אלקוברה גילתה במקרה תרופה להפרעות קשב - המניה זינקה ב-100% ב-5 חודשים

חברת הביומד הישראלית שגילתה במקרה פתרון טיפולי להפרעות קשב תשלים השבוע גיוס 
של 33 מיליון דולר בהנפקה שנייה; מי 
שאיבדה קשב מהר מדי היתה טבע, שוויתרה ב–2011 על האופציה לרכוש את אלקוברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

גל ההנפקות והגיוסים של חברות ישראליות בנאסד"ק מתגבר: בסוף השבוע השלימה חברת הביומד אלקוברה את שלב התמחור בהנפקת מניות שבה תגייס 33 מיליון דולר. החברה תנפיק 2 מיליון מניות במחיר של 16.5 דולר למניה.

אלקוברה נטולת המכירות היא דיירת חדשה בבורסה האמריקאית. את הנפקתה הראשונה היא ביצעה במאי השנה לפי מחיר של 8 דולרים למניה ובה גייסה 25 מיליון דולר. מאז השלימה מניית אלקוברה קפיצה של 112%, וכעת היא נסחרת סביב מחיר של 17 דולר.

ההנפקה זכתה לביקושי יתר ערים מצד קרנות ההשקעה המובילות במדעי החיים. עקב כך הוגדל היקף ההנפקה ב–10% לעומת התכנון המקורי.

התשואה העודפת שסיפקה אלקוברה למשקיעים בהנפקה הראשונה של מניותיה אינה מובנת מאליה עבור חברה שהתרופה שלה עדיין נמצאת בפיתוח. אלקוברה מפתחת תרופה לטיפול בהפרעת קשב, וגם קוד המסחר של המניה בנאסד”ק מרמז על כך ‏(הקוד הוא ADHD‏). אבל הייעוד הרפואי הנוכחי של התרופה אינו המקורי, ואלקוברה הגיעה אליו במקרה.

ד”ר דליה מגידו, ממקימי החברה ובעלת המניות הגדולה בה ‏(21%‏), תיכננה לפתח את המולקולה Metadoxine לצורך העלאת רמת האנזים דיהידרוגנז אצל נשים. אנזים זה אחראי לסילוק האלכוהול מהדם. מכאן גם נגזר שמה של החברה Alcobra‏ Alcohol Sobriety)‏).

הניסוי המקורי שערכה מגידו עם שותפה, היזם אודי גלבוע, נכשל, אבל דבר מה חדש התגלה. כחלק מהניסוי המקורי עברו המשתתפים בניסוי מבחנים נוספים כמו מדד הקשב TOVA. למרבה ההפתעה המבחנים הללו הראו שהמולקולה מביאה לשיפור משמעותי בתוצאות מבחני הקשב.

הפרעת הקשב היא תופעה רפואית מוכרת שהמודעות לה מצויה בעלייה עקבית. היא גורמת לעלייה בשיעור המטופלים תרופתית בגילאי 4 עד 17. העלייה במודעות ובשיעור המטופלים מסביר את שיעור הצמיחה השנתי ‏(CAGR‏) של 7.3% שהשוק האמריקאי צפוי לחוות עד 2018 מרמתו הנוכחית - 3.8 מיליארד דולר.

שוק זה מתאפיין בנוכחות מאסיבית של חברות תרופות, חלקן חברות ענק כמו נוברטיס, ג’ונסון אנד ג’ונסון ואיליי לילי, וחלקן חברות מתמחות כמו שייר. אלקוברה תידרש להציג מוצר טוב יותר משל חברות הענק שפועלות בשוק - חלקן במשך עשרות שנים.

אלקוברה, שמנוהלת על ידי ד”ר ירון דניאלי, סבורה שהצליחה בניסיון לשלב את יתרונותיהן של שתי קבוצות התרופות המוכרות למחלה ולהימנע ממגרעותיהן. הקבוצה הראשונה היא קבוצת התרופות הממריצות כמו ריטלין, קונסרטה, ויונס ואדרל שנחשבות לאפקטיביות, אבל סובלות מתופעות לוואי כמו הפרעות בפעולת הלב, מצבי רוח, אי תפקוד מיני, תיאבון מועט ועיכובים בגדילה.

קבוצת התרופות השנייה הלא ממריצה כוללת תרופות כמו Intuniv ,Stratera ו–Kapvay, שנהנות מפרופיל בטיחותי משופר יחסית לקבוצת התרופות הממריצות, אבל חלקן פועלות רק לאחר תקופה ארוכה יחסית של נטילה. האפקטיביות של חלקן נמוכה יחסית לקבוצה הראשונה.

התרופה שפיתחה אלקוברה - MG01CI - פועלת באמצעות מגנון שונה מזה של שתי הקבוצות האחרות. היא הציגה בניסוי הקליני בשלב השני במבוגרים, שבו השתתפו 120 איש, אפקט כפול מזה של התרופה הלא ממריצה המאושרת, ואפקט דומה לזה של התרופות הממריצות. תופעות הלוואי השליליות היו מתונות יחסית ובשכיחות לא גבוהה.

אלקוברה מתכננת להתחיל עד סוף 2013 את הניסוי הקליני בשלב השלישי בתרופה שפיתחה להפרעת קשב למבוגרים. במקביל החברה מתכננת להתחיל את הניסוי הקליני בשלב השני באותה תרופה לטיפול בילדים מתחת לגיל 17.

החברה מרחיבה את טווח היישומים של המולקולה החדשה לתסמונת ה–X השביר - מוטציה של אחד הגנים בכרומוזום ה–X, שהיא הסיבה התורשתית השכיחה ביותר לפיגור שכלי ולאוטיזם. זאת, בעקבות תוצאות טובות שהושגו בשיפור הזיכרון, הפעילות הקוגניטיבית והאינטראקציות החברתיות בניסויים במודל של חיות. הסכומים שגייסה אלקוברה בשתי ההנפקות שביצעה יבטיחו מימון מלא עד לאישור FDA לארבע תוכניות הפיתוח הקליניות שתריץ החברה במקביל ב–2014 להפרעת קשב ולתסמונת ה–X השביר.

העובדה שאלקוברה הציגה נתוני אפקטיביות ובטיחות טובים בשלב הניסוי השני, שנעשה על פי מבנה הניסוי של ארבע התרופות האחרונות שאושרו לשיווק ב–12 השנים האחרונות ובמספר חולים גדול, הקטינה ככל הנראה את הסיכון של אלקוברה, מנקודת ראייתם של המשקיעים המוסדיים.

הצלחה של החברה וקבלת אישור שיווק עלולות לגרום כאב נוסף לחברת טבע למודת האכזבות בתקופה האחרונה. טבע, שרעבה לתרופות מקור חדשות, השקיעה בחברה ב–2010, והחזיקה באופציה לממן את הניסויים הקליניים של אלקוברה עד לאישור התרופה, ולרכוש את החברה במחיר קבוע אם MG01CI תאושר לשיווק. ואולם טבע ויתרה עליה בנובמבר 2011 ערב חילופי הגברי בצמרת טבע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker