בעלי מניות בלאומי: מינוי משה דברת לדירקטוריון מנוגד לתקנון הבנק

בעקבות פסילת מועמדותה של אתי לנדרמן על ידי בנק ישראל, החליטו בלאומי למנות את דברת, שזכה במרב הקולות אחריה

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

הסערה סביב הליך מינוי חברי הדירקטוריון בבנק לאומי נמשכת: בעלי מניות בבנק לאומי טוענים כי הבנק מנסה לאשר את מינויו של משה דברת לדירקטור בבנק, במסגרת הליך שאינו קיים בתקנון הבנק.

בעקבות האסיפה הכללית של בעלי המניות - שהתקיימה בשבוע שעבר למרות התנגדות מצד מבקר המדינה - אתי לנגרמן אמורה היתה להתמנות לכהונת דירקטור בבנק לאומי, לאחר שזכתה לתמיכה במינויה מצד בעלי המניות בבנק. ואולם במסגרת הליך אישור מינויה על ידי בנק ישראל, היא נפסלה בטענה כי אחותה מועסקת בבנק וכי בכך נוצרת לה זיקה עם הבנק באופן הנוגד את חוק הבנקאות. בעקבות פסילה זו דיווח בנק לאומי כי דברת יתמנה במקומה - לכהונה שלישית ברציפות - משום שהוא זכה במרב קולות התמיכה מבין המועמדים שלא נכנסו לדירקטוריון הבנק.

ואולם בעלי מניות בבנק לאומי טוענים באמצעות יועצים משפטיים בכירים, כי הליך המינוי שלאומי מבקש להחיל על דברת אינו מעוגן בתקנון הבנק, ועל כן יש לפנות פעם נוספת לאסיפה הכללית - שתכריע מי המועמד שיתמנה במקומה של לנגרמן.

בבנק לאומי מודים כי תקנון הבנק אכן לא מספק מענה לתרחיש שבו מועמד נבחר על ידי האסיפה הכללית ונפסל על ידי בנק ישראל, אך מציינים כי זימון האסיפה הכללית קובע כי בתרחיש של פסילת מועמד על ידי בנק ישראל - יתמנה המועמד שזכה אחריו למרב הקולות. “יודגש כי אם נפסל מי מהנבחרים מסיבה כלשהי, כולל על ידי המפקח על הבנקים, ייחשב מי שזכה למספר הגבוה ביותר של תומכים בהצבעה באסיפה הכללית אחרי המועמד שנפסל - כמי שנבחר”, נכתב בזימון האסיפה הכללית. בלאומי מבהירים כי כללים אלה אף צוינו באסיפות הכלליות למינוי דירקטורים שהתקיימו בשלוש השנים האחרונות.

משה דברת

הבעיה היא שכללים המופיעים בזימון לאסיפה הכללית נוסחו בידי דירקטוריון הבנק, בעוד שהליך מינוי הדירקטורים צריך להיות מוגדר בתקנון המאושר בידי בעלי המניות. פרופ’ יוסי גרוס, מומחה לדיני תאגידים, אמר כי “תקנון הבנק הוא המסמך המחייב שעל פיו יש למנות דירקטורים. הזימון לאסיפה הכללית צריך להיות נגזרת מהדברים האמורים בתקנון הבנק”.

עם זאת, גרוס מפנה לסעיף 49 לחוק החברות, הקובע כי “סמכות של החברה שלא הוקנתה בחוק או בתקנון לאורגן אחר, רשאי הדירקטוריון להפעילה”. לכן, לדברי גרוס, יש לראות בזימון האסיפה הכללית - שהוצעה מטעם הדירקטוריון - החלטה של הדירקטוריון. לפיכך, גרוס שולל את טענות בעלי המניות בבנק בעניין מינויו של דברת. נציין גי גרוס עצמו היה מועמד מטעם קבוצת עזריאלי לדירקטוריון לאומי, אך הסיר את מועמדותו לפני תחילת הליך הבחירה.

מבנק לאומי נמסר: “בנק לאומי אינו מעורב בבחירת הדירקטורים, אלא משמש צינור להעברת המידע וכלי לקיום האסיפה. נוהל ההצבעה הובא לידיעת כל בעלי המניות 37 ימים לפני מועד האסיפה. הנוהל הזה נכתב הרבה לפני שהתעוררה הבעיה הנוכחית, מבלי לדעת כלל מי ייבחר ומה תהיינה התוצאות, הובא לידיעתם של כל בעלי המניות ומעולם לא נתקל בהתנגדות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker