כרמלי: “האירועים שחווה בבילון בימים האחרונים, אינם נוגעים רק לבבילון, אלא לכלל התעשייה. כמי שמובילים את התעשייה, אנחנו הראשונים לחוות את האירועים במידה שכזו. אנחנו עדיין נמצאים בהערכת מצב שבה נבחן את החלופות שלנו”.

מנכ”ל פריון: “אנחנו לא כמו בבילון”

מנכ”ל פריון נטוורקס, ג’וזף מנדלבאום, הסביר אתמול ל–TheMarker כי לדעתו הבעיה היא פרטית של בבילון ולא של כל שאר החברות המתמחות בסרגלי כלים. “איני יודע למה מנכ”ל בבילון מדבר בשם התעשייה. זאת לא בעיה של השוק. הבעיה היא רק של בבילון”.

האם פריון אגרסיבית מבחינת מוניטיזציה כמו בבילון?

“פריון חידשה את החוזה עם גוגל במאי האחרון. קונדואיט, החברה שעמה אנו עומדים להתמזג, חידשה את החוזה שלה עם גוגל בספטמבר האחרון, והחוזה הינו לארבע שנים. הייתי אצל גוגל לפני שבוע וחצי. היחסים בין החברות שלנו לא היו יכולים להיות טובים יותר. גוגל ראתה שאנחנו עובדים לפי קוד הכללים שקבעה. נראה שלא כך קרה עם גופים אחרים בתעשייה שלנו”.

השמועה בשוק אומרת שאתם הייתם אלה שדיווחו ליאהו על ההפרות של בבילון. האם זה נכון?

“גם אני שמעתי את זה. אנחנו עוזרים לעצמנו וגם לשותפים שלנו לעשות מה שצריך כדי שהשוק יתחזק בטווח הארוך ולא יקרוס. אנחנו חברה שפועלת מתוך מחשבה לטווח ארוך ורוצה להיות החברה הגדולה בישראל. כדי להשיג את האסטרטגיה אנו פועלים לפי הכללים שקבעו עבורנו השותפים שלנו”.

פיזור סיכונים מסוכן

בבילון, שהחלה את דרכה בפיתוח תוכנת תרגום אינטרנטית, מסתייעת בטכנולוגיה שלה בתחום הפצת תוכנה. בשנים האחרונות החברה מייצרת את הכנסותיה באמצעות הפניית תנועת גולשים למנועי החיפוש המרכזיים. במקביל, החברה אוספת מידע על המשתמשים בתוכנה שלה ויכולה להסתייע בו לטובת מפרסמים שמעוניינים במיקוד הפרסום הדיגיטלי.

בכיר בתעשייה אמר אתמול ל–TheMarker: “התקנת סרגל הכלים היתה טובה לגוגל. מה שהפריע לה היה בעיקר החוזה של בבילון עם יאהו. כאשר מרבית תנועת המשמשים של בבילון הועברה ליאהו, פתאום נזכרו בגוגל שחוויית המשתמש נפגעת”.

בקרב הנהלת בבילון ועובדיה קיימת תחושה כי הסיכויים לחידוש החוזה במצב הנוכחי אינם גבוהים. בשנה האחרונה החמירה גוגל את הסטנדרטים לשיתוף פעולה מול לקוחותיה. בינואר 2013 התחילה גוגל לאכוף הנחיות מול שותפיה שנועדו לצמצם את הטרדת משתמשי הקצה. גוגל סימנה לבבילון וליתר השותפות שלה קו אדום בנוגע ל”ניצול” המשתמש, ובכך ניסתה לדלל את “דחיפת המידע” והפרסומות למשתמש.

גוגל דרשה משותפותיה לשנות את שיטת ההתקנה, כך שהמשתמש יידרש להראות באופן אקטיבי את נכונותו להוריד תוכנה ‏(באמצעות סימון v בחלון מיועד‏). נוסף על כך, דרשה גוגל כי ספקי התוכנה יסירו תוכנות נלוות שמורדות באופן מוסתר בצמוד לתוכנה המרכזית.

התנאים הנוקשים של גוגל גרמו לבבילון לנקוט אסטרטגיה של פיזור סיכונים על חשבון שורת הרווח. בבילון, שחששה לגורל החוזה עם גוגל, פיתחה את פעילותה מול השחקנית השנייה בגודלה בשוק, יאהו. גוגל ויאהו מחזיקות יחדיו ב–78% משוק הפרסום האינטרנטי. בבילון ידעה כי היא מפסידה כסף בטווח הקצר, וקיוותה שנתח השוק של יאהו יגדל ויתחזק, כך שגם הכנסותיה ממנה יגדלו עם הזמן.

ב–23 באפריל 2013 נחתם הסכם בין יאהו לבבילון לארבע שנים. בהסכם נקבע כי חלקה של בבילון בהכנסות מפרסום יעלה ככל שנפח הפעילות המשותף יגדל. באותו הסכם התחייבה בבילון למינימום פעילות. אם המינימום לא יושג, יקוזזו לה סכומים מהתשלומים המגיעים לה.

אסטרטגיה זו היתה אמורה להעניק לבבילון כרית הגנה מפני הצטמקות הכנסות אפשרית מגוגל. עד לאותו חוזה עם יאהו סיפקה גוגל לבבילון 84% מהכנסותיה, והתלות בה היתה מוחלטת. החוזה החדש עם יאהו, שבא לאחר תחילת עבודה משותפת ביניהן עוד קודם לכן, איזן מעט את התמונה. שיעור ההכנסות של בבילון מגוגל ירד מ–84% ברבעון השני של 2012 ל–66% ברבעון הראשון של 2013. פעילים בשוק סבורים שברבעון השלישי של 2013 המצב התהפך, ויאהו הפכה לספקית ההכנסות העיקרית של בבילון.

משבר יאהו

ואולם החיבור בין בבילון ליאהו אינו חף מתקלות. לפני כשבוע וחצי שלחה יאהו לבבילון מכתב חריף שבו הבהירה כי היא שוקלת לבטל את החוזה עמה בשל הפרות שאותן מבצעת בבילון. מנהלי יאהו גילו כי בבילון החדירה פרסומות דרך מערכת הפצת התוכנה שלה אל תוך עמודים של יאהו, ללא רשותה.

בבילון גם איפשרה פעילות רובוטית הקרויה Click Fraud; פעולה זו גורמת לספירה של תנועת גולשים מזויפת שמטרתה - להגדיל הכנסות משותפים. פעילות זו לא פגעה, כנראה, בפועל במכירות של יאהו, אבל ענקית האינטרנט לא הסכימה לחיות עם הפרה כה בוטה של הכללים מצד שותפה עסקית.

בבילון נכנסה לכוננות ספיגה, ניטרה את ההפרות והפסיקה אותן. מנהלי בבילון הסבירו ליאהו כי מקורן של ההפרות בפעילות של שותפות עסקיות אחרות. נוסף על כך, בשל החשש מביטול החוזה עם יאהו, הודיעה בבילון כי היא חותכת את הוצאות הפרסום - קניית מדיה משותפות - ב–70%, וכי הכנסותיה יפגעו מכך באופן מיידי. למעשה, בבילון אותתה לשוק כי היא חושבת שקיים סיכוי ממשי שהחוזה מול יאהו יופסק.

על כל פנים, המשקיעים הבינו כי זהו מסר שלילי מאוד שיפגע ברווחיותה של בבילון, ומניית החברה התחילה לצנוח. בתוך שבוע בלבד איבדה מניית בבילון כ–30% ושבוע לאחר מכן כבר השלימה המניה צניחה מצטברת של 75%.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker