אלפא פלטינום הגיש לפני שבועיים בקשה לפדות חלק מקרנות הבעלים

גובה הפדיון שביקש בית ההשקעות: 20 מיליון שקל ■ 8 מיליון שקל מתוכם הם אחזקותיו של שמואל מנדזיצקי, שעדיין לא קיבל את הכספים שביקש ■ ביום שישי הגיש בנק לאומי תביעה נגד סגל בסכום של 6.4 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבוע שעבר הורה השופט חאלד כבוב מבית המשפט המחוזי בתל אביב על , שבשליטת איש העסקים עמי סגל, כדי ללמוד מה עלה בגורל הכסף של איש העסקים שמואל מנדזיצקי. "נמצאה תשתית ראייתית מוצקה, ויש סיכויים טובים לקבלת הבקשה לתביעה", קבע כבוב.

ההוראה של כבוב ניתנה לאחר שמנדזיצקי, לשעבר מבעלי חברת מחסני חשמל, הגיש בקשה דחופה, שבה טען כי בית ההשקעות אלפא פלטינום ובעליו גנבו כ-30 מיליון שקל מחשבונות שלו ושל ש. מנדזיצקי השקעות שבבעלותו.

סגל הוא הנציג של ואן גארד בישראל, חברת קרנות הנאמנות הגדולה בעולם, המנהלת נכסים בסכום של כ-2 טריליון דולר. תחום פעילות נוסף של סגל הוא ניהול קרנות נאמנות זרות.

השופט חאלד כבובצילום: מוטי קמחי

במכתב שכתב לסגל ערן נוטע, מנכ"ל אלפא פלטינום ניהול השקעות, ב-9 באוקטובר, הנושא את הכותרת "דרישה דחופה לפדיון יחידות השתתפות בקרנות הנאמנות Forum International Equity ו-Forum Global Fix Income Fund", הוא מציין כי ועדת ההשקעות שבה חבר הכלכלן הראשי של החברה, שלמה מעוז, החליטה למכור את הנכסים של הקרנות הזרות שסגל מנהל מתיקי ההשקעות של הלקוחות שלהם.

"אלפא פלטינום ניהול השקעות היא חברה לניהול השקעות. בתקופה האחרונה ביצענו מכירות בקרנות האלו, ובשל בעיות סליקה יחידות ההשתתפות לא נפדו. למרות פניותינו הרבות העניין עדיין לא סודר. ועדת ההשקעות שהתכנסה היום ‏החליטה על מכירה של נכסים אלו מתיקי ההשקעות שהיא מנהלת. אבקשכם לטפל בבעיות הסליקה בין הממשק בחו"ל למערכת הבנקאות בארץ כדי שהכספים ייכנסו במהירות האפשרית ובאופן מיידי. כידוע, כגוף מבוקר הפועל לטובת לקוחותיו אנחנו מחויבים לדאוג לנזילות בתיקי ההשקעות", כתב נוטע. עם זאת, למרות בקשת הפדיון עדיין לא התקבל הכסף בחשבונות של לקוחות החברה.

הפעילות המיוחסת לסגל היתה בקרנות הזרות. בבקשה שהגיש, באמצעות עוה"ד רועי סלוקי ותומר ברם ממשרד ברם סלוקי ושות’, טען מנדזיצקי כי מעוז נושא בתפקיד הכלכלן הראשי בקבוצה של סגל - פורום ייעוץ ופיתוח עסקים, השולטת, בין היתר, באלפא פלטינום.

"נכון למועד הגשת בקשה זו אין ביכולת המבקשים להעריך את אחריותו לנזקיהם", נכתב. עם זאת, נטען כי "לנוכח תפקידו הבכיר והעובדה שהוא מחזיק בידיו מאגרי מידע נרחבים, היכולים לשפוך אור על פעולות המרמה שבוצעו ברכושם, הוא צורף כמשיב לבקשה לצורך תפיסת המסמכים והמידע".

כבוב אישר את תפיסת הנכסים בכל הנוגע לאלפא פלטינום, סגל, נוטע ופורום, אך דחה את הבקשה לגבי מעוז. הוא ציין כי "מעוז שימש כלכלן ראשי של בית ההשקעות, ומנדזיצקי אישר כי לא היה לו כל קשר ישיר או עקיף עמו".

תגובת אלפא פלטינום: "הכסף המנוהל בידי אלפא פלטינום ניהול השקעות בטוח ונמצא בחשבונות הלקוחות בבנקים. הלקוחות יכולים לגשת אליו בכל עת שיחפצו. כמקובל בבתי ההשקעות, למנהלי התיקים אין ומעולם לא היתה גישה לכספם של המשקיעים. מתוך כ-1,300 לקוחות החברה, כ-150 רכשו יחידות השתתפות בשיעורים בודדים מתיק ההשקעות שלהם ובסכום כולל שאינו עולה על 20 מיליון שקל בסך הכל.

"קרנות פורום היא חברה נפרדת מאלפא פלטינום ניהול השקעות. ניהול ההשקעות בחברה הוא עצמאי ונטול פניות, ונעשה בידי בעלי תפקידים מורשים בעלי הסמכה, ניסיון וידע מתאימים. אלפא פלטינום תמיד ראתה ורואה את טובת הלקוחות לנגד עיניה, כך היה וכך ימשיך להיות בעתיד. לפני כשבועיים, בעקבות בעיות סליקה, הוצאנו הוראת מכירה לקרנות הזרות בתיקים ואנחנו מחכים לביצוע".

בתוך כך התברר כי בנק לאומי הגיש ביום שישי תביעה נגד סגל וחברת פורום על סך 6.4 מיליון שקל באמצעות עו"ד ריף. הבנק טוען כי סגל ערב לסכום זה בגין האשראי שנטלו שלוש חברות שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום