הנהלת טבע והדירקטוריון זקוקים בדחיפות לכדור הרגעה נגד משברים

המשבר הנוכחי בטבע נראה יותר מכל דבר אחר כמו חזרה על מאבק השליטה שהסתיים במהירות במאי 2012, עם הארכת כהונתו של היו"ר פיליפ פרוסט עד אוגוסט 2015 ■ ייתכן שחלק מחברי דירקטוריון טבע סבורים שהמשבר הוא הזדמנות להיפרד מפרוסט עוד קודם

יורם גביזון

"אני מכחיש מכל וכל את השמועות המרמזות על כך שאני שוקל להתפטר מניהולה של טבע. מדובר בידיעה חסרת בסיס", אמר אתמול ד"ר ג'רמי לוין, מנכ"ל טבע. לוין הגיב על ידיעה ששודרה שלשום בחדשות ערוץ 2 שלפיה הוא שוקל להתפטר - בעקבות קרע ביחסיו של לוין עם יו"ר החברה פיליפ פרוסט (76), המתח ביחסי ההנהלה והדירקטוריון ודרישת ההנהלה מחברי הדירקטוריון להפסיק להתערב בניהול המשבר שפרץ לאחר שטבע פירסמה את תוכנית ההתייעלות שלה ואת כוונתה לפטר 5,000 מעובדיה.

קשה להיזכר בחברה שהדימוי הציבורי שלה הידרדר מהר כל כך ממעמד של "מניית העם" ומודל לחיקוי לחברה מסוכסכת ורדופת הדלפות, שמנכ"לה מפרסם הבהרה שאין בכוונתו להתפטר שבועיים בלבד לאחר שהתגאה כי ביקש אזרחות ישראלית במשרד הפנים בפתח תקוה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

21% מהקשישים בישראל נמצאים מתחת לקו העוני אחרי תשלומי רווחה

לפניכם בתור // ההכנסות מתיירות רפואית זינקו לחצי מיליארד שקל בשנה

מימין: יו"ר טבע, פיליפ פרוסט, והמנכ"ל, ג'רמי לויןצילום: תומר אפלבאום

כיצד קרה שטבע, שהצלחה הוא שמה האמצעי, נכשלה כישלון כה חרוץ בניהול המשבר הנוכחי? איך קורה שהנהלת החברה לא מכירה ביסוד מרכזי כל כך בתרבות הישראלית כמו דוגמה אישית, ולא מצהירה על חיתוך של 10%-15% בשכרה במקביל לפיטורי עובדים? איך קורה שדירקטור כמו חיים הורביץ מסבך את הנהלת טבע בצורך להגן על עמדה בלתי אפשרית, כאשר הוא קושר את הצורך בפיטורים בישראל בציפייה של הציבור שטבע תשלם מס גבוה מ-0.3% על רווחיה? לא ברור איך בתוך פחות משבועיים מוצאים לנכון שלושה בכירים שונים בחברה - היו"ר פרוסט, המנכ"ל לוין והורביץ - להתראיין כשכל אחד שולח מסר אחר מנוגד.

פערי תרבויות ארגוניות

איך ייתכן שחברה ותיקה ובעלת ניסיון וזיכרון ארגוני רב כמו טבע אינה מצליחה להשתלט על הדלפות של מסמכים פנימיים - כולל מסמך שמוכיח כי טבע לא דייקה בנושא פיטורי עובדים בישראל, או מסמך שלועג להסתדרות, שותפתה של טבע למשא ומתן, וגורר אותה בהכרח לנקוט עמדה קיצונית יותר בעתיד, כשברור שהמדליף פוגע במזיד ביכולתה של החברה ליישם את האסטרטגיה שאותה אישר הדירקטוריון?

אחד ההסברים נעוץ כנראה בהרכב דירקטוריון החברה מצד אחד ובפערי התרבויות הארגוניות בין חברים בו לבין היו"ר והמנכ"ל ובין המנכ"ל לבין היו"ר. בעקבות סדרה ארוכה של רכישות, דוללו אחזקותיהם של המייסדים הישראלים, ועכשיו יושבים במועצת המנהלים של החברה דירקטורים זרים - ובהם רוג'ר אברבנל, לשעבר בכיר במקינזי, שייעצה לטבע פעמים רבות בתוכניותיה האסטרטגיות, פרופ' רוג'ר קרונברג ופרופ' ריצ'רד לרנר - כולם בעלי ידע נרחב ברפואה, אבל מרוחקים מישראל וחפים מאינטרסים ומאמביציות אישיות.

דירקטוריון החברה כולל גם אנשי עסקים בכירים מקומיים, כמו דן פרופר וגליה מאור, שכבר עשו קריירה מפוארת בניהול חברת אסם ובניהול בנק לאומי, ופרופ' משה מני, סגן היו"ר הוותיק - שגם הם אינם מונעים על ידי הרצון לעמוד בראשה של טבע .

לצדם יושבים בדירקטוריון נציגי הבעלים, ובהם אמיר אלשטיין ‏(57‏) וחיים הורביץ ‏(52‏), שניהם שייכים לדור השני של בעלי ומייסדי טבע, ושניהם לא בלטו כאשר כיהנו כחברי הנהלת החברה ומצאו את עצמם מחוץ לה בגיל צעיר יחסית. שניהם מעולם לא הסתירו את חוסר שביעות רצונם מהאופי האמריקאי של טבע בעקבות המינויים של יו"ר ומנכ"ל שעברית אינה שפת אמם, ולא הכחישו שמועות על רצונם לתפוס את מקומו של פרוסט בבוא היום. עם קבוצה זו מזוהה גם דן זיסקינד, שהיה המנהל הפיננסי של טבע במשך 31 שנים - בתקופת אלי הורביץ המנוח, ואחר כך גם בכהונתם של ישראל מקוב ושלמה ינאי. זיסקינד הוחזר לדירקטוריון טבע ב–2010, ונחשב כמינוי שמטרתו היתה לבסס את אחיזתו של אלי הורביץ בדירקטוריון.

אמיר אלשטיין צילום: אליהו הרשקוביץ
חיים הורביץצילום: עופר וקנין

המכתב החריף ששלחה ההנהלה הבכירה של טבע לדירקטוריון והדרישה מחברי דירקטוריון לחדול מניהול עצמאי ולא מוסמך של המשבר הם שיא חדש ביחסים הקשים שבין הנהלתה הבכירה של החברה לדירקטוריון - אבל לא הראשון.

המשבר נראה יותר מכל דבר אחר כמו חזרה על מאבק השליטה שהסתיים במהירות במאי 2012, כאשר פרוסט הודיע במפתיע במסיבת עיתונאים, שכונסה לרגל הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2012, שדירקטוריון טבע החליט להמליץ על המשך כהונתו במשך שלוש שנים נוספות, על רקע חרושת שמועות על רצונם של אמיר אלשטיין, חיים הורביץ, בני משפחות המייסדים וזיסקינד להחליף את פרוסט כיו"ר.

קשה היה להתעלם מהתדהמה על פניהם של כמה מהנוכחים, ובהם חברי דירקטוריון טבע. עשרה ימים לאחר מכן נדרשו חברי הדירקטוריון לגבות את הצהרתו המפתיעה של פרוסט, ואישרו פה אחד את הארכת כהונתו עד אוגוסט 2015. לנוכח הקולות העולים מדירקטוריון טבע, נראה שאחדים באמת סבורים שהמשבר של טבע הוא הזדמנות להיפרד מהיו"ר הרבה לפני אוגוסט 2015.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker