רשות ני"ע החלה לבחון את התנהלות בית ההשקעות אלפא פלטינום

עמי סגל הוא נציג קרנות הנאמנות הגלובליות ואן גארד; בית ההשקעות היה אמור למכור את ניהול הקרנות שבבעלתו לחברת הביטוח איילון

אסא ששון
אסא ששון

איש העסקים שמואל מנדזיצקי, מבעלי חברת מחסני חשמל לשעבר, הגיש אמש תביעה נגד בית ההשקעות אלפא פלטינום ובעליו עמי סגל בטענה שגנבו כ-30 מיליון שקל מחשבונות שלו ושל חברת ש.מנדזיצקי השקעות בבעלותו. בעקבות התביעה, החלה אתמול רשות ני"ע לבדוק את התנהלות בית ההשקעות שבבעלות עמי סגל.

סגל הוא הנציג של חברת קרנות הנאמנות הגלובלית ואן גארד המנהלת נכסים בהיקף של 2 טריליון דולר. סגל שיווק את קרנות ואן גארגד בהיקף של כ 2 מיילארד דולר ללקוחות מוסדיים. סגל שימש כמתווך בלבד בקרנות ואן גארד.

בית ההשקעות אלפא פלטינום מנהל קרנות נראמנות בהיקף של 2.5 מיליארד שקל (בעיקר קרנות כספיות) ובאחרונה סיכם עם חברת הביטוח אילון על מכירת הקרנות לחברת הביטוח תמורת מיליוני שקלים בודדים. בעקבות הפרסום, העסקה למכירת הקרנות מוטלת בספק.

בעקבות בקשה דחופה שהגיש מנדזיצקי בתחילת השבוע, הורה השופט חאלד כבוב על זימונו לבית המשפט לדיון במעמד צד אחד. לאחר הדיון נעתר השופט לבקשה באופן חלקי.

עמי סגלצילום: עופר וקנין

במרכז הבקשה טענה ל"מעשים חמורים של גזל או הונאה או גניבה או העלמה או הסתרה של כספים של מנדזיצקי בסך של 10.7 מיליון שקל מחשבונו של ו-18 מיליון שקל מחשבונות חברת ש.מנדזיצקי השקעות ובסך הכל כ-29 מיליון שקל - מעשים שבוצעו לכאורה על ידי אלפא פלטינום ניהול השקעות".

מנדזיצקי היה עד לשנת 2008 אחד מבעלי חברת מחסני חשמל. בשנה זו נמכרה החברה ובעקבות מכירה זו הוא קיבל לידיו תמורה נאה בגין אחזקותיו. לטענתו, הוא הסכים להשקיע את כספו "על בסיס מצג מפורש שהוצג בפניו על ידי עמי סגל, ערן נוטע וחברת אלפא פלטינום על פיו מדובר בהשקעה סולידית בחלקה הגדול, שאמורה להניב תשואה של 5%-6% בשנה, ללא נטילת סיכון משמעותי, כאשר מירב הכספים אמורים להיות מושקעים באפיקי השקעה בארץ וחלק בקרנות נאמנות זרות. הוצג שההתנהלות הכספית תתבצע רק מחשבונות הבנק שלהם ותוך הבטחה מפורשת כי ניתן יהיה 'להנזיל' את ההשקעה על פי הוראתם ככל שיהיה בכך צורך".

אולם לטענתו הכל החל בבקשת הלוואה בסך מיליון שקל שביקש ממנו סגל במאי האחרון, הלוואה שנפרעה במועד המוסכם. בהמשך, לטענתו, הודיע הבנק לפיה חשבון החברה חויב בריבית חריגה של 600 אלף דולר למרות שמדובר בחשבון ללא מסגרת אשראי. לדבריו, אז הוא החל "בבדיקה אינטנסיבית מחשש לגורל כספו".

משדעתו לא נחה מהתשובות שקיבל, מתוך רצון להבטיח את קבלת כספו בחזרה, הוא נתן ביולי האחרון הוראות מכירה של הקרנות הזרות, והחל ממועד זה ועד ליום מועד הגשת הבקשה הוא "ניסה באופן אינטנסיבי להבטיח את קבלת כספו - ניסיונות שלא צלחו עד עצם היום הזה".

מנדיזיצקי אף פירט את פניותיו החוזרות ונשנות לסגל כולל שיחות מוקלטות בהן "למד על חומרת מצבם הפיננסי של אלפא פלטינום וסגל לרבות תבעות כספיות, מתן פסק דין חלוט לתשלום מיליוני שקלים וחוסר יכולתו של סגל לעמוד בהסדר חוב של כ-7 מיליון שקל לבנק".

עוד נטען כי "בדיעבד התברר שהערך של הקרנות נקבע על ידי סגל דווקא ועוד עולה כי סגל ניהל בעצמו חלק מהקרנות הזרות והשתמש בכספים בתרמית ובתוך מעשי גניבה כדי לפרוע את חובותיו האישיים בסכום של מיליוני שקלים לבנק".

השופט כבוב קיבל את הבקשה וקבע כי לאחר בחינת הראיות נמצא כי יש תשתית ראייתית די מוצקה לשלב זה של הדיון, כך שסיכויי התביעה העיקרית להתקבל כשתוגש הם טובים. "זאת אני קובע בהסתמך על הסכמי ההשקעות, דפי חשבון הבנק המוכיחים העברת כספים, פסק הדין שניתן נגד סגל, פירעון סכום של מיליוני שקלים על חשבון פסק הדין, חוסר יכולתו של סגל לעמוד בהסכם הפשרה בינו לבין הבנק, התחייבויותיו החוזרות ונשנות של סגל להשיב למנדזיצקי את כל כספי ההשקעה בהקדם, בשיחות דחופות בין הצדדים- התחייבות שהסתבר שהיתה ריקה מתוכן, כל אותן שיחות בהן הודה סגל על קשייו הכספיים עד שהיה מוכן אף שלעבד את בית אמו ואחיו ולמסור המחאות אישיות וגם באלה לא עמד". פסק.

השופט מינה את רו"ח חיים סקאל מחברת ביס טק לשמש תופס נכסים, בין היתר, לצורך תפיסה, צילום וחיפוש של מסמכים הקשורים לפעילות הכלכלית של החברה.

מאלפא פלטינום נמסר בתגובה: "אלפא פלטינום ניהול השקעות אינה צד בסכסוך העסקי בין המבקש לבין קרנות הנאמנות הזרות בבעלות קבוצת פורום. יתרה מזאת, בנו של המבקש, רונן מנדזיצקי עבד בחברה כמנהל תיקים מעל לשנתיים עד תחילת 2013 והכיר היטב את אמות המידה המקצועיות של המנהלים והעובדים. מסרנו את המידע כפי שהתבקשנו. לא הוגשה כנגדנו כל תביעה כספית ולא נפתחה בדיקה ברשות לניירות ערך כנגד החברה. אלפא פלטינום ניהול השקעות מנהלת את כספי לקוחותיה בשקיפות ונאמנות כשטובתם תמיד לנגד עיניה ותחת פיקוח הדוק של הרשות לניירות ערך".

מקבוצת פורום נמסר בתגובה: "מר שמואל מנדזיצקי השקיע, לבקשתו, עשרות מיליוני שקלים בקרנות גידור הנסחרות בחו"ל, על פי כל הכללים והרגולציה ועל פי המלצת הבנקים עמם התייעץ. חלק מההשקעה אינה ניתנת למימוש מיידי בשל אופי ההשקעות והתשקיף. מר סגל עשה, עושה ויעשה ככל שניתן על מנת לעמוד בכל התחייבויות הקרנות
והתחייבויותיו העסקיות, לטובת המשקיעים. לצערנו, בכתב תביעה ניתן להפליג בהאשמות חסרות בסיס ומנופחות על מנת ליצור לחץ, ואין לנו ספק כי כאשר הדבר יגיע לבית המשפט, הדברים יתבררו כלא נכונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker