העליון מעכב את הליך כינוס הנכסים בחברת אירופה ישראל של זיסר

הצו הארעי של בית משפט העליון לא צפוי לחול על ההחלטה של בית המשפט המחוזי בת"א למנות את עו"ד גיורא ארדינסט כנאמן בית המשפט בקשר להעברת מניות השליטה בחברת אלביט הדמיה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בית המשפט העליון החליט אמש לעכב את הליך כינוס נכסים של חברת אירופה ישראל שבבעלות מוטי זיסר. החברה חייבת מיליארד שקל לבנק הפועלים ואינה מסוגלת לפרוע את החוב, לפחות עד ל-10 בנובמבר - המועד שבו הצדדים המעורבים אמורים להגיש את תגובתם.

הצו הארעי של בית משפט העליון לא צפוי לחול על ההחלטה של בית המשפט המחוזי בת"א למנות את עו"ד גיורא ארדינסט כנאמן בית המשפט בקשר להעברת מניות השליטה בחברת אלביט הדמיה (48.4% ) המשועבדות כנגד חוב של אירופה ישראל. בית המשפט העליון ציין כי עד סוף ינואר 2014 הוא יקבע דיון בערעור של תיק זה.

ההחלטה של בית משפט העליון מגיעה בעקבות הערעור שהגישו עוה"ד שלום גולדבלט, ועו"ד ליאת צרפתי שלום, ממשרד גולדבלט גינדס יריב, המייצגים את אירופה ישראל.

מוטי זיסרצילום: יח"צ

החברה מתנגדת לבקשת כינוס הנכסים בטענה כי הסכמי האשראי לא הופרו וכי שיקולי הבנק בהגשת הבקשה הינם שיקולים זרים. זאת למרות שבהחלטתו של השופט של בית משפט המחוזי איתן בורנשטיין להעביר את מניות השליטה באלביט לידי הפועלים, הוא קבע כי הבנק פעל בצורה הוגנת בעוד שזיסר ואירופה ישראל לא עמדו בהתחייבויותיהם.

עדיין לא ברור מתי בנק פועלים יפעיל את זכותו למימוש ערבות אישית שזיסר העניק לבנק כנגד הלוואה של אירופה ויכריז עליו כפושט רגל. ראשי בנק הפועלים הצהירו בעבר כי לא יוותרו לזיסר על שקל, אך בינתיים לא בצעו מעשים אופרטיביים למימוש הערבות האישית.

ההחלטה של בית המשפט העליון מגיעה בעיצומו של השלמת הסדר חוב הענק בחברת אלביט הדמיה, החייבת לבעלי האג"ח ובנקי הפועלים ולאומי כ-2.8 מיליארד שקל ואינה מסוגלת לעמוד בהתחיבויותיה ללא הסדר חוב.

במסגרת ההסדר יומר מרבית החוב (כ-2 מיליארד שקל) למניות והשליטה באלביט (95% ) תעבור לידי נושים בראשות הקרנות יורק ו-DK המחזיקות בכ-35% מהחוב של אלביט.

הפועלים, שחשוף בכ-250 מיליון שקל ומחזיק בשעבוד על 29% מניות חברה הבת פלאזה סנטרס, בינתיים אינו צד להסדר והבנק מחכה לראות איזה דירקטורים ייבחרו באלביט,איזו תוכנית עסקית תציג החברה ומי יהיה המנכ"ל שלה. סביר להניח שלאור היחסים המתוחים בין ראשי הפועלים לזיסר כי במקרה שזיסר ייבחר למנכ"ל החברה הפועלים יטרפד את ההסדר.

במקביל, בימים אלה מקדם בנק לאומי את מכירתה של האחוזה המפוארת של זיסר בכפר גנים שבפתח תקווה ששוויה מוערך ב-70 מיליון שקל. זאת לאחר שזיסר לא עמד במשך תקופה ארוכה ולמרות ההקלות שקיבל מהבנק בהחזר משכנתא של כ-15.5 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker