יורם גביזון

עזיבת המנכ"ל היא הפתעה, קובע ברט גיבסון, אנליסט חוב בג'יי.פי. מורגן שהוריד את המלצתו לאיגרות החוב של טבע מנייטרלי למשקל חסר. לדבריו, סיום תפקידו של ג'רמי לוין, בעקבות אי הסכמות עם מועצת המנהלים, מוסיפה רובד של אי ודאות לאיומים על הקופקסון, התרופה המקורית לטרשת נפוצה, ורמת הנזילות הנמוכה של החברה, שעלולים למנוע ממנה לעמוד בהתחיבויותיה להקטין את רמות החוב והמינוף הפיננסי.

פיטורי המנכ"ל מטים את הכף, בעיני גיבסון, וגורמים לו להיות פחות גמיש ביחס לאתגרים התפעוליים הרבים שבפני החברה. גיבסון רואה מעט קטליזטורים לעלייה בדירוג החוב של החברה בטווח הקצר ולהערכתו עתה היא השעה להקטין את החשיפה לאיגרות של טבע.

כתבות נוספות ב-TheMarker

אשליית הרילוקיישן: חוזרים לישראל עם צלקת נפשית וזנב בין הרגליים

17 נתונים על השכר שלכם - ועל מה אתם מוציאים כסף

ג'רמי לויןצילום: תומר אפלבאום

לדבריו, השינויים הארגוניים בטבע מגיעים בעיתוי בעייתי, שכן יכולתה של טבע לשמור על רמת נזילות טובה עומדת בפני אתגר, נוכח ההפסד במשפט הפרוטוניקס לפייזר והעובדה שעליה לשלם לפייזר בתוך שנה 1.6 מיליארד דולר כפיצוי.

יתרה מזו, השינויים הארגוניים נעשים דווקא כשיש חשיבות עליונה לשמירה על עקביות תפעולית ויישום האסטרטגיה, לאור העובדה שהמוצר העיקרי של החברה, קופקסון, סובל מלחצים תחרותיים משמעותיים ועלול לעמוד בפני תחרות גנרית כבר במאי 2014.

ברט גיבסון מציין שנזילותה של החברה מדאיגה, נוכח משך החיים הקצר של החוב,
ההוצאות המשפטיות שהחברה ספגה, והיוזמות לרה ארגון של החברה. הוא מדגיש כי החוב קצר הטווח של טבע הוא 2.5 מיליארד דולר, כולל חוב של 1.85 מיליארד דולר שעומד לפרעון בתוך 5 חודשים, מהם 1.1 מיליארד דולר בתוך שבוע. כמו כן, ראויה לציון העובדה שהחברה נדרשת לשלם 1.2 מיליארד דולר לפרוטוניקס עד סוף 2013. יתר על כן, החברה ציינה כי הוצאותיה לרה ארגון של החברה יגיעו ל 1.1 מיליארד דולר, מהם 75% במזומן. טבע תתמודד עם התחייבויות אלו כשבקופתה 1.2 מיליארד דולר במזומן ובשווה מזומן ולרשותה עומדת מסגרת אשראי של 3 מיליארד דולר, שחלקה כבר נוצלה.

גיבסון מציין גם את הסירוב של חברות ביטוח לשלם לטבע 560 מיליון דולר כשיפוי על הפסדה במשפט לפייזר, את המחויבות הפומבית של טבע לשלם לבעלי מניותיה 1 עד 2 מיליארד דולר בדיווידנד וברכישת מניות ולבצע עסקות של רכישה ומיזוגים ב-2 מיליארד דולר.

גיבסון מציין שדירוג החוב העכשווי של טבע הוא A3/A-/A- ב-3 סוכנויות הדירוג המובילות. אולם, דירוג זה עלול לרדת ב-6 עד 9 החודשים הקרובים, ככל שעוד פרטים יוודעו על גורלו של קופקסון ורמת הנזילות החלשה של החברה תגרום לגייס עוד חוב או
למשוך את יתרת מסגרת האשראי הלא מנוצלת. הוא מזכיר שביוני 2013 קבעה סוכנות הדירוג מודיס שאופק הדירוג של טבע הוא שלילי, נוכח הצטברות לחצים על נזילותה שעלולים לגרום למנוף הפיננסי של החברה להישאר מעל רמה של 2.5 ביחס להון.

מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

ברקליס: "המנכ"ל המחליף של טבע יעמוד בלחצים אדירים לבצע רכישה גדולה"

דעתו השלילית של שוק ההון האמריקאי על פיטוריו של ד"ר ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע, באה לידי ביטוי מוחשי בקריסה של 8% במניית טבע במסחר אמש בבורסה של ניו יורק. לאחר שיחת ועידה קשה במיוחד עם אנליסטים אתמול, מגיעה גם תגובה יותר מנומקת.

עזיבת המנכ"ל יוצרת אי ודאות, כותב שובהומוי מוקרג'י אנליסט בברקליס שמוריד את  המלצתו מ-Overweight ל-Market Weight. הורדת הדירוג משקפת את חוסר הוודאות בנוגע לאסטרטגיה התפעולית והפיננסית של החברה בעקבות המהלך.

לדבריו, התוכנית האסטרטגית של לוין ניסתה לטפל בתלות בקופקסון ובהאטה בצמיחת השוק הגנרי בארה"ב וכללה רכיבים כמו הפסקת רכישות הענק, הקצאה מאוזנת של משאבים בין החזר הון למשקיעים בדיווידנדים ורכישה חוזרת של מניות לרכישות. אסטרטגיה זו תומכת בדירוג החוב של החברה (A) וטובה לבעלי איגרות החוב של החברה. אולם, העובדה שלא היתה בה בשורה לגבי גידול בטווח הקצר של הרווח למניה, הפכה אותה לבלתי אטרקטיבית לבעלי המניות.

בברקליס צופים שבעקבות פיטוריו של לוין יגבר הלחץ על החברה לבצע רכישות גדולות, או להחזיר יותר הון לבעלי המניות, באופן שיגרום לשינוי מהותי באסטרטגיה הפיננסית של
החברה - לחצים שעלולים להיות שליליים מבחינתם של בעלי איגרות החוב. הוא סבור שנוכח האתגרים בפניהם עומדת טבע, על איגרות החוב שלה, במיוחד זו שעומדת  לפרעון ב-2022, להיסחר ברמות בנות השוואה לאיגרות חוב בתחום הפארמה ובעלות דירוג של bbb. האיגרת של טבע נסחרת כיום במרווח של 1.33 נקודת האחוז מעל האג"ח הממשלתי לטווח דומה בהשוואה למרווח של 1.23 נקודת אחוז בו נסחרת האג"ח של אמג'ן.

לעומתם, גרג גילברט, אנליסט במריל לינץ' בנק אוף אמריקה, דבק בהמלצת הקנייה שלו ובמחיר היעד - 48 דולר - שגבוה ב-27% ממחירה הנוכחי בעקבות הנפילה אמש.

לדבריו, עזיבתו של לוין מוסיפה מימד של חוסר ודאות שעלולה להגביל את פוטנציאל העלייה של מניית החברה. לדבריו, היעדר קטליזטור לעליית המניה בטווח הקצר כבר מתומחרים במחיר המניה.

הוא מציין שטבע תיתן במחצית דצמבר 2014 תחזית ל-2014 ומביע את תקוותו שהחברה תספק תרחישים שונים בנוגע לאפשרות של התפתחות תחרות גנרית לקופקסון.

אליאב אברהם, אנליסטית בסיטי שהחלה לסקר את החברה לפני כשבוע בהמלצת קנייה ובמחיר יעד של 47 דולר למניה, שגבוה ב-25% ממחירה הנוכחי, מעריכה שביצועי המניה יושפעו בטווח הקצר מיכולתן של מועצת המנהלים והנהלתה החדשה של החברה להוכיח לשוק ההון שהאסטרטגיה שהתווה המנכ"ל הקודם, ד"ר ג'רמי לוין, מיושמת וביכולתם לשמור על הצוות הניהולי שהביא איתו לוין.

לדבריה, התזה הבסיסית שלה בנוגע לפרופיל האטרקטיבי של סיכון-סיכוי בהשקעה במניה נותרת בעינה. אולם, ייתכן שהמשקיעים יגלו ספקנות בנוגע  ליכולתה של ההנהלה להציף ערך בטווח הקצר. היא סבורה שמדיניות הרכישה החוזרת של המניות עשויה להשתנות, כשלהערכתה הסבירות שהרכישה החוזרת תואץ גבוהה מהסבירות שתישאר בעינה.

אברהם גם הביעה את דעתה על דבריו של פרוסט בנוגע לסבירות של אי הכללת המנכ"ל העתידי במועצת המנהלים של החברה, כפי שהיה בעבר ובהתאם לפרקטיקה הנהוגה בחברות ישראליות. לפי אברהם, מהלך כזה עלול להיות בעייתי מנקודת ראותם  של המשקיעים הן מבחינת הממשל התאגידי של החברה והן מבחינת המנכ"ל הפוטנציאלי בבואו להעריך אם להגיש את מועמדותו לתפקיד.

כמו כן, אברהם שאלה את ד"ר מייקל היידן, מנהל המו"פ הגלובלי של טבע, בנוגע לתוכניותיה של החברה ביחס לתרופה האורלית המקורית Laquinimod, וכן התייחסות להפקדת בקשה לפטנט במשרד הפטנטים האמריקאי של לקווינימוד כתרופה משולבת עם תרופות אורליות אחרות כמו טקפידרה וגילניה. לדברי היידן, טבע מצפה לקבל אישור לשווק את התרופה באירופה בתחילת 2014 ואישר שהחברה מחפשת שילובים בין לקווינימוד לתרופות אחרות באופן שמנגנוני הפעולה של שתי התרופות ישלימו זה את זה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker