הסדר משופר לנושים? החברות הבנות של אי.די.בי התאוששו בעשרות אחוזים

שווי השוק של אי.די.בי אחזקות, שעמד באפריל על 431 מיליון שקל, ירד מאז ב-30% ל-298 מיליון שקל ■ דיסקונט השקעות, כור, שופרסל, אלרון וגיוון דווקא טיפסו מעלה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הפתעה: למרות הצניחה החדה בשיעור 30% במניית אי.די.בי אחזקות מאז חודש אפריל, עלו שעריהן של שאר מניות החברות המוחזקות בידי הקונצרן. מאז הגשת בקשת ההבראה של אי.די.בי באפריל, ירד שווי השוק של החברה מ-431 מיליון שקל (ב-21 באפריל) ל-298 מיליון שקל.

הנכס העיקרי של אי.די.בי אחזקות הינו אחזקה ב-100% ממניות אי.די.בי פיתוח, חברה פרטית שנמחקה מהמסחר לפני מספר שנים. אי.די.בי פיתוח מחזיקה בחברת האחזקות דסק"ש, שמנסה כעת לקבל את אישור בית המשפט לביצוע מיזוג משולש הופכי בו תתמזג עם החברה הבת כור.

אף שנושי אי.די.בי פיתוח מסוכסכים עם בעל השליטה וטוענים כי החברה חדלת פירעון, הרי שלאור המיזוג הקרב עם כור והתאוששות החברות הבנות במורד הפרמידה, שווי דסק"ש בבורסה זינק ב-116% משווי של 969 מיליון שקל ב-21 באפריל לשווי של 2.09 מיליארד שקל כיום.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"סופה מושלמת" // התחזית הקודרת: קחו את הכסף ובירחו מהבורסה

הצלחה לרשת: 1.1 מיליון צופים בהשקת "אקס פקטור"

שוויה של כור (הנוקטת באסרטגית מכירת אחזקותיה המשמעותיות בבנק קרדיט סוויס) זינק ב-43% משווי שוק חברה של 2.3 מיליארד שקל ב-21 באפריל לשווי שוק חברה של 3.3 מיליארד שקל כיום.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

שווי השוק של חברת האחזקות אלרון הפועלת בתחומי מכשור רפואי וטכנולוגיה, ומחזיקה בגיוון, זינק ב-40% משווי שוק של 560 מיליון שקל ב-21 באפריל לשווי שוק של 783 מיליון שקל.

שווי השוק של חברת גיוון זינק ב-25% משווי חברה של 1.8 מיליארד שקל ב-21 באפריל לשווי חברה כיום של 2.27 מיליארד שקל כיום. העובדה כי גיוון קיבלה אישור לשווק ביפן את הגלולת הווידיאו שפיתחה המאבחנת אי סדירויות במעי הדק, לצד האישור שהתקבל באוגוסט מרשות המזון והתרופות האמריקאי FDA לשווק את הגרסה החדשה של גלולת האיבחון, דחפו מעלה את מניית החברה.

התקררות המחאה החברתית הזניקה את שווי השוק של חברת שופרסל ב-26% משווי של 2.5 מיליארד שקל ב-21 באפריל ל-3.2 מיליארד שקל. החברה קיבלה את אמונו של שוק ההון המקומי כאשר מיחזרה חוב באמצעות גיוס חדש של 500 מיליון שקל מהמוסדיים.

מניית חברת סלקום, שנחבטה קשות עקב התחרות בשוק הסלולרי, התאוששה יחד עם שאר המניות במגזר התקשורת. בעקבות כך, שווי החברה זינק מאז 21 באפריל ב-22% משווי של 3.37 מיליארד שקל לשווי של 4.12 מיליארד שקל כיום.

שווי השוק של חברת נכסים ובניין, שהודיעה על השלמת העסקה למכירת בניין ברניס בשיקגו, זינק מאז 21 באפריל ב-20% משווי חברה של 1.237 מיליארד שקל לשווי חברה של 1.48 מיליארד שקל כיום.

בעוד שבוע אמורים המועמדים לרכישת אי.די.בי אחזקות להגיש במסגרת ההסדר את הצעותיהם לבית המשפט המחוזי לעיונו של השופט איתן אורנשטיין. לפי החלטתו האחרונה של בית המשפט, הצעתו של המשקיע הארגטינאי לרכוש את אי.די.בי אחזקות ב-770 מיליון שקל תהווה הצעה מינימלית, כך שכל רוכש אחר, שיפקיד 70 מיליון שקל בקופת בית המשפט כדמי רצינות, יצטרך להגיש הצעה גבוה יותר.

העובדה כי השופט אורנשטיין התעלם עד היום מהשאלה האם אי.די.בי פיתוח הינה חדלת פירעון ולא העביר באופן מיידי את השליטה לנושים, העניקה לקונצרן שעדיין מתנהל תחת דנקנר תקופת גרייס לאושש את נכסיו. לאחר ש-800 מיליון שקל הועברו בהוראת בית המשפט לנאמנות בזמן שהקונצרן מנסה לבצע צעדי התייעלות שונים, הורה לפני שבוע אורנשטיין למשקיף חגי אולמן לשלם לנושים, מחזיקי איגרות החוב והבנקים, את תשלומי הקרן והריבית בסך כולל של 520 מיליון שקל.

עתה נותר לראות האם התאוששות המניות תסייע גם נושי אי.די.בי אחזקות להם חייבת החברה כ-2 מיליארד שקל. המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט אייל גבאי אימץ את חוות הדעת של פרופ' אמיר ברנע שהעריך את שווי אי.די.בי פיתוח ב-950-700 מיליון שקל (550 מיליון שקל במימוש מהיר של נכסים, ש"א).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker