יו"ר טבע: "לוין עוזב בשל חילוקי דעות עם הדירקטוריון בנוגע להתייעלות"

(עדכון) פיליפ פרוסט בשיחת ועידה: "עסקות בעלי העניין בטבע נבדקות בקפידה. מעורבותי באופקו אינה פוגעת בטבע" ■ פרוסט נשאל האם החברה תעמוד למכירה וענה כי "החברה לא מחפשת להירכש" ■ המניה יורדת ב-8% בת"א

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פיליפ פרוסט, יו"ר חברת טבע, התייחס לראשונה בפומבי לסיבות לעזיבתו של ד"ר ג'רמי לוין מנכ"ל טבע. לדבריו, מאז הגיעו של לוין לחברה במאי 2012 הדירקטוריון תמך באסטרטגיה החדשה שהתווה לוין ובתוכנית ההתייעלות.

"בשבועות האחרונים היו הבדלי דיעות בין לוין ובין הדירקטוריון בנוגע לדרכי היישום של התוכנית ובשיחות משותפות עם לוין הוחלט שמוטב לנו להיפרד", אמר פרוסט. מניית החברה מאבדת כעת 8%. מערכה במסחר בת"א.

"טבע אינה מחפשת להימכר"

פרוסט נשאל האם נוכח ביצועיה המאכזבים של המניה הוא שותף להערכה כי טבע היא יעד למכירה ואם האם יש מגבלה משפטית לרכישתה של החברה. פרוסט שנשמע מופתע השיב כי החברה לא מחפשת להירכש והדגיש שהדירקטוריון ימלא את חובת הנאמנות לבעלי המניות.

שאלה נוספת בכוון זה היתה אם טבע שוקלת לפרק את החברה לחטיבות כדי לייצר ערך והשיב כי הדרך הטובה להערכתו לייצר ערך היא לעשות טוב יותר את מה שהיא עושה כיום.

דשא נשאל האם טבע מסוגלת לבצע עסקת ענק בהתחשב במינוף של החברה ואמר כי החברה בוחנת מספר עסקות כשאף אחת מהן אינה עומדת להתממש בקרוב אולם להערכתו על החברה להתמקד בעסקות קטנות ובינוניות שלא יגדילו משמעותית את רמת הסיכון של החברה

פיליפ פרוסטצילום: תומר אפלבאום

פרוסט נשאל בשיחת הוועידה אם החברה תמשיך ביישום האסטרטגיה, והשיב ב"כן" החלטי. לדבריו, טבע היא חברה מלהיבה שהמדען הראשי בה פרופסור מייקל היידן מחובר לקהילה המדעית. פרוסט ציין כי הוא אופטימי ביחס לסיכוייה של הקופקסון להמשיך להיות תרופה מרכזית לחברה ואמר כי אלמלא הקרבה לדו"חות הכספיים היה מתפתה לרכוש מניות טבע נוספות.

פרוסט נשאל אם הוא אישית בוחן את תפקודו ואת תפקוד הדירקטוריון ואם אינו סבור שנדרשת הערכה מחודשת ויסודית של תפקוד הדירקטוריון. פרוסט ענה כי בחינת תפקודו ותפקוד הדירקטוריון נעשית על בסיס יומי. הוא הדגיש כי הוא יקבל את בקשת הדירקטוריון להמשיך לכהן כיו"ר אולם להערכתו על החברה לבצע תהליך מסודר של בחירת מחליף כדי לא תעמוד במצב בלתי צפוי.

פרוסט הביע את בטחונו בתגובה לשאלתה של האנליסטית ג'יימי רובין שהמנהלים שהובאו לחברה על ידי לוין יישארו בה. רובין ציינה שעזיבתו של לוין היא אכזבה עצומה, ושאלה מה היא אומרת על התרבות הארגונית בחברה ועד כמה היא תשפיע על יכולתה של החברה לשכור את שרותיו של מנכ"ל מהשורה הראשונה. פרוסט השיב כי טבע היא חברה מרתקת ומלהיבה ואמר כי הוא יודע כי הרבה מועמדים ראויים יציעו את עצמם למשרה.

פרוסט שיבח את לוין על תרומתו לחברה כולל גיוס צוות ניהולי של מנהלים מוכשרים והעריך שבפני טבע עומדות הזדמנויות פנטסטיות. אייל דשא סמנכ"ל הכספים של טבע, שמונה כמנכ"ל הזמני, הודה לדירקטוריון על האמון בו וציין כי החברה מצמצמת את טווח התחזית למכירותיה ב-2013 ל-19.7 עד 20.3 מיליארד דולר וצופה שתסיים את השנה ברווח של 4.95 עד 5.05 דולר למניה.

אמיר אלשטיין, נציג דירקטוריון טבע, אמר בשיחה עם עתונאים כי ד"ר ג'רמי לוין מנכ"ל טבע פוטר משום שמועצת המנהלים חיפשה מנהיגות אפקטיבית ונחושה יותר ולא בשל האסטרטגיה של לוין אותה הגדיר כטובה. אלשטיין הכחיש כי פגישתו של לוין עם עיני וההסכמות שהושגו בה היו הסיבות לפיטוריו. אלשטיין הביע את מחויבותו להסכמות שהושגו בפגישה זו.

יאיר לפיד שוחח עם אייל דשא

שר האוצר, יאיר לפיד שוחח היום עם דשא. לפיד הביע בפני דשא את דאגתו נוכח הפיטורים הצפויים בטבע. בשיחתם הבטיח דשא ללפיד כי ההבנות וההבהרות שהיו בין המנכ"ל הקודם לבין שר האוצר עומדות בעינן. כמו כן, הובהר כי לא יהיה עיכוב בדיונים הנערכים כעת בשאלת הרווחים הכלואים.

ח"כ איציק שמולי, מסר בתגובה להתפטרות כי "אין ספק שהתנהלותה של טבע בשבועות האחרונים היתה תמוהה ומנותקת, אבל אם מישהו חושב להשתיק כך את הביקורת הציבורית ואת דוח מבקר המדינה אודות המדיניות המעוותת של מתן הטבות מס לחברות הגדולות והחזקות בלא הגבלה או בחינה הוא טועה טעות מרה. אין כאן שום תחושת הישג או שמחה לאיד- הסוגיה היא עקרונית ולא פרסונלית ואת הדרוש תיקון- נתקן".

מוקדם יותר היום הודיע לוין על התפטרותו מראשות ענקית הפרמצבטיקה. מחליפו דשא מכהן כיום כמנהל הכספים הראשי (CFO) של טבע (מאז יולי 2008). בעקבות ההודעה, הופסק המסחר במניית החברה בבורסה בתל אביב עד 14:45. בוול סטריט צונחת המניה ב-5% בטרום מסחר. מחר תפרסם טבע את דו"חותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2013.

דשא כיהן בעבר כסגן מנהל הכספים הראשי בחברת טבע בשנים 1989-1996 ובשנים 2000-2008 כיהן כסמנכ"ל בכיר ומנהל הכספים הראשי בחברת צ'ק פוינט. בשנים 1996-2000 כיהן דשא כמנהל כספים ראשי, של סייטקס. באוניברסיטה העברית בירושלים השלים דשא את שני תאריו, תואר ראשון בכלכלה, 1978, ותואר שני במינהל עסקים במימון, 1981.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker