הפועלים מעניק "עובר" לאלוביץ’: ירווח תשלומי חוב של 2 מיליארד ש'

בנק הפועלים הסכים למהלך בתמורה לפירעון מיידי של 400 מיליון שקל; מניית אינטרנט זהב המחזיקה בבי־קום זינקה ב-560% בתוך 14 חודשים; טדי שגיא מורווח על אחזקתו בבי־קום 150 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק הפועלים, המנוהל על ידי ציון קינן, השלים באחרונה עסקת מימון מחדש ‏(ריפייננס‏) בהיקף של כ–2 מיליארד שקל לחברת בי קומיוניקיישנס ‏(בי־קום‏), שדרכה שולט שאול אלוביץ’ בחברת התקשורת בזק ‏(כ–30.95%‏). כל פרטי העסקה סגורים והיא צפויה להיחתם סופית בעוד שבועיים.

את העסקה הנוכחית ואת המימון המקורי של כ–4.6 מיליארד שקל לרכישת השליטה בבזק מובילה החטיבה העסקית בהפועלים המנוהלת על ידי שמעון גל. האחרון העדיף להישאר בתפקידו הנוכחי על פני ניהול בנק דיסקונט או ראשות החטיבה הקמעונית של הפועלים הנחשבת לגדולה במערכת הבנקאית. מלבד הפועלים, שמשמש כאמור כמוביל הסינדיקציה של האשראי, נכללים גם הבנקים לאומי, מזרחי טפחות, HSBC, אגוד, הבינלאומי, וכן עמיתים - קרנות הפנסיה הוותיקות.

הסכם המימון החדש יאפשר לבי-קום, המנוהלת על ידי דורון תורג’מן, להקל את עומס הפירעונות של תשלומי קרן וריבית לבנקים ב–2014–2016 המגיעים כיום לכ–470 מיליון שקל ולהורידם לסכום של 330 מיליון שקל.

בנוסף יאפשר ההסכם לבי-קום לרווח קובננטים ‏(אמות מידה פיננסיות‏) וכן לבצע משיכה מיידית של כ–200 מיליון שקל מהאשראי הבנקאי. הבנקים גם יסכימו לכך שהחברה תחלק לפחות חלק מסכום זה כדיווידנדים לבעלי מניותיה, שצפויים להגיע ל–100 מיליון שקל. כחלק מהסכם המימון המתוקן, בי־קום תקדים לבצע פירעון חוב של כ–400 מיליון שקל, שאמור היה להיפרע בתשלום אחד ב–2016.

שאול אלוביץ'צילום: עופר וקנין

כנגד האשראי החדש תחזיק בי־קום יתרות נזילות של כמה מאות מיליוני שקלים, כך שהחוב הבנקאי שלה נטו יהיה 1.7 מיליארד שקל. מול חוב זה משועבדות מלוא האחזקות של בי־קום בבזק, ששווי השוק שלהן הוא 5.7 מיליארד שקל, מה שמגלם יחס LTV ‏(יחס בין שווי חוב לבטוחה‏) של פחות מ–40%. בנוסף לכך לבי־קום יש חוב של 500 מיליון שקל לקבוצת הביטוח והפיננסים מגדל, שאמור להיפרע בתשלום אחד ב–2017 וכן כ–500 מיליון שקל לבעלי האג”ח. החוב כולו אמור להיפרע עד 2017. בעבר בי־קום בחנה להנפיק אג”ח בחו”ל, אבל החליטה בסוף ללכת על מהלך המימון מחדש בהפועלים.

החוב למגדל הוא צמוד מדד ונושא ריבית שנתית של 6.8%, וגובה הוצאות מימון גבוהות. לפי הערכות, בי־קום צפויה לפרוע הלוואה זו ‏(שהחל מאפריל האחרון כבר לא דורשת עמלת פירעון מוקדם בהתאם לתנאי המימון המקוריים‏) באמצעות גיוס אג”ח בשוק בריביות נמוכות יותר.

זאת, מאחר שאג”ח שקלית של בי־קום מסדרה ב’ בעלת מח”מ של 3.54 נסחרת בתשואה לפדיון נמוכה של 4%.

החוב הפיננסי נטו של בי־קום מוערך ב–2.7 מיליארד שקל. שווי השוק של האחזקה של בי־קום בבזק הוא 5.7 מיליארד שקל, מה שגוזר לבי־קום NAV ‏(שווי נכסי נקי המודד את הפער בין שווי הנכסים לשווי ההתחייבויות‏) של כ–3 מיליארד שקל. בעוד שהחברה נסחרת לפי שווי של כ–2.4 מיליארד שקל.

זאת, לאחר שמנייתה של בי־קום עלתה בשנה האחרונה ב–407%. למרות הזינוק במניה, ה–NAV של בי־קום מגלם דיסקאונט של 24% לעומת מחיר המניה בשוק.

לפי הערכות, בי־קום תפיץ בתקופה הקרובה 0.02% מהמניות המוחזקות על ידי בעלי הענין שלה, כדי להגיע לאחזקות ציבור של 20% ולשוב בעדכון המדדים הקרוב למדד תל אביב 100.

אלוביץ' נהנה מזינוק של 93% במניה

ציון קינןצילום: סיון פרג

אחד הנהנים הגדולים מהזינוק במניית בי־קום הוא טדי שגיא, שרכש ביוני 12% מבי־קום מהחברה האם שלה אינטרנט זהב במחיר של 35 שקל למניה, ובתמורה ל–125 מיליון שקל. נכון להיום, שווי האחזקה של שגיא הוא 285 מיליון שקל, והוא מורווח על הנייר בגין ההשקעה ב–150 מיליון שקל - תשואה של 130% בפחות מארבעה חודשים.

גם אלוביץ’ נהנה מזינוק של 93% בשנה האחרונה. בשקלול הדיווידנדים שחילקה בזק ב–3.5 השנים האחרונות מאז הרכישה - ובניכוי הוצאות מימון - בי־קום מורווחת על ההשקעה ב–1.9 מיליארד שקל.

ההשקעה של שגיא חילצה את אלוביץ’ מהידרדרות פיננסית של אינטרנט זהב, שרק לפני שנה האג”ח שלה נסחרו בתשואות של יותר מ–20%. כיום הן נסחרות ברמה של עד 7.5%. מניית אינטרנט זהב, המחזיקה בבי־קום, השלימה זינוק של 560% בתוך 14 חודשים. החברה נסחרת כיום לפי שווי שוק של כמיליארד שקל לעומת NAV של כ–1.3 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker