מבקר הפנים של כלל ביטוח, יוסף אביטל, הוזז מתפקידו

את אביטל שעובד בכלל ביטוח 21 שנה יחליף כנראה סגנו, ערן שחף ■ אביטל מצטרף לשורה של בכירים בכלל ביטוח שעזבו או הועזבו מתפקידם מאז מינויו של איזי כהן למנכ”ל לפני פחות משנה

אסא ששון

בשעת ערב מאוחרת ביום חמישי האחרון שיגרה חברת כלל ביטוח הודעה לקונית לבורסה. ההודעה הקצרה ציינה כי מבקר הפנים של החברה, יוסף אביטל, מסיים את תפקידו. אביטל יסיים את תפקידו בסוף מארס 2014, כמעט 21 שנה לאחר שהחל לעבוד בכלל ביטוח.

מי שמועמד ‏(כנראה מועמד יחיד‏) להחליפו הוא סגנו זה כ-10 חודשים, עו”ד ערן שחף. עד למינויו כמבקר פנים שימש שחף מזכיר כלל ביטוח. תפקיד מזכיר חברה הוא בעיקרו מינהלי, וכולל כתיבת פרוטוקולים של הדירקטוריון והועדות השונות, זימונים לישיבות ההנהלה השונות והכנת החומרים לקראתם. נוסף על כך, שימש שחף קצין ציות של החברה. תפקידו של קצין ציות הוא לוודא כי האורגנים השונים בחברה עומדים בדרישות החוק ובדרישות שנקבעו בידי הארגון.

מקורבים לחברה ציינו כי אביטל, הנחשב איש מקצוע, אינו פורש על רקע מקצועי אלא פרסונלי. כלומר, על רקע חריקות במערכת היחסים עם מנכ”ל החברה, איזי כהן. המקורב ציין גם כי מערכת היחסים ביניהם חרקה מהיום הראשון שבו כהן נכנס לתפקיד. עוד ציין הגורם, כי לשחף אין ניסיון בתחום הביקורת, והוא בוודאי חסר ניסיון ניהולי הנדרש לנהל חטיבת ביקורת בחברה בסדר גודל של כלל ביטוח - חברה המנהלת 4,000 עובדים עם מגוון פעילויות, כגון ביטוח אלמנטרי, ביטוח בריאות, וניהול חיסכון פנסיוני.

כיום כוללת חטיבת הביקורת בכלל ביטוח 25 עובדים, ומי שאחראי על הקמתה הוא אביטל. חטיבת הביקורת בכלל אחראית על הביקורת בכל אורגני הקבוצה, ולא רק בחברת הביטוח. מבקר פנים כפוף לוועדת הביקורת של החברה והוא מדווח ישירות ליו”ר הדירקטוריון. כך אמור להימנע ניגוד עניינים, וליצור מצב שבו גם מנכ”ל החברה יהיה תחת פיקוחו של מבקר הפנים.

מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהןצילום: עופר וקנין

כהן מונה לתפקיד מנכ”ל כלל ביטוח לפני כעשרה חודשים. עם כניסתו לתפקיד הוא ניער את צמרת המנהלים בחברה ושלח 15 מנהלים בכירים הביתה. בנוסף, הוא פיטר כ–200 עובדים וביצע שינויים מבניים בחברה, הכוללים מערך תביעות אחיד, חיזוק מערך המכירות, מיזוג כלל בריאות לתוך כלל ביטוח, וכן יצירה של חטיבת מטה ומערך קשרי לקוחות, שיווק ואסטרטגיה. את שורות המנהלים שנאלצו להיפרד מכיסאותיהם מילא כהן בחלק ממנהלי חברת הביטוח מגדל, שבה שימש כהן מנכ”ל במשך שנים רבות.

אם יאושר מינויו של שחף, הנחשב מקורב לכהן, ישלים כהן את החלפת שדרת הניהול של כלל ביטוח, כך שכולה תהיה מורכבת מאנשיו. מי שמאשר את מינויו של מבקר הפנים היא ועדת הביקורת של כלל הביטוח, ולאחר מכן נדרש אישור של המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר.

לפני כמה חודשים מינה המפקח על הביטוח הקודם, עודד שריג, את משה טרי כמחזיק מניות השליטה בכלל ביטוח. החלטת שריג למנות נאמן לחברה התקבלה בעקבות החלטת נושי אי.די.בי לקחת את השליטה בחברה לידיהם. שריג סיכם עם הנהלת החברה כי אם השליטה בחברת הביטוח כלל תילקח מקבוצת אי.די.בי, יהיה רשאי המפקח על ביטוח למנות נאמן מטעמו לכלל ביטוח.

טרי, שמונה לנאמן לחברה, שימש בעברו יו”ר רשות ניירות ערך, ולפני כן מילא כמה תפקידים בכירים בשוק ההון, ובהם מנכ”ל בית ההשקעות החברה המרכזית לניירות, שלימים הפכה להיות מגדל שוקי הון. טרי גם היה מועמד לתפקיד מנכ”ל משרד האוצר ולמנהל רשות המסים בתקופתו של השר הקודם, יובל שטייניץ.

ההחלטה של שריג לא היתה פשוטה, והוא יכול ללבוש צורות שונות, כמו משקיף או מנהל בפועל, בהתאם למנדט שיוענק לו בידי המפקח. האנליסט מאיר סלייטר מדש ברוקראז’ התייחס לעניין וציין: “ייתכן שתפקידו יהיה לסנן את הרוכש הפוטנציאלי כדי שיידע מה עומד מולו ומהן הדרישות של המפקח ממי שרוכש חברת ביטוח”.

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: “מבקר החברה והחברות הבנות, אביטל, הודיע לדירקטוריון החברה על סיום תפקידו. אביטל היה המבקר הראשון של קבוצת כלל, והוא הקים את מערך הביקורת הקבוצתי של החברה. דירקטוריון החברה הודה לו על שנים רבות של עשייה."

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker