מועדון ה-57 מציג: 0% מס

במעלימי מסים יחידים קל להיאבק - אבל תאגידי הענק ממשיכים לחגוג

אשר שכטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
אשר שכטר

כולם כבר יודעים שאפל כמעט אינה משלמת מסים בארה”ב. בשנה האחרונה חטפה ענקית הטכנולוגיה ביקורת מכל כיוון בשל מדיניות תשלום המסים שלה, שעיקרה פשוט - מסים זה לאנשים הקטנים.

הסנאטורים ג’ון מקיין וצ’ארלס לוין טענו שאפל התחמקה מתשלום מסים בסך 44 מיליארד דולר בארבע השנים האחרונות וכינו אותה “אחת ממתחמקות המסים הגדולות בארה”ב”. אירלנד הבטיחה לסגור את פרצת המס שבה השתמשה אפל כדי להגן על הכנסותיה ממיסוי, והסיקור התקשורתי הנלווה לנושא היה פחות מחיובי ‏(אירלנד אמנם השאירה פרצה אחרת, גדולה יותר - אבל זה כבר סיפור אחר).

אפל, מתברר, אינה היחידה. לפני כמה חודשים פירסם משרד הבקרה של הקונגרס האמריקאי דו”ח שלפיו, חברות בארה”ב שילמו ב–2010 שיעור מס אפקטיבי של 12.6%, הרבה מתחת למס החברות הפדרלי הרשמי בארה”ב - 35%. יתרה מזו, העיתון “USA Today” דיווח השבוע כי 57 מתוך החברות הנסחרות במדד 500 S&P שילמו בשנה האחרונה מס אפקטיבי של 0%. כן, 0%. זו אינה טעות דפוס.

יותר מ–10% מהחברות הגדולות בארה”ב, כמו ניוז קורפ, ורייזון ומטלייף, שילמו שיעור מס אפקטיבי עגול ויפה של 0% - ואפילו פחות מכך - כלומר, מס הכנסה שלילי. כמה מאותן חברות הצליחו להתחמק ממס, מכיוון שרשמו הפסדים, וכמה מהן הרוויחו, מכיוון שהשתמשו בגימיקים חשבונאיים.

כל זה, כמובן, חוקי לחלוטין, אבל לא מריח טוב. יותר ויותר אמריקאים מבינים כי ארה”ב זקוקה נואשות לרפורמה במדיניות המסים התאגידיים. בשנים האחרונות החריף ממשל אובמה את המאבק בהעלמות מסים מצד האזרחים, וכעת הגיעה השעה לטפל בתאגידי הענק. אחרי הכל, הכלכלה האמריקאית מפסידה כ–300 מיליארד דולר בשנה כתוצאה מהתחמקות מתשלום מסים.

ואולם זאת, כמובן, אינה רק בעיה אמריקאית. השבוע חשפה רשות המסים הבריטית שעל כל 10 ליש”ט שהיא מנסה לגבות מתאגידים בינלאומיים, היא מפסידה יותר מליש”ט כתוצאה מתרגילים חשבונאיים של חברות כמו אפל, גוגל וסטארבקס. התכסיסים האלה עולים למשלמי המסים הבריטים 4.7 מיליארד ליש”ט בשנה.

הבעיה היא שבמעלימי מסים יחידים קל להיאבק, אבל בתאגידים בינלאומיים - שמנצלים פרצות בחוק כדי להעביר רווחים ממדינה למדינה - קשה הרבה יותר להילחם. מלחמה כזאת צריכה להיות גלובלית ולהתבסס על תיאום בינלאומי.

הצעדים שנקטו עד כה בעניין זה מנהיגי המדינות המפותחות היו מהוססים למדי. בחודש שעבר הסכימו מנהיגי ה–G20 על צעדים שנועדו להקשות על תאגידים להתחמק ממסים, כולל הסכמה לשתף מידע ביניהם. ואולם, המאבק עדיין בחיתוליו, ורואי החשבון של התאגידים הבינלאומיים יצירתיים יותר מפיקאסו. ללא פעולה נחרצת, מועדון ה–57 ימשיך לצחוק כל הדרך לשווייץ.

אשר שכטר

חנות אפל בשנגחאי, היוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker