"הקדנציה הקצרה של לוין בטבע - כישלון מהדהד"

יניב פגוט: "הנתק אשר הוכחש בין מנכ"ל טבע ליו"ר החברה הכריע את עתידו של לוין בחברה" ■ אלדד תמיר "לא ממש הפתעה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

טבע הודיעה הבוקר כי דירקטוריון החברה הגיע להסכמה עם ד"ר ג'רמי לוין לפיה הוא יסיים את תפקידו כנשיא ומנכ"ל החברה. הדירקטוריון מינה את איל דשא, סמנכ"ל בכיר ומנהל הכספים הראשי של טבע, כממלא מקום נשיא ומנכ"ל החברה, באופן זמני.

התגובות משוק ההון לא איחרו לבוא. יניב פגוט אסטרטג ראשי קבוצת איילון טוען כי "במבחן הביצוע של מנית טבע והערך שנוצר למחזיקי המניה מהווה הקדנציה הקצרה של לוין כישלון מהדהד זאת מאחר שהמניה איבדה כ- 10% מערכה מאמצע שנת 2012 עת מונה לתפקיד ועד היום. בשנת 2012 ירדה המניה ב- 7% ואילו מתחילת שנת 2013 עלתה מנית טבע ב-6% בלבד בעוד מדד חברות הבריאות בארה"ב עולה מתחילת השנה בכ-35%.

"שוב הוכח כי המשפט הוותיק: אין עשן בלי אש הנתק אשר הוכחש בין מנכ"ל טבע ליו"ר החברה הכריע את עתידו של לוין בחברה וגרר אותו לסיים את תפקידו בחברה. האמינות של החברה בכל האמור בהכחשותיה בנדון נפגמה", ציין פגוט.

כתבות נוספות באתר TheMarker

עורכי הדין ב-2013: כמה מרוויחים ומה הפער בין ת"א לירושלים?

9 מכוניות אמינות וחסכוניות בפחות מ-70 אלף שקל

ג'רמי לויןצילום: בלומברג

עוד הוסיף האסטרטג הראשי של קבוצת איילון כי "לאחר שהחזון שהוצג על ידי מנכ"ל הקודם של טבע שלמה ינאי התפוגג ולוין אשר החליף אותו לפני כשנה וחצי שינה כיוון אסטרטגי, קיים חשש כי החברה תכנס לורטיגו אסטרטגי בשוק סופר תחרותי בו חוסר מיקוד אסטרטגי הינו חיסרון תחרותי קטלני. לחץ בחברה עלול להביא עימו רכישות ומיזוגים גדולים אשר לא נראו בחברה בעת האחרונה בעתיד הנראה לעין".

לסיכום, ציין פגוט כי "ישנו חשש לכיסאות מוזיקלים פרסונליים מחודש בהנהלת טבע אשר יפגע בתפקודה של החברה בטווח הקצר אחר הכלל לוין ביצע בשנים האחרונות מהפכה פרסונלית בשדרה הניהולית בטבע ומנכ"ל חדש עלול לזעזע את הנהלת החברה שוב בהיבט זה. מעניין יהיה לבחון האם טבע תחזור לאופציית המנכ"ל הישראלי או שתתור אחר מנכ"ל זר נוסף בתקווה כי הפעם זה יצליח".

אלדד תמיר, מנכל תמיר פישמן אמר בנושא התפטרות מנכל טבע כי זו "לא ממש הפתעה, ג'רמי לווין נכנס למצב קשה בחברה – מצב בו הצורך בחיבור תרבותי ותקשורתי לחברה הישראלית הוא קריטי. לקחו מנכ"ל לא ישראלי, שנכנס לחברה עם בעיות תפעוליות ואסטרטגיות קשות. הנתק שנוצר אל מול המשקיעים והתקשורת יצר חוסר אמון. השילוב של מנכ"ל זר עם חברה בינלאומית אך ישראלית בהווי, בהיעדר אסטרטגיה, מנהיגות ודרך הינו שילוב מאוד בעייתי.  אני מאמין כי אייל דשא הוא בחירה מעולה ואפשרות לדרך חדשה".

ארז צדוק מקרנות אביב אמר בהקשר זה כי "ההתפטרות של לוין היא בבחינת חדשות רעות לעובדי טבע בפרט ולישראל בכלל. יו"ר הנהלת טבע, פרוסט, מוביל קו מאוד נוקשה בעד פיטורים בחברה ונגד העלאת המיסוי, בעוד משכורתו והמימון הדלק למטוסו הפרטי ממשיכים לזרום מקופת החברה ללא צמצום.

"אם ימונה מנכ"ל בדמותו של פרוסט, טבע לא תהסס להעביר פעילות מישראל אם תידרש להעלות מיסוי וכן לא תהסס לפטר עובדים בעוד ההנהלה הכושלת, כולל הדירקטוריון שאישר את הרכישות הממונפות ואת האסטרטגיה הבעייתית, ממשיך ליהנות מכל התנאים. ייתכן שלמשקיעים אלו חדשות טובות בטווח הקצר, אך אם לא יהיה שינוי מהותי בהנהלה הבכירה של הבנק, ותחלופת המנכ"לים תמשיך בתדירות גבוהה, סביר להניח שבטווח הארוך גם המניה תמשיך לסבול מתשואת חסר".

ח"כ סלומינסקי (הבית היהודי) ציין  בתגובה להתפטרותו של לוין, כי טבע "הפנימה את גודל המשבר והיא הולכת לקראת תהליכי התייעלות רציניים". סלומינסקי הוסיף כי: טבע היא חברה מצוינת, המהווה מקור גאווה למדינת ישראל ומספקת מקומות תעסוקה למשפחות רבות. אני משבח על תחילתו של תהליך השינוי – הצעד של ג'רמי מצביע על כך שב"טבע" החליטו להתייחס ברצינות מלאה לצורך בשינוי אמיתי. אם אכן החברה תמשיך לקדם את תהליכי הייעול, לא יהיה שום צורך בפיטורי עובדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker