עסקת הדיסטרס המוצלחת של סבן

עבור סבן, די שמחיר פרטנר יישאר ברמה הנוכחית ושהיא תחזור לחלק את התזרים החופשי שלה כדיווידנד

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בקרוב יציין חיים סבן שנה לרכישת השליטה בפרטנר. נכון להיום נראה שסבן עשה עסקה מוצלחת, ואם הדברים בפרטנר ימשיכו להתנהל כפי שהם מתנהלים עתה הוא עשוי לרשום אקזיט נאה. הסיבה העיקרית לכך נעוצה בעיתוי ובנסיבות שהובילו לעסקה, ולאו דווקא בשינוי איכותי בחברה.

סבן ביצע למעשה עסקת דיסטרס תוך שהוא מנצל את המצוקה הפיננסית שאליה נקלעה המוכרת, חברת סקיילקס שבשליטת אילן בן דב, עקב המינוף הגבוה והשינויים הרגולטוריים שפגעו בפרטנר. זאת לצד כוונתה של חברת האצ’יסון ההונג־קונגית להיפטר מחשיפה בעייתית לבן דב גם במחיר של הענקת מימון זול לסבן.

כחלק מתנאי העסקה הזרים סבן לתוך סקיילקס כ-250 מיליון שקל, העמיד לטובת האצ’יסון ביטחונות בשווי של כ-70 מיליון שקל, וכן העניק לסקיילקס זכות לקבל את הדיווידנדים מפרטנר בגין המניות הנרכשות בידי סבן בסכום של עד 115 מיליון שקל. בעסקה גם סוכם כי סבן ייטול על עצמו הלוואה של 300 מיליון דולר, שהיתה אמורה להיפרע בידי סקיילקס באפריל 2014. האצ’יסון קיבלה כביטחונות את מלוא האחזקה של סבן בפרטנר, והסכימה לפרוס את ההלוואה כך שהמח"מ של ההלוואה החדשה נקבע ליותר מחמש שנים.

חיים סבן ואילן בן דבצילום: מוטי מילרוד , אי.פי

ואולם, החיסכון העיקרי של סבן הוא בכך שההלוואה שקיבל מהאצ’יסון, שהיא בעלת אופי של מימון אמצעי שליטה, נושאת ריבית שנתית של כ-2% בלבד, לעומת ריביות צמודות מדד של לפחות 4%-5% ‏(שווה ערך ל-7% שקלי‏), שדרשו ממנו הפועלים ולאומי.

אם מביאים בחשבון את כל מרכיבי העסקה, שילם סבן בגין המניות כ-1.5-1.4 מיליארד שקל, בעוד מחיר המניה, 29.75 שקל, מגלם לפרטנר שווי שוק של 4.6 מיליארד שקל. הדבר המגלם לסבן שווי אחזקה ‏(לא כולל פרמיית שליטה‏) של 1.45 מיליארד שקל, כלומר הוא אינו מופסד על ההשקעה.

ואולם, אם מביאים בחשבון את החיסכון של כמה עשרות מיליוני דולרים במימון שקיבל, וכן את העובדה שהדיווידנד עדין לא חולק, כך שבהיוון להיום הסכום הוא פחות מ-115 מיליון שקל - המחיר האפקטיבי שהוא שילם הוא כ-28-27 שקל. כלומר, הוא כבר עבר לרווח של כ-50 מיליון שקל. כל זאת עוד לפני שפרטנר חזרה לחלק דיווידנדים.

לפי שעה, מרבית העלייה בשנה האחרונה בשווי פרטנר - מ-21 שקל למניה, שלפיו היא נסחרה בעת סגירת עסקת סבן למחיר הנוכחי - נבעה מכך שכל התזרים שייצרה החברה שימש אותה להורדת החוב הבנקאי ‏(מבלי שביצעה גיוסי אג"ח חדשים‏). אלה הם סכומים מהותיים, שכן פרטנר ייצרה בשנה האחרונה תזרים חופשי נטו של כ-800 מיליון שקל, כשהיא הורידה את החוב נטו לכ-3 מיליארד שקל.

כך, מבלי להביא בחשבון את ההשפעות של תוכנית התייעלות ותחילת הפעילות של מיזם הסיבים האופטימיים של חברת החשמל, שישפיע לחיוב על הפעילות הקווית של פרטנר - עבור סבן די שמחיר פרטנר יישאר ברמה הנוכחית ושהיא תחזור לחלק את התזרים החופשי שלה כדיווידנד כדי שיפרע את ההלוואה להאצ’יסון. אז הוא ירוויח פי כמה על ההון העצמי של כ-300 מיליון שקל לטובת העסקה.

העלייה במניית פרטנר מיטיבה גם עם סקיילקס, שנותרה עם אחזקה בשווי של 720 מיליון שקל, וכן על לאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות של לאומי, שמכר בתחילת השנה לסבן כ-2% מפרטנר במחיר של 26.1 שקל למניה ונותר עם אחזקה של 3%, כשהוא רושם הפסד של עשרות אחוזים על העסקה שביצע לצד בן דב.

מניית פרטנר בשנה האחרונה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker