בעלי המניות בלאומי בחרו שלושה דירקטורים חדשים: לנגרמן, סגל וחרמש

הבנק דיווח הערב על תוצאות האסיפה הכללית ■ בעלי המניות החליטו למנות הדירקטורים המכהנים בבנק דוד ברודט (כיהן בקדנציה הקודמת כיו"ר הבנק) ויואב נרדי לתקופת כהונה נוספת בת שלוש שנים ■ גבריאלה שלו המכהנת כדח"צ מונתה לתקופת כהונה נוספת

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק לאומי דיווח הערב על תוצאות האסיפה הכללית למינוי חמישה חברי דירקטוריון ודח"צ אחד.

בעלי המניות החליטו למנות הדירקטורים המכהנים בבנק דוד ברודט (כיהן בקדנציה הקודמת כיו"ר הבנק) ויואב נרדי לתקופת כהונה נוספת בת שלוש שנים. בנוסף מצטרפים לדירקטוריון הבנק עוד שלושה דירקטורים חדשים: אתי לנגרמן שכיהנה עד סוף 2012 כמנכ"ל בנק דיסקונט למשכנתאות עד שזה מוזג לתוך בנק דיסקונט; נורית סגל שכיהנה בעבר כדירקטורית בבנק לאומי ובבנק הפועלים, ובח"כ וחבר וועדת הכספים לשעבר שי חרמש.

גבריאלה שלו המכהנת כדח"צ מונתה על ידי בעלי המניות לתקופת כהונה נוספת. כמו כן בעלי המניות אישררו (טכני) את מינויו של עו"ד חיים סאמט.

המועמדים שלא זכו למינוי הם הדירקטור המכהן משה דברת, עו"ד אביה אלף עד לאחרונה בכירה בפרקליטות המדינה, עו"ד מוחמד סייד אחמד לשעבר סגן הממונה על שוק ההון, ופנחס בוכריס עד לאחרונה מנכ"ל בזן.

בכך מובאת לסופה סאגת מינוי הדירקטורים בבנק שכלל את מעורבותם של מבקר המדינה, נציב תלונות הציבור, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה והמפקח על הבנקים. עם זאת קיימת האפשרות כי אחד המועמדים שנפסלו על ידי הוועדה הציבורית ינסו לעתור לבג"ץ בבקשה שזה יורה למפקח על הבנקים לעצור את המינוי נוכח דו"ח הביקורת של מבקר המדינה שטען כי נפלו פגמים מהותיים בעבודת הוועדה לבחירת דירקטורים. עיקר הפגמים נוגעים להעדר רישום פורטוקול המתעד את אופן קבלת ההחלטות בוועדה.

יו"ר לאומי: "מצבו של הבנק טוב יותר מזה המשתקף בדו"חות"

יו"ר בנק לאומי, דוד ברודטצילום: מוטי מילרוד

הבוקר כינס בנק לאומי את האסיפה הכללית השנתית, שבמסגרתה התבקשו בעלי המניות בבנק למנות 5 דירקטורים חדשים ודח"צ (דירקטור חיצוני) אחד. האסיפה התכנסה למרות דו"ח הביקורת של מבקר המדינה, שמצא כי נפלו לכאורה פגמים מהותיים בהליך הרכבת רשימת המועמדים לכהונת דירקטור בבנק. תוצאות האסיפה יתפרסמו בשעות הערב.

בעקבות דו"ח הביקורת, מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור פנו פעמיים למפקח על הבנקים בבקשה כי זה יורה לבנק לאומי לדחות את מועד האסיפה נוכח הליקויים שנמצאו בהליך הרכבת רשימת המועמדים. אולם, למרות פניות מבקר המדינה, החליט המפקח על הבנקים שלא להתערב בתהליך. המפקח על הבנקים סירב לנמק את החלטתו שלא לעצור את תהליך המינוי.

בקרב חלק מחברי דירקטוריון בנק לאומי נשמעו הבוקר הערכות כי מועמדים שנפגעו מעבודת הוועדה הציבורית לבחירת דירקטורים עשויים לפנות לבג"ץ בדרישה כי זה יכפה על המפקח על הבנקים לעצור את הליך מינוי הדירקטורים בבנק לאומי, נוכח הדברים שעלו בדו"ח הביקורת.

וכך, בעלי המניות בבנק לאומי התבקשו הבוקר להשתתף בהצבעה לבחירת בדירקטורים. המועמדים הם דוד ברודט, משה דברת, יואב נרדי, אביה אלף, אתי לנגרמן, נורית סגל, מוחמד סייד אחמד, פנחס בוכריס ושי חרמש. על משרת הדח"צ התמודדו גבי שלו ואבי בזורה.

על אף שלכל אחד מהמועמדים ניתנה הבוקר הזדמנות להציג את עצמם ולשאת דברים בפני בעלי המניות, רק מיעוטם ניצל במה זו מאחר שמרבית הגופים המוסדיים לא מקבלים החלטה במקום, אלא מגיעים לאסיפה עם החלטה כתובה כיצד עליהם להצביע, כך שלנאום שכל מתמודד נושא אין יכולת ממשית להשפיע על תוצאות ההצבעה.

דוד ברודט, המכהן כיו"ר בנק לאומי, אמר "אני מעוניין להמשיך ולהוביל את הבנק גם בקדנציה הבאה".

מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק-עמינח, בהצגת הדו"חות הכספיים ל-2012צילום: מוטי מילרוד

אביה אלף, לשעבר ראש המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה המתמודדת על כהונת דירקטור, הסבירה כי "אני חושבת שלהיות דירקטור בבנק לאומי היום הוא אתגר מעבר לרגיל. מעבר להשגת יעילות עסקית יש דברים נוספים שעומדים בפני דירקטוריון הבנק ובהם שישראל שאחרי המחאה החברתית, ועדת טרכטנברג וועדת הריכוזיות מחייבת התנהלות אחרת מצד הבנק ובמיוחד בתהליך הנוכחי של רגולציה גוברת. לא הייתי מנהל בבנק. אני עורכת דין בהשכלתי, אך יש לי היכרות מעמיקה עם הסוגיות הבנקאית מהצד האחר, ב-25 שנות עבודה בפרקליטות. בין היתר ניהלתי את החקירה נגד יו"ר בנק הפועלים, דני דנקנר. יש לי היכרות עמוקה מאד עם הבנקים והרגולציה שהם מחויבים לעמוד בה וניסיון בביקורת חקירתית".

אתי לנגרמן, שכיהנה עד 2012 כמנכ"ל בנק דיסקונט למשכנתאות ומתמודדת עתה על מושב בדירקטוריון לאומי, ציינה כי "אני מביאה איתי 20 שנות ניסיון בתחום הבנקאות. התחלתי בבנק לאומי, עברתי בבנק ירושלים ולאחר מכן דיסקונט. במהלך כל הקריירה הייתי שותפה בתהליכים ארגוניים רחבים ואסטרטגיים עם ראייה ציבורית, תקשורתית ורגולטורית. אני רוצה להביא לשולחן הדירקטוריון מהניסיון הזה".

המועמדת נורית סגל אמרה: "אשמח לחזור לדירקטוריון הבנק".

מוחמד סייד אחמד, לשעבר סגן הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, הסביר: "אני יודע שיש לי רקע אקדמי רחב מאד ויש לי ניסיון בתחומים שבנק לאומי מתמודד עמם ולכן אני חושב שיש לי תרומה לדירקטוריון. העבר שלי מעיד על הצפוי".

המועמד פנחס בוכריס ציין כי  "עשיתי מספר תפקידים מגוונים בחיי. ניהול ופיקוד של יחידות מיוחדות בתחום המודיעין. בהמשך עברתי לשוק הפרטי בתחום ההשקעות, הייתי באייפקס בצוות המוביל של שטיפל בהשקעה בבזק. הייתי מנכ"ל משרד הביטחון לבקשת עמיר פרץ. לאחר מכן הייתי מנכ"ל בזן עד יולי 2013. אני ממקימי יכולות הסייבר של מדינת ישראל - נושא נוגע גם למערכות המחשבו של מערכות הבנקאות. אני יכול להוות תרומה לדירקטוריון הבנק".

המועמד, ח"כ לשעבר שי חרמש, הדגיש כי "כל אחד מהתשיעייה (9 המועמדים למושב דירקטור - ס"א) מביא עמו ערך מוסף . הבנק נמצא במערכת רגולטיבית הדוקה ומחייב שישב בדירקטוריון מישהו שמכיר את המערכת הרגולטיבית-חקיקתית. היות ואנחנו פה ליד שדרות רוטשילד, ראוי שתהיה פה נציגות לא רק של רוטשילד אלא גם של שדרות".

גבריאלה שלו, המתמודד על כהונה נוספת בבנק כדח"צ, אמרה: "אני מסיימת בקרוב תקופת כהונה ראשונה. שלוש שנים לא פשוטות. רכשתי היכרות עם הבנק ועקומת הלמידה בוועדות של הלקוחות האמריקאים שאני עומדת בראשה. הפעילות שלי היא חלק מהחוכמה הקולקטיבית של הדירקטוריון, במיוחד בבנק ללא גרעין שליטה - אני מבקשת את אמונכם. אני חושבת שבשל עקומת הלימה ראוי כי דח"צ ימשיך לכהונה שנייה".

אבי בזורה, לשעבר משנה למנכ"ל בנק ירושלים, המתמודד מול שלו על כהונה כדח"צ, סיפר: "נולדתי בקיבוץ ניצנים. גדלתי ברמת גן. שירתתי כסרן. למדתי כלכלה באוניברסיטת תל אביב. עבדתי בבנק הפועלים 17 שנה בחטיבה הקמעונאית והעסקית. משם עברתי לבנק ירושלים והייתי דירקטור בחברות הבנות שלו. הרקע הבנקאי המקצועי שאני ממביא הוא ברור. אני רוצה להביא את לדירקטוריון גם את עצמי כאדם כפי שמתבקש מדח"צ".

עוד במסגרת האסיפה, התבקשו בעלי המניות בבנק לאומי לאשר את הדו"חות הכספיים לשנת 2012 בהם הציג הבנק תשואה על ההון של 3.8% בלבד לעומת תשואה על ההון של 8.3% בשנת 2011. יו"ר הבנק, דוד ברודט, אמר כי "גם אם הדו"ח נראה מאכזב - ויש בו אכזבה קלה - מצבו של לאומי טוב בהרבה מאשר משתקף בשורה התחתונה".

רקפת רוסק מנכ"ל בנק לאומי ציינה כי "כבר במחצית הראשונה של 2013 הצגנו שיפור משמעותי בתוצאות. 2012 היתה שנה מאד חריגה ולא משקפת. זו שנה שבה בנינו תשתיות לעתיד. ב-2012 היה את הסיפור של הלקוחות האמריקאיים (חריקת רשויות המס בארה"ב שעלותן בדוחות 2012 הסתכמה בכ-400 מיליון שקל - ס"א) וההשקעות הריאליות (שהסבו לבנק הפסדים של 270 מיליון שקל - ס"א). יש לנו כוונה לצמצם השקעות גדולות ולהגדיל את הפיזור בתיק שלנו", אמרה רוסק עמינח שציינה כי תוצאות הבנק ב-2012 כללו גם הפרשה בהיקף של כ-323 מיליון שקל בגין תוכניות פרישה מרצון לעובדי הבנק.

רוסק עמינח ציינה כי אם ב-2008 60% מתיק האשראי של הבנק היה אשראי היה עסקי ו40% אשראי קמעונאי, היום 48% מהאשראי הוא עסקי ו-52% קמעונאי. "בשל דרישות הלימות ההון אנחנו משנים את תמהיל האשראי" אמרה רוסק עמינחף שסיכמה: "אני חושבת שב-2013 יהיה לנו תוצאות הרבה יותר טובות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker