מיזוג בזק ו–yes יאושר בקרוב: אלוביץ’ צפוי לקבל 600 מיליון שקל

רשות ההגבלים העסקיים תעניק אישור תחת מגבלות; אלוביץ’ יוביל עסקת בעלי עניין סבוכה, שבסופה 
ימכור לבזק שבשליטתו 40% מ–yes, שאותה הוא מחזיק באמצעות החברה הפרטית שלו יורוקום

אמיר טייג
אמיר טייג

בימים הקרובים צפוי להגיע לסיום אחת מהתהליכים הרגולטוריים הארוכים והמסורבלים שראה שוק התקשורת הישראלי. ב–2004 ביקשה בזק למזג את yes, ולקראת תום 2013 היא צפויה לקבל את האישור המיוחל ולעשות צעד מהותי נוסף לקראת הפיכתה לקבוצת תקשורת לכל דבר.

בתקופה זו השתנה שוק התקשורת מקצה לקצה. מה שהיה נכון ב–2004, כבר אינו רלוונטי ב–2013 - שבה רשת האינטרנט היא התשתית העיקרית שדרכה זורם כל המידע האדיר שנדרש כדי לנהל אורח חיים מודרני.

רשות ההגבלים העסקיים הבינה כי כניסת חברת החשמל לתחרות בבזק, בצד רפורמת השוק הסיטוני שתחייב את בזק להשכיר את התשתיות שלה למתחריה, יוצרת סביבה תחרותית שוקקת מספיק ואין טעם למנוע עוד תהליך טבעי של מיזוג בין בזק ל–yes. כשרשת האינטרנט חזקה מספיק כדי לאפשר שירותי טלוויזיה רב־ערוציים על בסיס האינטרנט ‏(OTT‏), הופכת תשתית הלוויין של yes אנכרוניסטית. ואולם, למרות השינויים הטכנלוגיים, האישור שתקבל בזק למיזוג יכלול תנאים מגבילים, שמטרתם היא לסלול את דרכן של סלקום, פרטנר וגולן טלקום לתוך שוק הטלוויזיה.

לכאורה, אלוביץ’ הוא המרוויח הגדול מהמיזוג. בזק תרכוש ממנו את המניות ב–yes ותיצור לו תזרים מזומנים גדול היישר בחברת יורוקום, החברה הפרטית שלו הנמצאת מעל אינטרנט זהב ובי־קום השולטות בבזק. תזרים זה ייצב את הפירמידה ויסיר סופית את הספק לגבי עתיד השליטה של אלוביץ’ בבזק. בהנחה כי העסקה תיעשה לפי שווי של 1.6–1.7 מיליארד שקל ל–yes, צפוי אלוביץ’ לקבל מבזק 640–680 מיליון שקל על 40% ממניות yes שהוא מחזיק באמצעות יורוקום. לא מן הנמנע כי חלק מתשלום זה ייעשה באמצעות מניות בזק ולא במזומן.

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

עם זאת, הכנסה זו רק תצמצם את ההפסד של אלוביץ’ ולא תיצור לו רווח. לאורך השנים השקיע אלוביץ’ ב–yes כ–900 מיליון שקל עד מיליארד שקל על מניות אלו. אלוביץ’ ביצע השקעות אלו כחלק מהזרמות הבעלים שביצע מאז הקמת החברה ב–2000 ועד 2004, וכן כשרכש מניות מבעלי המניות האחרים שהחזיקו ב–yes בעבר. הערכות הן כי אלוביץ’ הפסיד בסך הכל על ההשקעתו ב–yes כ–200 מיליון שקל לפחות.

בנוסף צפויה לאלוביץ’ דרך ארוכה עד שימכור את מניותיו ב–yes ו”ייפגש עם הכסף”. העסקה המתוכננת היא עסקת בעלי עניין קלאסית. בזירה הנוכחית, שבה שוק ההון רגיש לעסקות מסוג זה, ייקח לאלוביץ’ ארבעה־שמונה חודשים כדי להשלים את העסקה. במסגרת ההליכים תידרש בזק להזמין הערכת שווי בלתי תלויה, שתנקוב את השווי הכלכלי של yes.

אלוביץ’ עצמו, וכפי הנראה גם מנכ”לית בזק, סטלה הנדלר, לא יוכלו להוביל את המהלך אלא יידרשו למנות דח”ץ שיעשה זאת. בסופו של דבר, העסקה תידרש לקבל אישור של האסיפה הכללית ברוב מיוחס של מחצית מבעלי המניות הבלתי תלויים שנוכחים בהצבעה. הפרוצדורה הארוכה והרגישה, האווירה הציבורית הקפדנית, וכן מצבה התחרותי הקשה של - yes לא יאפשרו לאלוביץ’ לקבל מחיר גבוה תמורת מניותיו.

לאחר השלמת העסקה צפוי להשתנות ההון העצמי של yes, כשהלוואת הבעלים בסך 3.3 מיליארד שקל תומר להון עצמי. מבחינת yes מדובר בתהליך חיובי, שייצב את מצבה הפיננסי הבעייתי זה שנים. נוסף על כך, הדבר יאפשר לה להוריד את עלויות המימון שלה, שנחשבות גבוהות יחסית.

באחרונה גייסה החברה אג”ח עם ריבית נקובה של 5.85%. ההערכות הן כי yes לא תמוזג תפעולית עם בזק, לפחות לא בשנים הקרובות, ותפעל כחברה עצמאית עם מטה משלה. כפי הנראה, בזק לא תוכל לממש בטווח הקצר את פוטנציאל ההתייעלות ממיזוג פעילות yes, אך תאחד לדו”חותיה את ההפסד הצבור של yes בסך 5.8 מיליארד שקל - דבר שעשוי להפחית עבורה את תשלומי המס.

המיזוג בין בזק ל–yes אינו השינוי הגדול שלו מצפים בשוק התקשורת. המיזוג אמנם צפוי להקל מעט על בזק בשיווק חבילות שירותים, אך לא יאפשר לה להעמיד מוצר מתחרה כשווה לטריפל של HOT, מאחר שבזק עדיין מחויבת בידי משרד התקשורת להפרדה מבנית בין זרועותיה. בזק תהיה מחויבת לפי תנאי המיזוג להציע את כל אחד מהשירותים בנפרד, במחיר זהה או כפי שנקרא בעגה הרגולטורית - טריפל פריק. בזק גם לא תוכל לגבות מחיר נוסף מחברות תקשורת מתחרות, במיוחד פרטנר, סלקום וגולן טלקום, עבור הגישה לרשת האינטרנט שלה והשימוש ברשת כדי להעביר באמצעותה שידורי טלוויזיה.

עוד במסגרת המגבלות, yes לא תוכל להיכנס להסכמי בלעדיות עם בעלי זכויות תוכן, והיא תידרש לשנות הסכמים קיימים. נוסף על כך, תחויב yes למכור לחברות הטלוויזיה החדשות את זכויות השידור גם של התכנים המקוריים שהיא מפיקה בעצמה. מגבלות אלו יפעלו לרעת קבוצת בזק במסגרת התחרות מול

קבוצת HOT.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker