המיזוג בין איירון סורס לבבילון נעצר - מחכים לראות מה יעלה בגורל החוזה מול יאהו

ל-TheMarker נודע כי באיירון סורס הורו לגורמים העובדים על המיזוג לעצור את עבודתם כך שלא יוצאו עוד כספים עד אשר יתבהר האם בבילון ממשיכה לעבוד עם יאהו ■ שוויה של בבילון נחתך תוך שבוע ב-30% בגלל החשש לפגיעה בהכנסות

שלי אפלברג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
אמיר טייג

עסקת המיזוג של בבילון, הנשלטת על ידי נועם לניר, וחברת איירון סורס שבשליטת תומר בר זאב, רועי אייל ואיתי מילרד נעצרה, כך נודע לTheMarker. תומר בר זאב, מייסד איירון סורס, מסר בתגובה: "אנו ממתינים לראות מה יעלה בגורל הבדיקה של יאהו ואיך הממצאים ישפיעו על יחסיה מול בבילון". חברת בבילון סירבה להגיב.

העבודה על עסקת המיזוג הופסקה בעקבות חששה של איירון סורס כי שיתוף הפעולה בין בבילון ליאהו ייפסק וכי בבילון לא תוכל לתקן את ההפרות אותם ביצעה בחוזה, למרות השיחות אשר מתנהלות בין הצדדים בימים האחרונים.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

קרב הוטל // האם יואב יצחק, מפעיל אתר News1, באמת עובד רק בשביל הקוראים?

אופיס דיפו שוב בהקפאת הליכים; צו עיכוב יציאה מהארץ לאבי מלכה

נעם לניר
נעם לנירצילום: מוטי מילרוד

משבר האמון העמוק בין יאהו לבבילון לארח שיאהו גילתה כי בבילון החדירה פרסומות של לקוחות מטעמה אל תוך עמודים של יאהו בניגוד להסכם בין השתיים. כמו כן, יאהו גילתה כי הופעל רובוט שביצע Click Fraud באמצעות הפניית תנועה משתמשים מזוייפת ליאהו, במטרה להגדיל את ההכנסות לשותפיה של בבילון בניגוד למוסכם בין השותפות.

יאהו הודיעה להנהלת בבילון ביום שישי שעבר, באמצעות מכתב חריף, כי אם לא יתוקנו ההפרות, ההסכם בין הצדדים יבוטל באופן מיידי ביום שני בלילה. מאז אותה הודעה חריפה, מנהלים הצדדים שיחות ומנסים להביא לפתרון המשבר.

ביום שלישי הודיעה בבילון כי היא נפגשת שוב עם נציגי יאהו ולאחר הפגישה הבהירה בבילון למשקיעים כי ההסכם טרם בוטל. לפי הדיווח בבורסה אנשי יאהו העבירו לידיה את פרטי ההפרות של החוזה.

בבילון עידכנה את נציגי יאהו על ההפרות שנותרו ועל כך שמקורן בפעילות של שותפים עסקיים של בבילון. עוד הוסבר בדיווח כי יאהו ובבילון יפעלו בימים הקרובים לנטר ולאתר ליקויים נוספים וידווחו ליאהו על סיכום הממצאים.

לאחר ביצוע פעולות הניטור והאיתור תבצע יאהו הערכת מצב נוספת ותמסור את מסקנותיה. העובדה שמטרידה את משקיעי בבילון וגם את בעלי השליטה באיירון סורס הינה כי הכנסותיה העתידיות של בבילון יפגעו.

בבילון הודיעה למשקיעים על פגיעה עתידית בהכנסות והסבירה שנכון לכעת היא חתכה ב-70% את ההוצאות היומיות שלה על רכישת משתמשים חדשים - פעולה אשר תפגע בהכנסותיה.

באיירון סורס הבינו כי הם עדיף לחכות ולראות איך נפתר המשבר בין יאהו לבבילון. על פי הדו"חות האחרונים, הכנסותיה של בבילון מיאהו הסכתמו ב-52 מיליון שקל - כ-32% מסך 163מיליון שקל הכנסות מכלל שותפיה.

החברות העמוקה בין בעלי השליטה בשתי החברות גרמו לכך כי המיזוג לא בוטל ולכן גם לא יצאה כל הודעה לציבור המשקיעים. בעלי השליטה באירון סורס מבינים כי על בבילון להתעסק כעת אך ורק ביחסיה מול יאהו עד לפתרון המשבר.

על פי המתווה הראשוני, שיש להניח כי ישתנה אם אכן יצא לפועל, שתי חברות האינטרנט הישראליות צפויות להתמזג לפי יחס של 1:2 לטובת איירוס סורס. כלומר, בעלי המניות של איירון סורס יהפכו לבעלים של כ-67% מהחברה הממוזגת, ושליש ממנה יהיה בבעלות בעלי המניות הנוכחיים של בבילון.

שוויה של בבילון נחתך בשבוע האחרון ב-30%. ביום חמישי לפני המשבר שווי החברה עמד על 1.36 מיליארד שקל כאשר כעת שוויה של החברה מסתכם ב-964 מיליון שקל .עובדה זאת, בין היתר, כנראה השפיעה על ההחלטה לחכות עד שמצב הדברים יתבהר - שכן בבילון תתקשה לחזור למסלול היחסים כפי שהיו מול יאהו לפני המשבר. בבילון תצטרך להתחייב ולהוכיח כי  לא תחזור שוב על ההפרות שבוצעו.

חשוב לציין כי העובדה שהחוזה עדיין לא הופסק והצדדים ממשיכים בהידברות מעניקה מעט תקווה למשקיעים המאמינים כי יאהו לא תוותר בקלות על שותפה כמו בבילון המספקת לה כ-20% מתעבורת המשתמשים במנוע החיפוש שלה.

מקור בתעשייה אמר כי "התפוצצות היחסים בין בבילון ליאהו תשפיע על כלל התעשייה. חברות כמו ריבייזר (Revizer) הישראלית או 50onRed המציגות פרסומות מותאומות אישית למשתמשים שהתקינו סרגלי כלים ועובדת עם בבילון יפגעו מכך".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום