מי עומד מאחורי קמפיין "האקסיות" נגד האוזר? לפיד: "ניסיון להטיל אימה"

(עדכון) שר האוצר מתח ביקורת חריפה על הקמפיין הפרסומי האנונימי נגד רשות ניירות ערך ■ "דוחה בשאט נפש את הקמפיין הנאלח", אמר, "האוזר עושה את עבודתו נאמנה"

ערן אזרן
ערן אזרן

שר האוצר, יאיר לפיד, שוחח הבוקר (ה') עם יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, וחיזק את ידיו נוכח הקמפיין המתנהל נגדו על ידי גורמים אנונימיים. לפיד אמר כי הוא דוחה בשאט נפש ניסיונות נאלחים מסוג זה של ניהול קמפיינים אישיים על ידי גורמים אלמונים בעלי ממון ואינטרסים סמויים. לדברי לפיד, כל מטרת הקמפיין הוא להטיל אימה ולרפות את ידיו של שליח ציבור העושה עבודתו נאמנה, ללא מורא וללא משוא פנים, לטובת ציבור המשקיעים והחוסכים.

גם הרגולטורים הפועלים בשוק ההון גינו את הקמפיין נגד האוזר. הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, המפקח על הבנקים, דודו זקן והממונה על הרשות להגבלים עסקיים, פרופ' דיוויד גילה מסרו כי הם "מגנים את מסע ההשמצות המתנהל בימים האחרונים כנגד יו"ר הרשות לניירות ערך.

צפו בסרטון הווידיאו שהופץ נגד האוזר

כתבות נוספות באתר TheMarker:

"תעשיית ההון סיכון בישראל נמצאת בפיגור של 15 שנה מארה"ב"

עיצומים בגט טקסי: נהגים נמנעים מלקחת נוסעים בשעות הבוקר והערב

"דיון ציבורי אודות מדיניות של רגולטור כזה או אחר הינו דבר ראוי ורצוי. עם זאת, במקרה הזה נראה שנחצו גבולות, וניסיון להשפיע על קביעת מדיניות הפך למתקפה משולחת רסן כנגד עובד ציבור. הרגולטורים מבקשים לחזק את ידיו של האוזר בפרט, ושל עובדי הרשות לניירות ערך בכלל, אשר ימשיכו, ללא ספק, לפעול במקצועיות וביושרה לטובת המשק הישראלי כולו.

בתחילת השבוע הופץ בין בתי ההשקעות וכלי התקשורת לוח שנה עם תמונות המאשימות את יו"ר רשות נייירות ערך במצבה הקשה של הבורסה. כך למשל נכתב על אחת התמונות: "כולם לא בסדר, חוץ ממנו" או "כולם אשמים חוץ ממנו". בנוסף, הופץ אתמול "פרומו" לסרטון שיעלה הערב אל דף הפייסבוק של הקמפיין שבו נכתב: "האקסיות של האוזר כבר לא מפחדות לדבר".

הקמפיין זכה לביקורת חריפה, מאחר שיוזמיו מסרבים להיחשף. בנוסף, השימוש במילה "אקסיות" (חברות לשעבר בתרגום מאנגלית), עשוי להתפרש כמנוף לחץ או איום על האוזר מצד אותם גורמים.

פרופ‘ שמואל האוזר
פרופ‘ שמואל האוזר צילום: אמיל סלמן

מי שעומד בראש מערך יחסי הציבור לקמפיין הוא רונן צור, הפועל "בשם קבוצת משקיעים מודאגים". צור אמר כי "מצבה הקשה של הבורסה מחייב טיפול שורש ונקיטת אמצעים חריפים. הבורסה מצויה בקריסה המעוררת דאגה רבה בקרב משקיעים רבים במשק". צור הדגיש כי הכוונה ב"אקסיות" היא לחברות ציבוריות שנסחרו בבורסה ונמחקו לכאורה בשל עודף הרגולציה.

תגובת "פעילי שוק ההון המודאגים" לדברי שר האוצר, שהתקבלה ממשרד צור תקשורת: "מסתבר שהרגולטור שהתנהל בכוחנות קיצונית נגד החברות ונגד ראשי הבורסה מתקשה להתמודד עם מעט ביקורת. מוזר ששר האוצר מבקש למנוע שיח דמוקרטי ביקורתי ובוחר שלא להתייחס לנטישת הבורסה מצד עשרות חברות".

"טייקונים ובעלי אינטרסים עומדים מאחורי מסע ההכפשות"

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מבקשת לקיים דיון מהיר בוועדת הכספים בעקבות קמפיין ההכפשות נגד יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר. גלאון אמרה היום כי "מאחורי מסע ההכפשות המכוער נגד האוזר עומדים טייקונים ובעלי אינטרסים שמבקשים להטיל טרור על רשות ניירות ערך ולשתק את הרגולציה".

גלאון הסבירה כי "במהלך השבוע האחרון הופצו בבתי השקעות ברחבי הארץ לוחות שנה עם תמונות של פרופ' האוזר, גרפיקה מאיימת וכותרות כגון 'האוזר צריך לשלם את המחיר'. מדובר בקמפיין מכוער ואלים שמאחוריו עומדים גורמים אינטרסנטיים שמבקשים להקל על הרגולציה בשוק ההון כדי לקדם את ענייניהם האישיים".

"למרות שאיני מסכימה עם פרופ' האוזר בכל הנושאים, אין ספק שהוא מילא את תפקידו בשנים האחרונות ביושרה ובאומץ. צעדים כמו פתיחת החקירה נגד נוחי דנקנר בחשד לעבירות תרמית, והרפורמה בתחום החיתום - תחום שהוא שומר סף משמעותי בהגנה על אינטרס ציבור המשקיעים - הם מהלכים אמיצים וראויים של רגולטור שממלא את התפקיד שהוטל עליו".

גלאון הוסיפה כי  "לא חסרים גופים, ביניהם טייקונים ובעלי שליטה, שיש להם עניין להפחית את הרגולציה בשוק ההון. ברור, שהקמפיין המכוער והפרסונלי נגד רגולטור הפועל לשמירת החוק נועד להלך אימים ולשתק את פעילות הרשות. על ועדת הכספים לקיים דיון דחוף בעקבות הקמפיין במטרה להגן על האינטרס הציבורי ועל שלטון החוק ולבקש לחשוף את זהותם של העומדים מאחורי הקמפיין".

רונן צור מסר בתגובה כי "הדיון בוועדת הכספים הקים למעשה 'משטרת קמפיינים' המתאימה למשטרים אפלים, חשוכים ומסוכנים. הוועדה בורחת מהעיסוק העיקרי - טיפול בהידרדרות שוק ההון אל נושאים פופוליסטיים מסוכנים. אנו תוהים מה השלב הבא שיוצע - איסור קמפיינים נגד ראשי ערים? נגד חברי כנסת וראשי ממשלה?"

עוד אמר צור כי "הניסיון הכוחני והאלים לסתום פיות למי שמבקשים למחות על מצב הבורסה רק מצדיק את ההישארות בעילום שם והפחד מפני רשות ניירות ערך והעומד בראשה. מסתבר שלחברי הוועדה אין עניין בעיסוק בקריסת שוק ההון והיא עסוקה בניתוח תורת הקמפיינים של 'צור תקשורת'. לא ראינו בשבועות האחרונים מילת מחאה של חברי הכנסת נגד הקמפיינים האישיים נגד אנשי עסקים, ראשי ערים ואישי ציבור העושים שימוש באותן טכניקות, הכוללות תמונות וצבעים בפורמט זהה לזה של הקמפיין להצלת הבורסה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker