מבטח שמיר ובנק דיסקונט מקימים קרן נדל"ן בהיקף של 500 מיליון שקל

הקרן תנוהל בידי מאור דואק, בכיר לשעבר בכלל ביטוח ומנכ"ל חברת מניף שירותים פיננסיים. בכוונת הקרן לגייס 
שני שלישים מהסכום, 350 מיליון שקל, מגופים מוסדיים תוך הסתמכות על הניסיון של מניף בגיוס הון לקבלנים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

> מאיר שמיר, בעל שליטה בחברת השקעות מבטח שמיר, ובנק דיסקונט יוצאים לגיוס קרן מזנין חדשה בתחום הנדל”ן בהיקף של 500 מיליון שקל, כך נודע ל–TheMarker.

הקרן תנוהל בידי מאור דואק ‏(לשעבר בכיר בקבוצת כלל ביטוח‏), מנכ”ל חברת מניף שירותים פיננסיים. מניף פעילה כבר 15 שנה, ונחשבת חברה מובילה בתחומה בישראל, המתמחה בהשלמת הון עצמי לקבלנים, הנדרש בידי הבנקים המלווים את הפרויקטים במתכונת של פרויקטים סגורים.

בעלי המניות במניף הם: מבטח שמיר ‏(53%‏), לאחר שרכשה לפני יותר משנתיים מיובנק מקבוצת הבנק הבינלאומי 26%; דיסקונט שוקי הון ‏(20%‏), זרוע הבנקאות להשקעות שבבעלות בנק דיסקונט, המנוהלת בידי מעוז פרנקו; אדמונד צ’אצ’ג ‏(21%‏), שהוא המייסד ולשעבר מנכ”ל החברה. 6% מהמניות מוחזקות בידי הנאמן.

השותפים מתכננים בתקופה הקרובה להתחיל ברוד שואו ‏(סדרת מצגות מול שוק ההון‏) כדי לקדם את הגיוס. התוכניות הן לגייס כשני שלישים מהסכום ‏(350 מיליון שקל‏) מהגופים המוסדיים. יתר הסכום, 150 מיליון שקל, צפוי להגיע ממקורות עצמיים של מניף, כלומר מבעלי מניותיה. זאת בהתאם לחלקו היחסי של כל אחד מהם בחברה.

מאיר שמיר

היקף הפעילות של מניף ‏(הכולל מימון והעמדת ערבויות‏) מבוצע באמצעות הון עצמי של כ–200–250 מיליון שקל, והוא מיועד להקמה של מאות יחידות דיור, בעיקר בישראל, וגם באירופה. בעתיד תפעל מניף רק דרך הקרן, שתוקם ותעניק מימון לפרויקטים של תמ”א 38 ‏(התחדשות עירונית‏), פינוי־בינוי וייזום רגיל.

הגיוס צפוי להימשך כמה חודשים, כשהשותפים מקווים כי הניסיון הרב שצברה מניף בפעילותה, להבדיל מהקרנות החדשות בתחום זה שמוקמות בימים אלה ‏(כמו פועלים שוקי הון, הפניקס ואקסלנס‏), לצד המוניטין הגבוה שממנו נהנה שמיר והגב הפיננסי של דיסקונט - יבטיחו את הצלחת הגיוס של הקרן.

בדרך כלל בעסקות מהסוג שבהן היתה מעורבת מניף, מעניק הבנק המלווה מימון של 75%, שהוא החוב הבכיר בפרויקט, בעוד היזם מתבקש להביא את שאר הסכום כהון העצמי. כך, מתוך החלק הנדרש בידי היזם, מניף מעניקה לרוב כמחצית מהסכום הנדרש באמצעות הלוואת גישור ‏(מזנין‏). המזנין קודם להון שנותן היזם. בתמורה לכך חלקו של היזם ברווח קטן יותר, והרווח של מניף גדול יותר. בעבור מניף מדובר בתשואות של כ–10%–20% על ההשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker