עקיבא מוזס ישהה את כהונתו כיו"ר דירקטוריון בזן "מסיבות רפואיות"

סגן יו"ר דירקטוריון החברה, דיוויד פדרמן, ימלא באופן זמני את מקומו עד לחזרתו ■ בזן נערכת בימים אלה להנפקת זכויות בהיקף של -500-700 מיליון שקל, במטרה שתוכל לעמוד בהתחייבויותיה

"מסיבות אישיות ורפואיות זמניות, ביקש עקיבא מוזס להשהות את כהונתו כיו"ר דירקטוריון בתי זיקוק לנפט (בזן)", כך נמסר הבוקר מבזן, שבשליטת החברה לישראל (37%) ומפעלים פטרוכימיים (30%). את מקומו של מוזס כיו"ר בזן ימלא באופן זמני דיוויד פדרמן, בעל השליטה במפעלים פטרוכימיים, שמכהן כסגן יו"ר דירקטוריון החברה בשש השנים האחרונות. הדירקטור שיחליף את מוזס יהיה ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל.

"כעת כשהסתיים שלב ביצוע ההשקעות הגדולות בבזן, קבוצת בזן נמצאת בדרך הנכונה למימוש מלוא פוטנציאל הצמיחה מפרויקט המידן, המעבר לגז טבעי וביצוע תוכנית ההתייעלות", אמר מוזס. "בימים האחרונים הודיעה החברה על אימוץ מתווה פעולה להבטחת המשך חוסנה של קבוצת בזן. אני משוכנע ביכולת החברה לבצע את התוכנית. פירות השקעות אלו, יחד עם מחויבות העובדים, ההנהלה והדירקטוריון לראות בזן גדולה, יציבה וחזקה, יובילו את החברה להישגים רבים וגדולים ולתרומה משמעותית נוספת לכלכלה הישראלית ולבעלי המניות של החברה".

בשבוע שעבר הודיעה בזן כי תגייס 150 מיליון דולר, באמצעות הנפקת זכויות. וזאת על מנת לשרת את חובותיה, בין היתר לקבוצת בנקים בראשות בנק הפועלים, שמימנה את השקעותיה של בזן. החוב לקבוצת הבנקים מגיע ל-1.15 מיליארד דולר, מתוך חוב ברוטו של 1.7 מיליארד דולר, הכולל את יתרת החוב לבעלי האג"ח הסחירות והלא סחירות של החברה.

צילום: מוטי מילרוד

הנפקת זכויות זו נועדה לקדם הסדר עם הבנקים בראשות בנק הפועלים שבמסגרתו יידחו תשלומי קרן וריבית לבנקים תמורת פיצוי ובכך יימנע הצורך לפרוס מחדש את לוח הסילוקין לבעלי אגרות החוב.

מדובר במהלך מסורבל וממושך שיצריך מינוי מומחה מטעם בית המשפט וקבלת אישור בית המשפט להסדר חוב. בזן מתמודדת בשני הרבעונים האחרונים עם קריסת מרווחי הזיקוק, הפער שבין מחיר רכישת הנפט הגולמי לבין מחיר התזקיקים בשוקי אירופה והמזרח התיכון, בשל עליית מחיר הנפט הגולמי על רקע המתיחות הגיאופוליטית סביב סוריה והמשבר הכלכלי באירופה מצד שני ועודף כושר ייצור של בתי זיקוק שמפעיל לחץ לירידת התזקיקים.

קודם לכן הודיעה בזן כי היא צפויה לפטר 240 מעובדיה (16% מסך כל העובדים בחברה) בתגובה להרעה במצבה הפיננסי.

בזן העסיקה 1,524 עובדים, נכון לסוף 2012. בזן הפסידה 40 מיליון דולר במחזור של 4.8 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2013, לאחר הפסד של 198 מיליון דולר במחזור של 9.6 מיליארד דולר ב-2012. שווי השוק של החברה הוא 715 מיליון דולר, לאחר ירידה של 49.7% בשווייה מתחילת 2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker