בלעדי

דרמה בבחירת מנכ"ל הבורסה: רוזן הסיר המועמדות בדקה ה-90; ביינארט נבחר לתפקיד

רוזן הסיר את מועמדותו מאחר שבתו מכהנת בתפקיד במחלקת משאבי אנוש בבורסה ■ ביינארט, שנבחר ברוב גדול, הוא המועמד המועדף על יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר ■ הבורסה: "מינוי רוזן חייב את התפטרות בתו"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מנכ"ל בורסת הנגזרים נדקס בשיקגו, יוסי ביינארט, נבחר הערב (ה') לתפקיד מנכ"ל בורסת תל אביב. ביינארט - המועמד המועדף על יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר - יחליף את אסתר לבנון, שתפרוש בסוף השנה. בשעות הצהריים הופיעו בפני הדירקטוריון שלושת המועמדים הסופיים - ביינארט עצמו, יו"ר מגדל שוקי הון לשעבר דן ללוז והמשנה למנכ"ל בנק הפועלים לשעבר יעקב רוזן.

ישיבת הדירקטוריון, שהחלה עוד בשעות הצהרים המוקדמות, התמשכה עד לשעות הערב המאוחרות. הסיבה לכך היא דרמה לא קטנה שהתחוללה מאחורי הקלעים. דירקטוריון הבורסה התנה את מועמדותו של רוזן בהתפטרות בתו, שמועסקת בבורסה במחלקת משאבי אנוש. רוזן בסופו של דבר החליט לפרוש, אולי גם מתוך הבנה שלא יקבל רוב בדירקטוריון למינוי. הפרישה הביאה לבחירתו של ביינארט ברוב גדול. ההצבעה הייתה גלויה ולא חשאית כפי שתוכנן בתחילה.

מהבורסה נמסר בתגובה כי "הדירקטוריון דן לעומק בשאלת ניגוד עניינים שעלתה עקב העובדה שבתו של רוזן מועסקת בבורסה בתפקיד חוצה ארגון והוחלט שאף כי מבחינה משפטית אין לפסול את מועמדותו על הסף, הרי שמבחינה אתית סבר הדירקטוריון כי תנאי למועמדותו היא הודעה מראש על התפטרות בתו. לאור זאת, החליט מר רוזן למשוך את מועמדותו".

מנכ"ל הבורסה החדש, יוסי ביינארט

האוזר ברך הערב על מינויו של מר ביינארט. "אין לי ספק כי לביינארט יש את היכולת להוביל את הבורסה הישראלית אל שיאים חדשים ולהציב אותה במקום הראוי לה כמחוללת צמיחה במשק וכאחד מעמודי התווך המרכזיים של התעשייה בישראל. אני רואה בבורסה כמשאב לאומי שיכול להוות מנוף לצמיחה, לצמצם את האבטלה וליצור מקומות עבודה. הבורסה מהווה את אחד ממקורות ההון החשובים למימון פעילות של חברות לטובת התרחבות עסקית ושגשוגן.

"בטוחני כי ניתן להפוך את הבורסה בתל אביב מבורסה טובה לבורסה מתקדמת, חדשנית ומתחדשת, שיש בה יותר חברות מקומיות וזרות שניירות הערך שלהן רשומים למסחר בבורסה, טכנולוגיות מסחר מתקדמות, זמינות מסחר למשקיעים זרים ומקומיים, מוצרים פיננסים לתועלת כלל המשקיעים, והיקפי מסחר גבוהים בהרבה מאלה שאי פעם הכרנו", אמר האוזר.

ד"ר רון מלכא, שעמד בראש ועדת האיתור, מסר: "אנו מאחלים לביינארט הצלחה ומאמינים כי הוא מביא לתפקיד בשורה חדשה. לביינארט ניסיון וכישורים מתאימים לעמוד באתגרים הגדולים הניצבים בפני הבורסה בעת הזו. דירקטוריון הבורסה, הנהלתה ועובדיה, מספקים תמיכה מקצועית ואנושית לתנופת השינוי הצפויה לבורסה בשנים הקרובות, אותה יוביל המנכ"ל החדש".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בורסה, אחד העם
בורסת ת"אצילום: בלומברג

פרשנות // כמו בצבא: השופטים רוצים פנסיית גישור

אייל דשא: "לא צריך להיות גאון פיננסי כדי לראות שהשוק לא מרוצה מאיתנו"

ביינארט מקבל לידיו בורסה חולה, הסובלת מירידה במחזורי המסחר, מחיקה של חברות, הסטת כספים מהשוק המקומי לשוקי מניות זרים, ושורה של חברות הנמצאות בחדלות פירעון. ביינארט מסר: "אני מודה לדירקטוריון הבורסה על האמון שנתן בי. הבורסה היא גורם מרכזי ומשמעותי בשוק ההון ובכלכלת ישראל, ואני מאמין כי יחד עם סגל הבורסה, הנהלתו והדירקטוריון נצליח לעמוד במשימות החשובות המוטלות על כתפינו".

בהודעה מטעם הבורסה נמסר: "ביינארט מביא לתפקיד ניסיון בינלאומי וניהולי בסביבה תחרותית ועתירת רגולציה המחייבת תפיסת עולם מתקדמת, חדשנות ויצירתיות, ויכולת תכנון אסטרטגי וביצוע. לביינארט הבנה מעמיקה בשיטות מסחר וסליקה, והוא משמש כיום כנשיא ומנכ''ל בורסת  נאדקס".

ועדת האיתור שבראשה עמד מלכא, ממלא מקום יו"ר הבורסה, קיבצה יותר מ-50 מועמדים לתפקיד, ורק שלושה מהם הגיעו לקו הסיום. הליך הבחירה של המנכ"ל כלל לא מעט הדלפות, חלקן מכוונות, כנגד המועמדים ומתחריהם. בוועדה היו חברים הדירקטורים החיצוניים לינדה בן שושן, גתית גוברמן, יצחק חלמיש וברכה ליטבק, ונציג בנק הפועלים זאב חיו. את עבודת הוועדה ליוו איציק שורקי וגב' אורלי קורן כמשקיפים מטעם רשות ני"ע.

דירקטוריון הבורסה שהשתתף הערב בהצבעה, כולל את אפרים אברהם (בנק אגוד); אלעד בנבג'י (אקסלנס); נעמי זנדהאוז (לאומי); זאב חיו (הפועלים); יורם סירקיס (בינלאומי); ענת פרומקיס (מגדל) ויגאל רונאי (דיסקונט). חברי הדירקטוריון החיצוניים הם: רון מלכא, אנדרו אביר, הילה בן-חיים, לינדה בן-שושן, גתית גוברמן, יצחק חלמיש, וברכה ליטבק.

מנכ"לית הבורסה הקודמת, אסתר לבנון, התפטרה מתפקיד המנכ"ל ב-17 ביולי, לאחר שבע שנות כהונה. לבנון רמזה במכתב ההתפטרות שלה על יחסים מתוחים עם דירקטוריון הבורסה, שלא גיבה אותה ולא תמך בתוכניותיה להגברת הנזילות ושכלול המסחר בבורסה. עשרה ימים אחריה התפטר גם סם ברונפלד מתפקיד יו"ר הבורסה לאחר שהאוזר שלח מכתב לדירקטוריון ובו מתח ביקורת קשה על תפקודו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker