אבי גבאי יצליח במקום שדוידי נכשל? 
מגבש קבוצה לרכישת השליטה באל על

מנכ"ל בזק לשעבר ינסה להשתמש בניסיונו בבזק כדי לרסן את ועדי העובדים של אל על ולייעל את החברה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברות תעופה משרות קסם לא ברור על יזמים ומנהלי השקעות. מנהל קרן פימי, ישי דוידי, השחית 10 חודשים מזמנו על ניסיון לרכוש את השליטה בחברת אל על, לפני שנואש מהאפשרות שיצליח להגיע להסכם עבודה קיבוצי חדש, שיאפשר לאל על להתחרות גם לאחר יישום רפורמת השמים הפתוחים.

פחות משבועיים לאחר שפימי הודיעה על ביטול הסכם להשקעה של 75 מיליון דולר ב–46% ממניות אל על, נודע כי משפחת בורוביץ’, בעלת השליטה באל על, מנהלת מגעים עם אבי גבאי, לשעבר מנכ”ל חברת בזק.

גבאי, שפרש מתפקיד מנכ”ל בזק באפריל 2013 לאחר 5.5 שנות כהונה וקיבל בתקופת כהונתו גמול בערך של 50 מיליון שקל, מגבש קבוצת משקיעים בראשות איש עסקים יהודי אמריקאי כדי לרכוש את השליטה באל על. העניין של גבאי ברכישת השליטה באל על החל עוד כשפימי ניהלה מו”מ לרכישת השליטה בחברה, וגבר לאחר כישלונה של פימי להביא לשינוי בהסכמי העבודה של החברה.

נראה שגבאי מעריך כי ביכולתו לייעל את אל על, כך שהחברה שהרוויחה 18.7 מיליון דולר במחזור של 2.03 מיליארד דולר ב–12 החודשים האחרונים, אך הפסידה סכום מצטבר של 158 מיליון דולר מתחילת 2008 - תעבור לרווח של 5% על המחזור, כלומר 100 מיליון דולר בשנה. לנוכח ההשקעה הנמוכה יחסית בהון מניותיה של החברה, יאפשר שיפור קטן יחסית בשווי פעילותה של החברה תשואה של מאות אחוזים על ההשקעה, אם כי כישלון עלול למחוק את ההשקעה במלואה.

גבאי מתבסס על ניסיונו הניהולי הטוב בבזק, כולל התנהלות מול ועד עובדים חזק, וכן על תחושתו שיטיב מהנהלתה הנוכחית של אל על לחלץ ויתורים כואבים מוועד עובדיה של החברה, ובעיקר מוועד הטייסים המיליטנטי. אלה נחשבים אחד המכשולים העיקריים להתאים את רמת ההוצאות של החברה לתחרות המחריפה בשוק התעופה, ככל ששמיה של ישראל נפתחים לפעילותן של חברות נוספות, ובעיקר חברות Low Cost.

אבי גבאיצילום: תומר נויברג

נראה שגבאי מעריך כי העובדה שקרן פימי הפכה למעשה את הנהלתה הנוכחית של אל על בראשות אליעזר שקדי כנציגתה לניהול המו”מ עם העובדים, צימצמה מראש את הסיכויים לחתימה על הסכם עבודה קיבוצי חדש. זאת לנוכח היחסים העכורים בין עובדי אל על, ובעיקר טייסיה, לבין שקדי.

אל על העסיקה 5,956 עובדים נכון לסוף יוני 2013, מהם 3,786 עובדים קבועים, כולל 520 טייסים. עלות השכר המצטברת של עובדי החברה הסתכמה ב–410 מיליון דולר ב–2012. הסכם העבודה הקיבוצי של החברה פג בסוף דצמבר 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker