הבנקים הזרים מקשים על ישראייר במימון רכישת מטוס חדש

תנאי המימון שהעמידו הבנקים לישראייר נובעים, ככל הנראה, ממצבה הפיננסי של אי.די.בי תיירות וחוסר הבהירות בנוגע למצבה של החברה האם, אי.די.בי פיתוח. אי.די.בי תיירות ערבה להתחייבויות ישראייר וחברות־בנות נוספות בסכום של 277 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

ישראייר נאלצה באחרונה לוותר על תוכנית לרכישת מטוס איירבאס A320 בעלות של 40 מיליון דולר, לאחר שקיבלה הצעות לא אטרקטיביות מבנקים זרים. ישראייר רכשה שני מטוסים מדגם איירבאס 320 בעלות של 38 מיליון דולר כל אחד, לאחר שרכשה שני מטוסי 72 ATR בעלות של 17 מיליון דולר כל אחד. החברה היתה אמורה לקבל ב–2014 מטוס שלישי מסוג A320 ואף הפקידה 7.5 מיליון דולר כמקדמה.

בדו”חות הכספיים לרבעון השני של 2013 צוין כי ישראייר בוחנת אפשרות למימון מחדש מול הבנק שמימן את רכישת שני מטוסי האיירבאס הקיימים ובמקביל גם מול גופי מימון זרים, כך שתוכל להשלים את רכישת המטוס הנוסף. ואולם, הבנקים הזרים שבדקו את מצבה הפיננסי של אי.די.בי תיירות, החברה־האם של ישראייר, לא התלהבו מהיקף החוב הפיננסי של החברה ולא ממצבה של החברה־האם, איי.די.בי פיתוח, שערבה להתחייבויותיה.

לפי הערכות, ההצעות שקיבלה ישראייר הם למימון המטוס הנוסף בריבית של ליבור ‏+ 4%–5%. לפיכך, בהתחשב בהחזר קרן של הלוואה ל–15 שנה ‏(6.7%‏) החברה אמורה לייצר רווח תפעולי תזרימי ‏(EBITDA‏) דו־ספרתי של 11%–12% רק כדי לעמוד בתשלומי הריבית והקרן על ההלוואה.

ישראייר הציגה שיפור משמעותי בתוצאותיה התפעוליות בשנתיים האחרונות, כולל מעבר מהפסד EBITDA של 1.5 מיליון דולר ב–2011 לרווח של 10.5 מיליון דולר הצפויים בינואר–ספטמבר 2013. ואולם, שיעור ה–EBITDA שלה הוא 4% בלבד וגודלו האבסולוטי ‏(10 מיליון דולר ב–2013 לפי הערכות‏) אינו מכסה את החזר הריבית והקרן על השקעה של כ–13 מיליון דולר לשנה בארבעת מטוסי החברה.

בהתחשב בעובדה שהחל בקיץ 2014 עשויה ישראייר להתמודד עם מציאות שבה כל חברת תעופה בעלת רישיון אירופי ‏(AOC‏) תוכל להפעיל טיסות לישראל וממנה, עולה השאלה האם לא כדאי שישראייר תחכור מטוסים ולא תיקח על עצמה סיכון של השקעה כה כבדה ברכוש קבוע? נראה כי תנאי המימון שהעמידו הבנקים הזרים בפני ישראייר נובעים גם ממצבה הפיננסי של אי.די.בי פיתוח, שהחברה־הבת שלה, אי.די.בי תיירות, ערבה להתחייבויות ישראייר וחברות־בנות נוספות בסכום של 277 מיליון שקל, נכון לסוף 2012, וגם מחוסר הבהירות סביב מעמדה של קבוצת אי.די.בי עד לגיבושו של הסדר חוב.

אי.די.בי תיירות, החברה־האם של ישראייר, חייבת לבנקים, נכון לסוף 2012, 489 מיליון שקל בגין הלוואות שנושאות ריבית של 2.3% עד 6.75% ועומדות לפירעון ברובן ב–2013 וב–2014. ישראייר תצטרך למחזר הלוואה של 226 מיליון שקל לבנקים המקומיים, ככל הנראה בנק לאומי ובנק הפועלים.

מקבוצת אי.די.בי נמסר: “חברת ישראייר רכשה בשנתיים האחרונות את צי המטוסים החדיש ביותר. החברה מימנה זה כבר רכישה של ארבעה מטוסים חדשים ובוחנת באופן שוטף הזדמנויות עסקיות למימון מחדש של המטוס החמישי וכלל צי המטוסים שלה. מדובר בהליך פנימי המתבצע ומנוהל בישראייר ללא מעורבות כלשהי של אי.די.בי פיתוח”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker